MSI Big Bang Trinergy: Deska bez kompromisů

0

Proč Trinergy a nikoli Fuzion?

Proč Trinergy a nikoli Fusion?

Vznik a uvedení této základní desky je tak trochu tajemství. Internet byl nejdříve plný informací o chystané desce MSI Big Bang Fuzion s osazeným čipem Lucid Hydra, který se má postarat o vynikající škálování SLI, CrossFire i kombinací karet různých značek. Těsně před oficiálním uvedením verze Fuzion se zjistilo, že to tak rychle zase nepůjde a zřejmě bylo třeba vzniklou díru něčím zaplácnout. No a tak dostala zelenou základní deska Trinergy, na níž nenajdete čip Lucidu, ale standardní NF200 Nvidie. Ten je schopný se pro změnu postarat o zapojení karet do 3-Way SLI.

Že se jednalo o řešení na poslední chvíli, svědčí i fakt, že na internetu o projektu Trinergy až téměř do jeho uvedení nekolovaly žádné informace. Navíc, když se podíváte na obě základní desky, zjistíte, že je jejich návrh v podstatě totožný, pouze místo čipu Hydra trůní NF200.


MSI Big Bang Fuzion


MSI Big Bang Trinergy

Zatímco v České republice máme jediný vzorek základní desky MSI ze série Big Bang v držení my, na server Guru 3D již dorazil i první vzorek dlouho očekávaného Fuzionu. Na ten si ale u nás budeme muset ještě chvíli počkat. Proto se budeme dále soustředit na recenzi základní desky Big Bang Trinergy, kterou máme díky českému zastoupení MSI jako jediní k dispozici.

 

Ať tak či onak, MSI do této desky vložilo to nejlepší, co zatím předvedlo plus ještě i něco navíc. Oproti doposud nejvýše postavené desce MSI P55-GD80 tak Trinergy přichází s novým typem cívek, je kompletně posázená novými Hi-c kondenzátory a doprovází ji dedikovaná zvuková karta s podporou EAX Advanced HD 5.0.

Kromě toho najdete na desce i tzv. V kit (měřící body pro připojení multimetru a DIP přepínač pro zvýšení napětí procesoru, pamětí a čipsetu), leptaná systémová tlačítka nebo speciální tlačítko OC Genie pro rychlé a účinné přetaktování. Součástí balení je i OC Dashboard – malá konzole pro real-time taktování, regulaci napětí a sledování systému. Jak si prezentaci takové základní desky představuje samo MSI, se můžete podívat v následujícím videu.

Balení, příslušenství, parametry

Balení, příslušenství, parametry

Co se týče balení, tak budete těžko hledat desku, která by byla vybavena lépe. Z krabice postupně vytaháte M-konektory, šest SATA kabelů, čtyři CrossFire a SLI můstky, USB modul, eSATA modul i s eSATA kabely nebo prodlužovací dráty pro napojení do slotu ke sledování napětí. Nechybí ani poctívá dokumentace.

 

Jak již bývá u nejvyšších řad základních desek MSI zvykem, o zvukovou stránku se stará přídavná zvuková karta. I když se může na první pohled zdát, že pod krytem tepe originální čip Creative, není tomu tak. Už i MSI dává od Creative ruce pryč a osazuje standardní čip Realtek ALC 889. Na rozdíl od konkurence jej ale vybavilo podporou EAX Advances HD 5.0 (Asus u svých dedikovaných zvukovek podporuje jen EAX 4.0, většinou je osazen čip ADI) a řadou funkcí pocházejících od Creative. Ani s čipem Realtek tak nebudete ochuzeni o Creative ALchemy, ani THX TruStudio PC.

Součástí příslušenství je OC Dashboard – jednoduchá konzole s malým displejem, pomocí níž můžete desku taktovat. Podporována je změna základní frekvence, změna napětí nejrůznějších komponent a nesmí chybět ani monitoring napětí, otáček a teplot. Ovládání je poměrně intuitivní. Se základní deskou se konzole propojuje pomocí dvou kabelů – USB a jednoho speciálního. To s sebou přináší trochu problémovou manipulaci. Trochu nechápu, proč MSI, když už vytvářelo nový konektor v zadním bloku pro připojení konzoly, do něj nezahrnulo i USB rozhraní, aby byl kabel jen jeden.

