MSI 890FXA-GD70: poctivá zbraň i pro overclockery

0

První dojmy a hlavní přednosti

První dojmy a hlavní přednosti

Během posledních pár měsíců to ve stáji AMD nejen bublá, ale dalo by se říct, že přímo vře. AMD se odhodlalo uvařit první šestijádorvý procesor a stejně tak i několik čipových sad začínajících číslovkou 8. Tou nejvyšší, určenou především pro hráče, kteří by dokázali ocenit např. i Quad CrossFireX, je pak AMD 890FX, kterou jsme si poprvé představili u základní desky Asus Crosshair IV Formula. Připomenu jen, že čipová sada obsahuje celkem 42 PCIe linek druhé generace, které slouží jednak
k připojení grafických karet, tak i k připojení přídavných řadičů,
jakým je třeba NEC starající se o rozhraní USB 3.0. Osazené grafické
karty, které mohou být až čtyři, mohou pracovat v režimu CrossFireX 16 +
16, 16 + 8 + 8 nebo 8 + 8 + 8 + 8. Jako jižní můstek zde pak působí dlouho očekávaný SB850 s nativní podporou SATA 6 Gb/s.

MSI pak k tomuto celkem podařenému duu přidává i pár vlastních vymožeností, které by měly přilákat nerozhodnuté zákazníky na jejich stranu. Především je to používání kvalitních komponent, jako jsou Hi-c kondenzátory (zde v napájecí části procesoru), které mají tantalové jádro a životnost až 160 000 hodin. Oproti běžným kondenzátorům jsou také tepelně odolnější. V napájecím obvodě se také uhnízdily nové cívky, který by měly vyzařovat podstatně méně tepla (asi o 20 °C méně), než jejich předchůdkyně.

Mimo to MSI také hodně sází na oblíbený taktovací nástroj OC Genie, který během jedné sekundy provede automatické přetaktování systému na poměrně zajímavé hodnoty. Stejně tak se můžete s touto deskou zkusit pustit do odemykání blokovaných jader u levnějších procesorů. pokud budete mít hodně štěstí, můžete dosáhnout kombinací těchto funkcí nárůstu výkonu až o 248 % (jak uvádí firemní prezentace pro kombinaci AMD Phenom II X2, odemčení obou jader a přetaktování).

Novinkou je u této desky osazení paměťových slotů, které obsahují klasickou vyklápěcí pojistku již jen na jedné straně. Nebude se vám tak stávat, že po vložení grafické karty nebudete moci paměťové moduly jednoduše vytáhnout. Nutno ale dodat, že průkopníkem v této oblasti byl před MSI Asus.

MSI nezapomnělo ani na mezi overclockery velmi oblíbený POST displej, který se ze základních desek i vyšších řad začíná bohužel pomalu vytrácet.

Specialitou jsou i leptaná tlačítka přímo do základní desky nebo volič OC Dial, který slouží ke zvedání/snižování frekvence základní sběrnice. Velikost skoku v MHz si pak můžete nastavit v BIOSu.

Balení, příslušenství, parametry

Balení, příslušenství, parametry

V příslušenství zatím MSI nenásleduje trend jiných výrobců, tedy i u střední třídy základních desek šidit dodávanou kabeláž nebo zadní moduly. Zde najdete všeho dostatek, nechybí rozšiřující USB modul, M-konektory, CrossFireX můstek nebo kompletní sada SATA kabelů i s napájecími redukcemi.Použité komponenty a jejich osazení

Použité komponenty a jejich osazení

Rozložení komponent se MSI celkem povedlo. V zásadě nic s ničím přímo nekoliduje, SATA konektory jsou patřičně zahnuté a rozšiřujících slotů PCI Express je více než dost.

Mezi zadními porty najdete rozhraní USB 3.0, kompletní sadu audiovýstupů (včetně optického i cinch výstupu), ještě oba PS/2 konektory (možná už trochu zbytečně) a praktické tlačítko Clear CMOS.  k dokonalosti již chybí jen FireWire, které je zastoupeno pouze piny na desce. Zadní modul k tomuto rozhraní ale nedostanete.

