MSI a GeForce GTX 285 s novým typem heatpipe

0

Abych hned na začátku trochu zmírnil vzrušení z nadpisu, podotýkám, že ony „SuperPipe“ trubice nejsou nic jiného, než klasické heatpipe s průměrem nikoliv klasických 6 mm, nýbrž 8 mm. MSI ovšem na svůj „vynález“ pěje větší ódy:

MSI Superpipe - popis

8mm heatpipe jsou skutečně o 60 % tlustší, než 6mm (v obsahu průřezu, nikoliv průměru). To se prý podepisuje na přenosu tepla rychlejším o 90 %. Rozhodně se ale nejedná o žádnou revoluci, stále se díváme na uzavřenou trubičku, na jejímž jednom konci se kapalina vypařuje a cestuje do druhého konce, kde zkondenzuje, čímž předá teplo.

Co se týče karet – MSI představuje dvě GeForce GTX 285, vybavené nereferenčním chladičem využívajícím této novinky.

MSI Superpipe - karta

Od jádra G200 vede celkem pět teplovodivých trubic – po stranách dvě 8mm SuperPipe a mezi nimi tři 6mm heatpipe. Pasiv je ochlazován dvěma blíže nespecifikovanými ventilátory. Výhodou bude pravděpodobně lepší rozvod tepla po pasivní části a tedy nižší teploty, nevýhodou zase akumulování horkého vzduchu ve skříni.

Jak jsem zmínil, MSI nabízí dva modely GTX 285 vybavené SuperPipe. A sice N285GTX SuperPipe a N285GTX SuperPipe OC. Většina z vás jistě přišla na to, že zatímco první jmenovaná pracuje na referenčních taktech 648/1476/2484 MHz, druhá, jak přívlastek OC napovídá, je mírně přataktovaná, a to na hodnoty 680/1549/2500 MHz. 240 aktivních shaderů a 512-bitovou sběrnici s 1 GB GDDR3 pamětí snad nemusím ani zmiňovat. Karta vyžaduje dva šestipinové konektory PCI Express napájení.

MSI Superpipe - karta

MSI N285GTX SuperPipe najdete například v německém e-shopu zde v nabídce za €337,50, tedy v přepočtu 9200 Kč, což je poměrně slušná cena.

Zdroj: TechConnect Magazine

Ohodnoťte tento článek!