Nyní se můžete podívat na poměrně košaté parametry této základní desky.Použité komponenty a jejich osazení

Použité komponenty a jejich osazení

Deska má velmi pěkný a promyšlený layout, který má jen jednu drobnou vadu na kráse. Zvukovou kartu musíte osadit do horního slotu PCIe ×1. Nikde jinde fungovat nebude. Já jsem kvůli zvukové kartě musel otáčet chladič Noctua NH-C12P, abych ji mohl do desky vůbec osadit. Určitě se pak najdou i chladiče, kvůli nimž nepůjde zvuková karta osadit vůbec. Proto je třeba na toto před koupí chladiče pamatovat.

Mezi zadními porty se usídlila dvojice kombinovaných eSATA/USB portů, které patří k přídavnému řadiči jMicron JMB362. Dále zde najdete dva PS/2 porty, dalších osm USB a jeden FireWire port, dvě síťovky a speciální konektor pro připojení taktovací konzole.  Jako jeden z nedostatků bych na tomto místě ale určitě uvedl chybějící rozhraní USB 3.0.

 

V napájecích obvodech najdete cívky označované jako Super Ferrite Choke (měly by mít o 20 % vyšší efektivnost než klasické cívky s feritovým jádrem) a Hi-c kondenzátory. Neoddělitelnou součástí desek MSI jsou pak mosfety DrMOS. Hi-c kondenzátory pak najdete po celé základní desce, z níž tak kompletně vymizely veškeré „popelnice“. Nenajdete na ní ani kondenzátory s pevným dielektrikem. Nové Hi-c kondenzátory mají oproti svým předchůdcům vyšší tepelnou odolnost a trpí menšími tepelnými ztrátami. Jejich životnost se pak protáhla na dvojnásobek. Navíc je kolem patice procesoru více místa, takže je možné montovat rozměrnější chladiče, např. při chlazení dusíkem při přetaktování.

Mezi speciality této desky patří OC Genie, tlačítka pro změnu základní frekvence nebo leptaná tlačítka na desce. Nechybí ani konektory pro měření napětí na jednotlivých komponentech (procesor, paměti, čipset), které se společně s DIP přepínačem zvyšujícím maximální napětí v BIOSu označují jako V-kit.

Vzhledem k tomu, že misí deska podporovat systém 3-Way SLI, musí na ní být přítomny tři grafické sloty PCIe ×16. Ty pracují při plném osazení v režimu 16 + 16 + 8, v případě CrossFireX pak jen v nativně podporovaném režimu 8 + 8.

 

Samotná deska je pak přímo napěchovaná přídavnými řadiči (jen pro SATA a eSATA zde naleznete celkem tři), které pak doplňují dvě síťovky, FireWire nebo speciální čip OC Genie pro snadné přetaktování.

   

Systém chlazení, teploty a spotřeba

Systém chlazení, teploty a spotřeba

V oblasti chlazení MSI nenechalo nic náhodě a všechny čipy DrMOS jsou osazeny poctivými pasivy. Mezi výhody těchto mosfetů patří i menší tepelné ztráty, což se projevilo na nízkých teplotách na pasivech. Pasivy jsou navíc mezi sebou provázány pomocí 8mm hetpipe, tzv. SuperPipe. Pod pasivem, který se nachází v místech dříve osazovaného severního můstku, se nachází čip NF200, jenž se stará o systém SLI.

 

Čtyři konektory pro větráky nejsou málo, ale u desky takové třídy bych čekal o něco víc. Navíc je jen jeden z nich čtyřpinový s PWM regulací.

