MSI GS70: nejtenčí herní ultrabook (recenze)

0

Konstrukce, parametry, displej

Tloušťka se blíží pouhým dvěma centimetrům – přesněji 2,16 cm, což znamená téměř rozměry ultrabooku. Poměr tloušťky a velikosti je ještě větší, než u malých 13″ ultrabooků. Ani hmotnost 2,6 kg není na 17″ notebook mnoho.  Od 17″ samozřejmě neočekáváme nic menšího, než Full HD, a přesně takové rozlišení od modelu GS70 dostanete. Více by na hry nemělo smysl a méně by zase kazilo dojem z velkého displeje.


 
Ještě tenčí, než vypadá

Částečně kovové šasi také působí velmi dobře, však jde u MSI o jeden z prémiových modelů. Na základně je to hořčíková slitina, víko displeje potom kryje hliníkový plát.


 

Námi testovaný je ten nejvyšší za 42 599 Kč, ale v nabídce budou i dva levnější za 37 990 Kč a 35 900 Kč. Liší se poloviční velikostí paměti a jinými pevnými disky. V levnějších nižších variantách dostanete 128GB SSD a 1TB klasický 2,5″ disk, což je pro většinu uživatelů naprosto dostatečná konfigurace a připlácet si za rychlejší disk má smysl jen pro málo uživatelů. Nejlevnější model je bez OS. Náš kousek má dva 128GB SSD v poli RAID0 a 1TB disk, procesor Core i7-4700HQ i grafický čip zůstává stejný.

MSI GS70 2OD-033CZ (parametry)
cena 42 990 Kč
zapůjčil MSI; cz.msi.com
operační systém Windows 8 64b
příslušenství nabíječka, textilní obal
rozměry / hmotnost 418 × 287 × 216 mm / 2,6 kg
hardwarová výbava 
displej 17,3″, 1920 × 1080 px, TN, matný, nedotykový
procesor Intel Core i7-4700MQ na 2,4 GHz, 4 jádra, Haswell
operační paměť 16 GB DDR3 (2× 8 GB)
pevný disk  2× 128 GB SSD RAID0, 1 TB WD Blue WD10JPVX
grafický čip Intel HD 4600 / GeForce GTX 765M
baterie 5400 mAh, 58,8 Wh
rozhraní 
klávesnice podsvícená, s numerickým blokem
USB / čtečka karet 4× USB 3.0, čtečka SD
výstupy na monitor 2× miniDisplayPort, HDMI
sítě Wi-Fi b/g/n (2,4 GHz), LAN 1 Gb/s, Bluetooth 4.0
další webkamera, 3× audio

Velmi tenkému šasi dominuje zapínací tlačítko uprostřed prázdné plochy nad klávesnicí. Víko se standardně trochu prohýbá a při nerovnoměrném otevírání se místy objevuje zvlnění obrazu při promáčknutí. Displej je pouze typu TN, na herním modelu se to kvůli rychlejší odezvě dá trochu omluvit, ač bychom samozřejmě rádi viděli IPS všude. Pozorovací úhly nejsou tak špatné a z boku se barvy příliš nemění

Displej

Naměřený jas 285 cd/m2 je dostatečný, kvalitu displeje GS70 ještě dohání vysokým kontrastem 1118:1 a dobře zvoleným rozsahem – střední hodnota 120 cd/m2 je akorát na 50% jasu. Víko jde při troše snahy otevřít i jednou rukou bez přidržování základny, u 17″ notebooku to ale není tolik potřeba. Na zadní straně se nachází velké svítící logo MSI Gaming Series.

minimální a maximální jas 29–285 cd/m2
kontrast při 120 cd/m2 1118:1 (při 50% jasu)
max. počet displejů 4 / interní, 2× miniDisplayPort, HDMI


 

GS70 je na hranách příjemně zaoblený, na spodní straně má gumové nožičky nejen v rozích, ale pro zamezení prohnutí i uprostřed. Vzadu jsou nožičky vyšší pro lepší náklon notebooku. Část spodního krytu (kterou budete mít občas na kolenou) je polepena semišem. K MSI se dodává středně velký napájecí akumulátor.


 

 

 

Klávesnice, reproduktory, porty

Herní klávesnice od Steelseries má klasické rozložení, jednořádkový Enter a dlouhý levý Shift. Netradiční font popisků také odkazuje na herní prostředí. Nechybí numerický blok, a přesto zbylo dost místa po stranách. Raději bych viděl větší rozestup meze numerickým blokem a šipkam, místo by na to bylo. Klávesnice nemá české popisky, v prodeji bude jen anglická varianta – což opět hráči tolik neřeší.

