MS-DOS 1.25 a 2.0 jsou open source pod licencí MIT. Najdete je na Githubu

V muzeu na vystavené exponáty sahat nemůžete, zato v tomto případě máte kus historie na dosah ukazatele myši.

1
MS-DOS
MS-DOS

Před třeba deseti roky by nás nenapadlo, že se bude Microsoft kamarádit s Linuxem a pojem open source pro něj nebude představovat vulgární výraz. Teď se ale linuxový subsystém nachází přímo ve Windows. Že by firma otevřela zdrojové kódy Windows, to samozřejmě (zatím) nehrozí, jeden svůj systém však do tohoto vlaku posadila.

Ve skutečnosti není úplnou novinkou, že byly otevřeny zdrojové kódy prehistorických legend MS-DOS 1.25 a 2.0. Poprvé se tak stalo v březnu 2014 v partnerském vztahu s Computer History Museum. Koncem září 2018 však firma zdrojové kódy změněných systémů vystavila rovněž na Githubu pod licencí MIT. (Microsoft od letoška vlastníkem Githubu.) Kdo máte zájem, můžete si exponáty beztrestně osahat.

Firma pouze upozorňuje, že návrhy na modifikace kódu posílat nemusíte. Rich Turner z Microsoftu doptává, že kód MS-DOS 1.25 pochází z období kolem 9. května 1983 a je složený ze sedmi souborů, zatímco kód verze 2.0 pochází ze zhruba 3. srpna 1983 a je složený ze stovky souborů. Windows 1.0 se na světlo světa dostal v roce 1985, tehdy ovšem šlo spíše o grafickou nadstavbu DOSu.

Tip: Připomeňte si s námi historii ve starším článku Historie operačních systémů: od UNIXu až po Chrome OS

MS-DOS 1.25 a 2.0 jsou open source pod licencí MIT. Najdete je na Githubu
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlasů

1 komentář

  1. Na dnešní poměry (virtualizace) je první relativně použitelná verze MSDOSu 5.5. Jinak na „hraní“ a zejména virtualizaci doporučuju spíše FreeDOS. Je o parník jinde (podpora moderních technologií, sítí, apod.).