Spotřeba a zahřívání

Měření teploty jednotlivých komponent základní desky probíhalo při plné zátěži bezdotykovým infračerveným teploměrem Voltcraft IR-270H s laserovým zaměřovačem. Před samotným měřením byl systém v plné zátěži 15 minut, aby se všechny chladiče dostatečně rozehřály.

Naměřené teploty na mosfetech a cívkách byly velmi nízké, jak se můžete přesvědčit z následujících grafů. V grafu označeném jako Teplota severního můstku najdete u této desky teplotu na pasivu, který trůnil na čipu NF200. O jeho vyšším zahřívání není pochyb a zde se to také i potvrdilo.

Spotřeba

Měření spotřeby probíhá zásuvkovým wattmetrem, který měří spotřebu celé sestavy (bez monitoru). Bohužel není technicky dost dobře možné změřit spotřebu pouze základní desky, nicméně z porovnání s ostatními deskami s různými čipovými sadami si můžete o spotřebě udělat velmi dobrý obrázek. V tomto případě je měřena spotřeba kompletní sestavy, tedy i s dedikovanou grafikou GeForce 8800 GT a přídavnou zvukovou kartou Asus Xonar D2.

Vzhledem k velkému počtu osazených řadičů a dvou dedikovaných zvukových karet (MSI + Asus Xonar), byla celková spotřeba celkem dobrá. Navíc u desky dobře funguje technologie Green, takže ani v zátěži netrhala deska ve spotřebě rekordy.

Nyní se můžete podívat na relativní srovnání desek podle výkonu chlazení a spotřeby.

BIOS a jeho možnosti

BIOS a jeho možnosti

BIOS této desky je velmi podobný tomu, který jste mohli vidět u nedávno testované desky MSI P55-GD80. Proto se zastavíme jen u významných položek.

Poměrně podrobné je nastavení regulace větráků, kde můžete ovládat všech pět větráků. Podrobně však jen ten procesorový. Navíc zde můžete sledovat i teplotu Dr-MOS čipů. Pokud zabrousíte do záložky Green Power, tak zde nemusíte dělat nic. Vše funguje i při maximálním taktování.

Veškeré taktování se tradičně odehrává pod záložkou Cell Menu. Možnosti nastavení jsou velmi podobné tomu, co nabízí MSI P55-GD80. Pokud budete chtít zkusit štěstí s OC Genie, zkontrolujte si zapnutí této funkce. Oproti GD80 zde přibylo podrobnější nastavení stavů C-State a podpora funkce Intel VT-d (mapování vstupních a výstupních zařízení k jednotlivým virtuálním strojům).

Nastavení pamětí je možné měnit do nejmenších detailů, stejně tak je možné vyvolat kdykoli stiskem klávesy F5 obrazovku Memory-Z se základním nastavením. Dále je možné vybírat i ze dvou XMP profilů.

Rozsahy napětí jsou více než dostatečné, extrémisti je mohou ještě zvýšit přepnutím přepínače na základní desce. Load Line Calibration se nám u této desky přejmenovalo na VDroop Control. Po přepnutí na hodnotu Low VDroop pak byla deska velmi tvrdá a k poklesům napětí v zátěži vůbec nedocházelo. Podporována je zde i funkce M-Flash i šest uživatelských profilů.

Jednotlivé nejdůležitější hodnoty pak shrnuje následující tabulka:

Kompletní galerie

Galerie všech snímků

Testovací sestava, použité testy

Testovací sestava, použité testy

Pro účely testování jsme použili následující komponenty a ovladače:

Za zapůjčení zvukové karty Asus Xonar D2 děkujeme společnosti Asus

Za poskytnutí testovacích pamětí DDR2 a DDR3 děkuji společnosti Kingston

Kingston

Za poskytnutí teplovodivé pasty Noctua NT-H1 děkujeme
rakouské společnosti RASCOM Computerdistribution

Za zapůjčení mechaniky děkujeme společnosti LG

Za poskytnutí procesoru Intel Core i5 750, i7 920, C2D Q6600 a E8500 děkujeme společnosti Intel

Přetaktování – OC Genie, OC Dashboard, MSI Control Center

Přetaktování

K přetaktování jde u této desky přistupovat hned několika způsoby. Ten nejjednodušší, ale i velmi účinný, představuje stisknutí tlačítka OC Genie před spuštěním počítače. Při prvním spuštění pak proběhne jen několikavteřinové oťuknutí komponent systému, na základě čehož řídící čip OC Genie zvolí dostatečně vysoké, ale z dlouhodobého hlediska stále bezpečné přetaktování systému.