Klávesnice je podsvícená, ale ne jen nějak obyčejně. Můžete si nastavit libovolnou barvu (na výběr jich je sedm, mělo by fungovat i zvolení jiné podle RGB) pro tři segmenty kláves zvlášť. Například pro hraní si barevně zvýrazníte levou část klávesnice a zbytek ztlumíte. Na první pohled a hlavně ve dne jsou klávesy podsvícené spíše okolo, samotné znaky svítí mnohem méně. Čitelnosti to ale nebrání a jde hlavně o designový prvek. Tolik jako na propagačních fotografiích ale klávesnice rozhodně nesvítí.

 
 

Programovatelná klávesa P1 (na F4) může sloužit pro namapování spuštění konkrétní aplikace, ovšem zrovna na F4 není moc šikovně umístěná. Obecně všechny přídavné funkce přes Fn mohly být řešeny lépe, nebo i přes samostatná tlačítka. Touchpad bez samostatných tlačítek je průměrný, spíše pomalejší s hrubším povrchem, ale přesný.

Klávesu Windows najdete pouze vpravo, abyste ji nestiskli omylem během hry. Přídavné funkce přes Fn slouží k ovládání více displejů, vypnutí touchpad, webkamery, přepnutí režimů baterie a jasu (eco, film, prezentace, office, hry). Ovládání hlasitosti a jasu najdete na kurzorových šipkách, ztlumení je na numerické klávese 0.


 
 

Reproduktory jsou umístěné v kloubu, mřížka nad klávesnicí slouží pro nasávání chlazení. Zvukový projev má GS70 velmi slušný, hlasitý tak akorát, jen jsou oba reproduktory zbytečně blízko u sebe pro dosažení pořádného sterea. Zvuk můžete vylepšit přes ovladač SoundBlaster Cinema (u hodin) – snadno zde jdou změnit vlastnosti zvuku: tišší noční režim, hlasitý režim, zvýšení basů i prostorového efektu. Dokonce tu lze zapnout vylepšení mluveného slova (upřednostněním typických frekvencí). Kromě dvojice stereoreproduktorů je ve spodní části šasi ukryt také subwoofer.

Zepředu najdete bílé indikační diody informující o napájení, Bluetooth , Wi-Fi, disku a numlocku. Na obou bocích jsou umístěny výdechy chlazení a konektorovou výbavou nás MSI hodně potěšilo. Zleva je to gigabitový síť LAN, HDMI, dva miniDisplayPort, dvě USB 3.0 a tři jacky pro audio (zvlášť sluchátka, mikrofon a linkový vstup). Síťová karta Killer DoubleShot je speciálně určená pro hráče a zajišťuje lepší odezvu mj. díky určitému QoS. Prý pod 200 ms za jakýchkoliv podmínek. Stejné značky je také bezdrátová síť Wi-Fi. Reálný přínos o něco lepší síťovky je trochu sporný, ale budiž.


 


 

Vpravo najdete další dva USB 3.0, čtečku SD karet a napájení. Čtečka naštěstí nemá krytku, kterou osazuje celkem dost výrobců a kterou hned ztratíte, nemá však aretaci a karta se místo vhodnějšího zacvaknutí jen zasouvá. Napájení umístěné v polovině pravé strany také není umístěné příliš šťastně a nebýt notebook tak široký, kabel by při hraní překážel. Čtveřice USB 3.0 patří mezi nadprůměr.

Díky moderně zvoleným grafickým výstupům připojíte k notebooku tři monitory, dva dokonce přes nejlepší možné rozhraní DisplayPort. Fungovat bude současně i interní display, takže pro fanoušky vícemonitorového řešení je MSI opravdu dobrou volbou.

 

Hardware, výkon, výdrž, zhodnocení

Uvnitř GS70 je nejnovější generace procesoru Haswell a procesorový výkon se blíží desktopu. Při práci na akumulátor klesá asi o třetinu. Procesor Intel Core i7-4700HQ také není žádnou osekanou verzí pro malé notebooky, ale opravdu výkonný model se čtyřmi jádry a Hyper-Threadingem.

