MS představil Comfort Curve Keyboard 3000

0

Bylo, nebylo, Microsoftu se kdysi jako prvnímu s klávesnicí Natural podařilo v masovém měřítku protlačit koncept „zlomených“ ergonomických klávesnic. Zatím poslední model Natural Keyboard 4000 (a modely od ní odvozené) jsou tu s námi už šestým rokem. Rozdělená a roztodivně tvarovaná klávesnice ale některé jedince až děsí, protože se na ní přinejmenším zpočátku špatně orientují. Klávesnice s oddělenými polovinami alfanumerického bloku má také nevýhodu, pokud často potřebujete používat klávesové zkratky (a to platí zejména u rozložení podobným těm českým, kde pravé a levé tlačítko „alt“ plní jinou funkci). Některé klávesové zkratky, které u běžné klávesnice nedělají problémy, kvůli oddělení bloků nezmáčknete jednou rukou (tedy pokud nemáte extrémně dlouhé prsty). A konečně ani u některých her, které pro ovládání vyžadují víc než WASD a control s altem, to také není moc praktické.

Pro ty konzervativnější tedy Microsoft kdysi zavedl řadu klávesnic s přídomkem „Curve“, u kterých se ve vodorovné rovině jejich alfanumerický blok stáčí do oblouku, takže se na nich dá psát s méně zlomeným zápěstím. S novým modelem Comfort Curve Keyboard 3000 posouvá ergonomii této řady zase o kus dál a blíže ke zmíněné „naturálce“.

Uprostřed hlavního bloku kláves totiž vyrostla menší kopie boule, kterou známe právě z ergonomických klávesnic. Díky ní lze při psaní všemi deseti ruku otáčeit zase o něco přirozeněji a psaní je pohodlnější. Zároveň se však novinka neliší od klasických klasických klávesnic tak výrazně jako rozpolcená řada Natural.

K prvním klávesnicím má však daleko rozložením a uspořádáním ostatních kláves. Do očí praští dvouřádkový Delete, který dělí uživatele klávesnic na dvě nesmiřitelné skupiny (podle toho, jak pracují se schránkou či označují soubory v souborových manažerech).

S povděkem kvituji, že se u horní řady funkčních kláves F1-F12 a hlavně pro důležitý Esc zase objevily klávesy (i když zmenšené) místo titěrných nízkých tlačítek, které najdete na řadě posledních modelů od MS. Multimediálních tlačítek je jen minimum – nad numerickým blokem je užitečné tlačítko pro kalkulačku, play/pause a ovládání hlasitosti, schází mi ale „mute“ pro okamžité ztišení.

Záhadou je funkce klávesy Fn mezi pravým controlem a altem. Kdybychom měli soudit jen podle modrých potisků kláves, byla by klávesa, která nahradila „windowsáckou“ klávesu pro kontextovou nabídku, dobrá jen k tomu, aby tuto funkci po jejím stisku plnil pravý shift, a to by bylo dost na palici (tedy jakási modrá funkce je ještě pověšená na ScrollLock). Doufejme, že těch kombinací bude nakonec přece jen víc. Na obrázcích je téměř neznatelný potisk na přední šikmé plošce kláves (pamětníci mohou zavzpomínat na podobný potisk u C64) s důležitými klávesovými zkratkami.

Upozornit musím i na netradiční umístění stavových LED do pravého dolního rohu – ergonomie v tomto ohledu dostala na… zadek. Vynikne to zejména u kontrolky pro stav numerického bloku, kterou si v případě, že na něm budete psát (tedy v jediném okamžiku, kdy vás její stav zajímá), přikryjete rukou. Těším se, s čím se pionýr slepých uliček v oblasti vývoje klávesnic vytasí příště.

Klávesnice je s ohledem na rozměrnější alfanumerický blok celkem kompaktní, na šířku má 470 mm (u Natural 4000 je to 500 mm) a na délku (do hloubky) 175 mm. Udávaná životnost běžných kláves je 20 milionů úhozů, menší klávesy (tlačítka) mají vydržet milion stisků.

České a slovenské rozložení bude ve variantě se 104 klávesami (MS u české lokalizace nejčastěji používá rozložení s menším jednořádkovým enterem, ale dlouhými shifty a backspace).

Hardware MS má díky nadprůměrné kvalitě lepší renomé než software a tak si nová klávesnice i přes všechny drobné nedokonalosti určitě své příznivce, kteří je překousnou (nebo jim dokonce budou vyhovovat), najde. Nová klávesnice má být dostupná v srpnu, prodávat se má za 19,95 dolarů (obdobně drahé modely klávesnic MS se u nás prodávají za nějakých 350-450 korun).

Zdroj: Microsoft, blog MS hardware

MS představil Comfort Curve Keyboard 3000

Ohodnoťte tento článek!