V našem případě jsme se s testovacím Core i5-750 s pracovní frekvencí 2,66 GHz rázem během pár sekund ocitli na frekvenci 3,56 GHz. Nic víc, než jedno stisknutí tlačítka k takovému výsledku nemusíte udělat.

Další možnost taktování představuje dodávaná konzole OC Dashboard. Podporována je změna základní frekvence, změna napětí nejrůznějších komponent a nesmí chybět ani monitoring napětí, otáček a teplot. Ovládání je poměrně intuitivní. Bohužel chybí ovládání násobiče procesoru, který tak musíte nastavit předem v BIOSu. Deska reaguje na změnu nastavení okamžitě, o čemž mě přesvědčila okamžitá změna nastavení v CPU-Z.

Možnosti nastavení a zobrazení informací na displeji konzole jsou pak následující:

Pokud holdujete taktování přímo pod Windows, tak můžete vyzkoušet MSI Control Center. Tato aplikace je velmi podobná AMD Overdrive a nabízí velmi dobré možnosti pro taktování procesoru a pamětí. Vše si naíc můžete ukládat do profilů. Mezi libůstky pak patří třeba zobrazení teploty mosfetů. Mimo to zde lze řídit otáčky všech připojených větráků.

No a nyní se již dostáváme k maximálnímu přetaktování, tedy manuálnímu. Zde deska dosáhla velmi dobrých hodnot, když se frekvence základní sběrnice zastavila na 225 MHz, což je maximum, které se mi podařilo s naším testovacím procesorem dosáhnout. Na obrázku vidíte přetaktování o jeden stupeň nižší (220 MHz), protože ten nejvyšší jsem si zapomněl uložit. Snad během dneška ještě napravím.

Přetaktování procesoru pak probíhalo velmi hladce a při napětí 1,4 V jsem se dostal na v podstatě rekordních 4,31 GHz. Na této frekvenci a napětí ale nebyl procesor zcela stabilní, tak přišlo ke slovu menší snížení základní frekvence (212 MHz, v reálu pak 212,5 MHz), na němž proběhlo veškeré testování zcela bez problémů. Výsledky měření si můžete prohlédnout níže.

V tomto případě je měřena spotřeba kompletní sestavy, tedy i s dedikovanou grafikou Nvidia GeForce 8800 GT a přídavnou zvukovou kartou Asus Xonar D2.

Nyní se můžete podívat na celkové nárůsty frekvence sběrnice, procesoru i celkové hodnocení přetaktování.

Testy procesoru a paměti

Testy procesoru a paměti

Základní desky testuji na základním nastavení s procesorem Intel Core 2 Quad Q6600 se zapnutým C1E i EIST. Všechny desky jsou tak testovány na základní frekvenci 2,4 GHz. Paměti jsou nastaveny na frekvenci 800 MHz a časování 5-5-5-15. V případě desky s čipsetem X58 jsou testy provedeny s procesorem Core i7 920 na základní frekvenci 2,66 GHz se zapnutým Turbo režimem a pamětmi DDR3-1066 s časováním 7-7-7-20. To samé platí i pro nově přidaný procesor Intel Core i5 750, jehož pracovní frekvence je shodná s Core i7 920, tedy 2,66 GHz. Na rozdíl od něj ale nepodporuje HyperThreading, což se na výsledcích testů také významně podepsalo.

Nyní se můžete podívat na relativní srovnání desek podle výkonu procesoru a pamětí. V grafu jsou porovnány všechny výše naměřené výsledky a výsledky z testu pamětí. Desky jsou porovnávány pouze mezi sebou, takže s příchodem nějaké velmi povedené desky se hodnocení může posunout vzhledem k ní.

