MSI a Hydra: levné desky a revoluční ovladače

0

Čip LucidLogix Hydra 200 měl svou velkou premiéru na desce MSI Big Bang Fuzion. Vzhledem k extrémním cenám desky se ale o žádné terno nejednalo. Co na tom, že GeForce může spolupracovat s Radeonem, když z toho je jen pár jednotek procent výkonu navíc, nebo leckdy i méně?

Toto nyní dvě věci mění. Tou první je ovladač. V naší důkladné recenzi Big Bang Fuzion jsme použili verzi 1.4.109, nyní MSI uvolňuje i novou 1.5.106, nárůst výkonu je opravdu mohutný, a to právě v problematickém X-módu, propojení karet od AMD a Nvidie. I v N-módu (SLI od LucidLogix) ovladač ale pomáhá, zajímavá je možnost efektivního zapojení 3-way N-módu pro různé GeForce, se solidním nárůstem výkonu:

U AMD se na A-módu také zapracovalo, ovšem u Nvidie byla situace o něco lepší:

V X-módu je situace nejzajímavější. Kombinace GeForce a Radeonů jsou zde občas docela divoké (dva Radeony HD 5870 a jedna GeForce GTX 285), ale i přes to Hydra škáluje velmi dobře. Grafy hovoří samy za sebe:

V dalším slajdu MSI velmi prozaicky využívá obrovský cenový rozdíl mezi GeForce GTX 260 a 285. Vzhledem k nízké dostupnosti karet lze různou metodikou získat různé extrémní ceny. Co je zajímavé, je fakt, že Radeon HD 5770 doplněný ke dvěma GeForce GTX 260 v X-módu poráží dvě GeForce GTX 285 v SLI. Tedy alespoň v 3DMarku Vantage. S předchozí verzí ovladačů by tato konfigurace skončila pravděpodobně nízko pod dvojící GeForce GTX 285.

Asi nejzajímavější je srovnání dvou ovladačů mezi sebou. V případě propojení GeForce GTX 285 a Radeonu HD 5800 vzrůstá GPU výkon v nejnovějším 3DMarku o obrovských 44 %. Trochu na tom mají zásluhu i nové ovladače pro Radeon (aneb s Catalyst 10.x už není problém).

MSI navíc slibuje další verzi ovladačů, která bude podporovat GeForce GTX 4×0. Podle ošemetných slov firmy bude ovladač venku, než se Fermi dostane masově do obchodů, to znamená minimálně dva měsíce.

  • S ovladačem 1.5.106 Hydra 200 podporuje zapojení až tří karet, tentokráte i v DirectX 11!

Pokud vás zajímá, jak je to s jednotlivými hrami, už jsme vás o tom informovali začátkem dubna v aktualitě:

Teď se ale věnujme už tomu podstatnému: cenově dostupnějším základním deskám s Lucidlogix Hydra 200.

Druhou podstatnou novinkou jsou dvě nové desky. K Big Bang Fuzion s astronomickou cenou přibyla i deska s čipsetem AMD 870 (viděli jsme na CeBitu) a levnější model s čipsetem P55. Je s podivem, že MSI nechystá Hydru také pro socket 1366. Každopádně i do socketu 1156 a AM3 osadíte velmi výkonná Core i7 nebo šestijádrové Phenomy 1000T. Černobílý obrázek bez valné většiny chlazení nám toho příliš neřekne, je ale jasné, že obě desky budou mnohem levnější než Fuzion. Což při skoku z osmi-devíti tisíc není takový problém.

Abych trochu zchladil nadšení, upozorňuji, že seznam podporovaných her kromě 3DMarků tloustne pomalu a her je málo. Teoretické skvělé využití pro rendering je tak stále těžko využitelné. Pokud tu ale bude podpora ze strany vývojářů, Hydra by mohla za nějaký čas těžce ohrozit pozici SLI a CrossFireX.

MSI a Hydra: levné desky a revoluční ovladače

Ohodnoťte tento článek!