V napájecí oblasti najdete pouze Hi-c kondenzátory, které nebudou vadit osazení a rozměrného bloku vodního nebo LN2 chlazení, kvalitní cívky a mosfety DrMOS. To vše se projevilo i na hodně nízké spotřebě, kterou tato deska v testu ukázala.

Po vzoru Asusu začalo i MSI používat jednostranné západky u paměťových modulů. Není to ale jediná „fičura“, kterou tato deska oplývá. Mimo zde najdete třeba leptaná systémová tlačítka, POST displej nebo dnes již čím dál méně osazované IDE rozhraní. Porty PCI Express dokáží fungovat v režimech 16 + 16 nebo až 8 + 8 + 8 + 8.

Integrovaný zvukový kodek Realtek ALC 892 se chlubí technologií lossless Audio, kterou využijete zejména při přehrávání Blu-ray filmů. U nich podporuje přehrávání až v kvalitě 24bit/192 kHz na osmi kanálech, přičemž je možné ještě další dva použít pro stereo výstup pomocí předních konektorů (multiple streaming). Kromě zvukovky se na desce nachází celá plejáda dalších čipů, které se starají o dvě síťovky (2× Realtek 8111DL), USB 3.0 porty (NEC) nebo eSATA a IDE rozhraní (řadiče jMicron).

Systém chlazení, teploty a spotřeba

Systém chlazení, teploty a spotřeba

MSI již po několikáté přistoupilo na zajímavý koncept jednoho pasivu pro mosfety i severní můstek, který je umístěn hodně na levé straně desky. Pasiv tak působí velmi mohutně. S jižním můstkem je pak propojen pomocí ploché heatpipe

U této desky najdete celkem pět napájecích konektorů pro větráky, které jsou alespoň v omezené podobě řiditelné i z BIOSu. Čtyřpinový je ale bohužel pouze jeden.

 

Spotřeba a zahřívání

Měření teploty jednotlivých komponent základní desky probíhalo při plné zátěži bezdotykovým infračerveným teploměrem Voltcraft IR-270H s laserovým zaměřovačem. Před samotným měřením byl systém v plné zátěži 15 minut, aby se všechny chladiče dostatečně rozehřály.

I když MSI oplývá poměrně mohutnými pasivy a chlubí se mosfety DrMOS, naměřené teploty byly oproti konkurenci přece jen vyšší. Svoji roli na tom sehrálo jistě i spojení severního můstku s pasivem na mosfetech i poměrně velký horní plech, který zabraňuje ideálnímu odtoku horkého vzduchu. Při troše šikovnosti by měl jít ale odloupnout.

Měření spotřeby probíhá zásuvkovým wattmetrem, který měří spotřebu celé sestavy (bez monitoru). Bohužel není technicky dost dobře možné změřit spotřebu pouze základní desky, nicméně z porovnání s ostatními deskami s různými čipovými sadami si můžete o spotřebě udělat velmi dobrý obrázek. V tomto případě je měřena spotřeba kompletní sestavy, tedy i s dedikovanou grafikou GeForce 8800 GT a přídavnou zvukovou kartou Asus Xonar D2.

Spotřeba

Kde se ale MSI ukázalo ve skvělém světle, byla spotřeba bez zátěže. Zde porazila veškerou konkurenci a její systém APS (Active Phase Swithing) fungoval zcela bezchybně a hlavně úsporně. V zátěži se již deska zařadila do šedého průměru.

Nyní se můžete podívat na relativní srovnání desek podle výkonu chlazení a spotřeby.

BIOS a jeho možnosti

BIOS a jeho možnosti

Ani v tomto BIOSu nemůže chybět tradiční položka Cell Menu či jiné speciality, které najdete jen na deskách tohoto výrobce. Rozložení je standardní a žádné záludnosti vás tak nečekají.