Testy pamětí, pevného disku a USB rozhraní

Testy pamětí, pevného disku a USB rozhraní

Nyní se můžete podívat na propustnost USB rozhraní a výkon pevného disku WD3200AAKS. Jeho výkon je měřen jednak v HD Tachu.

Nyní se můžete podívat na relativní srovnání desek podle propustností SATA a USB rozhraní. Desky jsou porovnávány pouze mezi sebou, takže s příchodem nějaké velmi povedené desky se hodnocení může posunout vzhledem k ní.

Herní testy

Herní testy

Testování grafiky lze rozdělit na dvě části – na test propustnosti systému a test samotného grafického výkonu. Pro první jmenovaný jsme všechny hry spustili nízkém rozlišení 800 × 600 bez zapnutého vyhlazování nebo anizotropního filtrování, v druhém případě pak ve vyšším rozlišení 1680 × 1050 se zapnutým antialiasingem a případně i anizotropním vyhlazováním. Detaily jsou ve všech hrách nastaveny na vysoké. Zatímco u prvního nastavení se grafy krásně škálují především podle výkonu procesoru, v druhém případě jsou již výsledky téměř srovnatelné, protože hlavní slovo si zde bere grafická karta, která je vždy stejná. Rozdíly se tak pohybují v jednotkách fps a nikoli desítkách, jako je tomu v prvním případě.

Do nové metodiky byly zařazeny hry Call of Duty 4, Crysis a UT3 Demo. Dále zde najdete výsledky z testů 3DMark Vantage. Tyto testy probíhají na dedikované grafice Nvidia GeForce 8800 GT. Integrovaná grafika (pokud ji deska má), je v tomto případě vypnutá.

Na závěr kapitoly je zde opět relativní srovnání desek, tentokrát podle výkonu grafiky. Desky jsou porovnávány pouze mezi sebou, takže s příchodem nějaké velmi povedené desky se hodnocení může posunout vzhledem k ní.

Práce s multimédii

Práce s multimédii

Do těchto testů patří kódování videa do DivX 6.8, převod HD videa do H.264 pomocí X.264 benchmarku, kódování 200MB WAV souboru do MP3 pomocí lame 3.97 a úprava fotek v Paint.NET.

Také zde nechybí relativní srovnání desek, tentokrát podle výkonu v multimediálních aplikacích. Desky jsou porovnávány pouze mezi sebou, takže s příchodem nějaké velmi povedené desky se hodnocení může posunout vzhledem k ní.

Závěrečné hodnocení

Závěrečné hodnocení

Při závěrečném hodnocení nejprve odhlédnu od ceny, která je u tohoto produktu trochu specifická. O tom ale až v posledním odstavci. Pokud tedy odhlédnu od ceny, představuje MSI Big Bang Trinity to nejlepší, co MSI zatím vyplodilo. Oproti předchozí špičce P55-GD80 pak přichází i s několika dalšími inovacemi, s nimiž je zatím na trhu osamocena.

Jako jediná je třeba v tomto segmentu celá osázena novými Hi-c kondenzátory, jako na jedné z mála desek na ní najdete i integrovaný čip NF200 nebo měřící body pro multimetr. Co mi ale u takovéto nové desky vadilo, bylo chybějící rozhraní USB 3.0 a nutnost osadit dedikovanou zvukovku do horního slotu PCIe ×1. To byly ale asi tak jediné nedostatky, na které jsem během testování narazil. Naopak velmi mile překvapila taktovací konzole OC Dashboard, stejně jako skvěle fungující OC Genie (procesor byl přetaktován z 2,66 na 3,56 GHz během pár sekund).