Proto naši první zastávku uděláme až v záložce H/W monitor, kde lze nastavit chování tří z pěti připojených větráků. Nastavení procesorového větráku je podstatně podrobnější, nabízí také jako jediný i PWM regulaci. Lze u něj nastavit, do jaké teploty se mají držet minimální otáčky a především, jak vysoké ty otáčky mají být. U zbývajících dvou systémových větráků lze již jen korigovat jejich rychlost v rozmezí 100, 75 nebo 50 %. Záložka Green Power pak slouží k aktivaci nebo vypnutí funkce APS, kdy jsou deaktivovány napájecí fáze bez zátěže.

Tradiční záležitostí je na deskách MSI záložka Cell Menu, kde najdete záležitosti související s taktováním. Oproti desce s čipsetem 790FX zde došlo ke zvýšení rozmezí hodnot napětí i frekvencí, otázkou je, zda někdo toto rozšíření využije. I pro extrémní taktování jsou některé parametry až přehnaně vysoké. Pokud vlastníte procesor s deaktivovanými jádry, můžete se zde pokusit o jejich odemčení. Proces je to velmi jednoduchý, stačí povolit funkci Unlock CPU Core a případně si zvolit, která jádra mají být aktivní. S taktováním úzce souvisí i funkce OC Genie (automatické přetaktování) i OC Dial – nastavení vlastností otočného tlačítka, kterým měníte frekvenci základní sběrnice.

Jednotlivé nejdůležitější hodnoty pak shrnuje následující tabulka:

Kompletní galerie

Galerie všech snímků

Testovací sestava, použité testy

Testovací sestava, použité testy

Pro účely testování jsme použili následující komponenty a ovladače:

 

Za zapůjčení zvukové karty Asus Xonar D2 děkujeme společnosti Asus

Za poskytnutí testovacích pamětí DDR2 a DDR3 děkuji společnosti Kingston

Kingston

Za poskytnutí teplovodivé pasty Noctua NT-H1 děkujeme
rakouské společnosti RASCOM Computerdistribution

Za zapůjčení mechaniky děkujeme společnosti LG

Za poskytnutí procesoru Intel Core i5 750, i7 920, C2D Q6600 a E8500 děkujeme společnosti Intel

Přetaktování

Přetaktování

K přetaktování byla deska svolná téměř okamžitě a výsledných 330 MHz na základní frekvenci lze považovat za velmi solidní výsledek. Rekordmankou je ale v této oblasti kolegyně s čipsetem 790FX.

Ani 3,71 GHz při přetaktování procesoru nelze hodnotit špatně, narazil jsem u něj ale na jednu velmi zajímavou vlastnost, spíše chybu. I když jsem v BIOSu nastavil napětí na 1,45 V, ve Windows jsem vždy našel jen 1,325 V. Nepomohlo ani navýšení napětí v BIOSu na 1,51 V. Vždy se v systému ukázalo 1,325 V. Na zvednutí napětí nereagoval ani dodávaný software MSI Control Center. Kýženého zvýšení napětí a tedy i stabilního přetaktování se mi povedlo dosáhnout až s AMD Overdrive, které již hodnoty napětí nastavovalo spolehlivě. Doufám je, že se jedná o chybu, která bude příštím BIOSem odstraněna.

V tomto případě je měřena spotřeba kompletní sestavy, tedy i s dedikovanou grafikou Nvidia GeForce 8800 GT a přídavnou zvukovou kartou Asus Xonar D2.

Nyní se můžete podívat na celkové nárůsty frekvence sběrnice, procesoru i celkové hodnocení přetaktování.

Testy procesoru a paměti

Testy procesoru a paměti

Testy pamětí, pevného disku a USB rozhraní

Testy pamětí, pevného disku a USB rozhraní

Nyní se můžete podívat na propustnost USB rozhraní a výkon pevného disku WD3200AAKS. Jeho výkon je měřen jednak v HD Tachu.

Nyní se můžete podívat na relativní srovnání desek podle propustností SATA a USB rozhraní. Desky jsou porovnávány pouze mezi sebou, takže s příchodem nějaké velmi povedené desky se hodnocení může posunout vzhledem k ní.