No a nyní již slibované hodnocení ceny. Ta je na první pohled přemrštěně vysoká, nicméně jak to občas bývá, první pohled klame. Základní desku MSI Big Bang Trinergy totiž bude mít oficiálně v nabídce pouze jeden prodejce, kterým se stala Alza. U ní pak bude deska dostupná pouze ve speciálním balíčku, který bude obsahovat:

  • hráčskou myš Razer Lachesis Banshee Blue v ceně 1607 Kč
  • hráčský headset Creative HS-800 Fatal1ty Gaming v ceně 654 Kč
  • hru Tom Clancy’s  Rainbowsix Vegas 2 v ceně 755 Kč
  • chladič processoru Arctic Freezer 7 Rev.2  v ceně 479 Kč
  • hra Zaklínač v ceně 659 Kč

Pokud od ceny desky tyto položky odečtete, tak se rázem dostanete z nekřesťanských 7799 Kč na již celkem přijatelných 3645 Kč, což je míň, než za MSI P55-GD80 (u Alzy za 4919 Kč). Je ale třeba se smířit s faktem, že se stejně investici 7799 Kč nevyhnete.

 

Pokud se poohlédnete po nejbližší konkurenci, tak tu u Asusu představuje o více než 2000 Kč levnější Asus Maximus Formula III (také nepodporuje USB 3.0, navíc chybí NF200), případně model P7P55D-E Premium (nemá certififaci R.O.G., chybí NF200 a dedikovaná zvukovka, ale podporuje USB 3.0).

V případě Gigabytu představuje nejvážnější ohrožení model P55A-UD6 v ceně kolem 5800 Kč. Tato deska, stejně jako model Asus P7P55D-E Premium podporuje USB 3.0 a SATA 6 Gb/s, nicméně v porovnání s MSI jí chybí NF200 a dedikovaná zvukovka. Její specialitou je pro změnu šest paměťových slotů.

V podstatě jedinou přímou konkurenci tak na našem trhu pro MSI Big Bang Trinergy tvoří dvojice základních desek EVGA P55 Classified 200 a P55 FTW 200. Zatímco první z nich se prodává za skoro stejně stejnou cenu, jako je cena MSI, druhou pořídíte cca o 1000 Kč levněji. Nepočítejte ale ani v jednom případě s hodnotným bundlem, který dostanete s MSI. Desky EVGA jsou určeny pro naprosté extrémisty a v jejich výbavě nechybí ani 10fázové PWM napájení. S USB 3.0 či dedikovanou zvukovkou ale nepočítejte ani zde.

Ve světle výše uvedených odstavců to téměř vypadá, že MSI Big Bang Trinergy na českém trhu v podstatě nemá velkou konkurenci. Bohužel ji sráží vysoká počáteční investice, jejíž tvrdý dopad trochu změkčuje polštář tvořený hodnotným balíčkem. Pokud tedy hledáte ideální kombinaci pro dvojici až trojici výkonných grafik GeForce a procesoru Intel Core i5/i7, zřejmě lepší investici nenajdete. Militaristicky založené desky EVGA jsou až příliš zahleděné pouze do přetaktování a na zbytku konkurence s čipsetem P55 nemá high-endové grafiky ve SLI či CrossFireX příliš smysl provozovat, protože budou brzděny nedostatkem PCIe linek. Otázkou pouze je, jestli místo kombinace P55 + NF200 + Core i5 nezvolit variantu X58 + Core i7-920, která již nevyjde o tolik dráž. Ať tak či onak, faktem zůstává, že MSI Big Bang Trinergy je skvělou deskou, která si pozornost určitě zaslouží.

Plusy a mínusy

+ skvělé taktování
+ OC Genie
+ bohaté příslušenství a výbava
+ rozložení a zpracování
+ možnosti BIOSu
+ systémová tlačítka
+ měřící body napětí
+ podporuje CrossFireX i SLI

+ bundle v ceně 4154 Kč

– chybí podpora USB 3.0 a SATA 6 Gb/s
– zvukovku je nutné osadit do prvního slotu
– málo 4pinových konektorů pro větráky
– připojení OC Dashboard k základní desce
– vysoká investice

Za zapůjčení základní desky děkujeme společnosti  MSI.

MSI Big Bang Trinergy: Deska bez kompromisů

Ohodnoťte tento článek!