Herní testy

Herní testy

Testování grafiky lze rozdělit na dvě části – na test propustnosti systému a test samotného grafického výkonu. Pro první jmenovaný jsme všechny hry spustili nízkém rozlišení 800 × 600 bez zapnutého vyhlazování nebo anizotropního filtrování, v druhém případě pak ve vyšším rozlišení 1680 × 1050 se zapnutým antialiasingem a případně i anizotropním vyhlazováním. Detaily jsou ve všech hrách nastaveny na vysoké. Zatímco u prvního nastavení se grafy krásně škálují především podle výkonu procesoru, v druhém případě jsou již výsledky téměř srovnatelné, protože hlavní slovo si zde bere grafická karta, která je vždy stejná. Rozdíly se tak pohybují v jednotkách fps a nikoli desítkách, jako je tomu v prvním případě.

Do nové metodiky byly zařazeny hry Call of Duty 4, Crysis a UT3 Demo. Dále zde najdete výsledky z testů 3DMark Vantage. Tyto testy probíhají na dedikované grafice Nvidia GeForce 8800 GT. Integrovaná grafika (pokud ji deska má), je v tomto případě vypnutá.

Na závěr kapitoly je zde opět relativní srovnání desek, tentokrát podle výkonu grafiky. Desky jsou porovnávány pouze mezi sebou, takže s příchodem nějaké velmi povedené desky se hodnocení může posunout vzhledem k ní.

Práce s multimédii

Práce s multimédii

Do těchto testů patří kódování videa do DivX 6.8, převod HD videa do H.264 pomocí X.264 benchmarku, kódování 200MB WAV souboru do MP3 pomocí lame 3.97 a úprava fotek v Paint.NET.

Také zde nechybí relativní srovnání desek, tentokrát podle výkonu v multimediálních aplikacích. Desky jsou porovnávány pouze mezi sebou, takže s příchodem nějaké velmi povedené desky se hodnocení může posunout vzhledem k ní.

Závěrečné hodnocení

Závěrečné hodnocení

Základní deska MSI 890FXA-GD70 je velmi zajímavým kusem hardwaru, který jistě udělá radost nejen zarytým fanouškům této značky. Deska je solidně navržena, používá vybrané součástky (u MSI zatím jako u jediného výrobce  můžete narazit na mosfety DrMOS nebo Hi-c kondenzátory) a vůbec celý návrh vypadá čistě a promyšleně. Je zde ale i pár strašáků, které je třeba zmínit.

I když se MSI všude chlubí nízkými teplotami komponent, u této desky se to příliš neprojevilo. Svou daň si zde evidentně vybralo spojení severního můstku a mosfetů pod jeden pasiv, stejně tak jako velký krycí plech, který brání výměně vzduchu mezi žebry. Také trochu neortodoxní chování nastavení napětí na procesoru musí zanechat na této recenzi svoji nevymazatelnou stopu. Na druhou stranu bylo přetaktování s pomocí aplikace AMD Overdrive velmi solidní a deska tak potvrdila svůj solidní návrh.

Úplně na závěr si pak necháme hodnocení ceny. pokud nahlédnete do ceníku nějakého e-shopu, tak zjistíte, že cenově této desce konkurují Asus CrossHair IV Formula nebo Gigabyte GA-890FXA-UD5. O kvalitách první jmenované jste se mohli dočíst v nedávné recenzi (příplatek cca 100 Kč je podle mého názoru adekvátní), druhá deska útočí o cca 400 Kč nižší cenou a nepatrně lepší výbavou (hlavně v oblasti zadního konektorů). MSi tak má v tomto směru cestu hodně těžkou a u hodně uživatelů tak budou nejspíš rozhodovat spíše sympatie k dané značce.

Plusy a mínusy

+ použité komponenty
+ výsledky přetaktování
+ OC Genie
+ rozložení a zpracování
+ systémová tlačítka
+ jednostranné pojistky u pamětí
+ nízká spotřeba bez zátěže

– málo 4pinových konektorů pro
větráky
– reakce na nastavení napětí procesoru
– vyšší teploty

 

Za zapůjčení základní desky děkujeme společnosti  MSI.

Ohodnoťte tento článek!