Po odšroubování víka (se ztrátou záruky, jeden šroubek má záslepku) najdete jen disky, většina hardwaru včetně pamětí je více ukrytá. Odhalí se vám interní akumulátor o kapacitě 5300 mAh, dva systémové mSATA disky a datový disk WD Blue.

Dva paměťové moduly jsou schovány až pod klávesnicí. Ale protože je jejich kapacita 16 GB, není vlastně důvod k nim vůbec chtít jednoduše přistupovat. Zajímavé jsou dva oddělené ventilátorové systémy – zvlášť na procesor a grafiku.

Obrovský výkon dvoji SSD v RAIDu je už trochu naddimenzovaný a i levnější varianta od MSI bude dostatečně výkonná. Symbióza SSD na systém a klasického disku s 5400 otáčkami na data je ideální. Pro systém a hry je volných 237 GB a na data zbývá 912 GB.


 
 

Herní výkon GeForce GTX 765M velmi příjemně překvapil. Grafika je už postavená na jádře Kepler a samozřejmě nechybí ani technologie Optimus pro přepínání na integrovanou grafiku od Intelu. Benchmarky se opět blíží stolním počítačům s grafickými kartami za ceny kolem 3500 Kč a naše testovací hry na plné detaily neměly problém. Pod 30 fps klesl pouze Alien vs. Predator, nicméně stačí ubrat pár detailů a zahrajete si všechno. Na akumulátor je grafický výkon zhruba poloviční.

komplexní testy 
PCMark 8 (home) 3762 bodů
PCMark 8 (creative) 4363 bodů
PCMark 8 (creative) [na akumulátor] 2983 bodů
PCMark 7 (performance) 5924 bodů
testy systémového disku 
PCMark 8 (storage) 4 884 bodů
CDM Benchmark (sekvenční čtení/zápis) 973/135 MB/s
CDM Benchmark (4K čtení/zápis) 15/19 MB/s
AS SSD Benchmark (skóre) [pro SSD disk] 711 bodů
Skutečná kapacita syst./datového disku 237 GB / 912 GB
HDTune Benchmark
testy procesoru 
Cinebench R11.5 (xCPU/1CPU) 6,91 / 1,51 bodů
Cinebench R11.5 (xCPU/1CPU) [na akumulátor] 5,22 / 1,08 bodů
testy grafiky 
3DMark (Cloud Gate) 12517 bodů
3DMark (Cloud Gate) [na akumulátor] 6256 bodů
3DMark (Fire Strike) 1158 bodů
3DMark 11 (Performance) 4255 bodů
World in Conflict, max. detaily  (1920 × 1080 px) 41 / 20
Stalker: Call of Pripyat, max. detaily  (1920 × 1080 px) 54 / 19
Alien vs. Predator, max. detaily  (1920 × 1080 px) 20 fps 11 fps

Při takovém výkonu bude logická vyšší spotřeba i nižší výdrž. V klidovém režimu při nabité baterii má GS70 spotřebu okolo 30 W a při maximální zátěži až hodně extrémních 130 W. Samotný adaptér je přitom stavěný na 120 W, nicméně ani dlouhodobá zátěž mu nijak neublížila a k maximální hodnotě se dostanete jen při současném vytížení procesoru i grafické karty.

 

V zátěži je notebook také více slyšet, nicméně nejde o žádný nepříjemný pisklavý zvuk. Zahřívání se projeví hlavně v oblastech nad klávesnicí a plocha pod rukami se mírně zahřívá až po dlouhodobé zátěži. Vzhledem k výkonu a velmi tenkému tělu ale můžeme hlučnost kritizovat jen částečně. Teplota grafiky dosahuje az 95 °C , ale to uz šlo o extrémní zátěž, které při běžném hraní jen tak nedosáhnete.

testy výdrže/spotřeby 
Powermark (Balanced) 1:51 h
Powermark (Productivity) 2:38 h
Přehrávání videa (720p) 3:32 h
Spotřeba v klidu/max. zátěži 30/130 W

Běžná práce a hry vyčerpají baterii asi za dvě hodiny, film zvládne tři a půl hodiny. Není to mnoho, ale vzhledem k výkonným komponentům ani málo. V příslušenství dostanete textilní obal s logem MSI, sedmnáctka se do vašeho batohu totiž ani nemusí vejít. Cédéčko od MSI je tu tak trochu nadbytečně, neboť jej není kam strčit, všechny ovladače najdete v novějších verzích na webu.


 
 
 

Zhodnocení

Notebooku v podstatě nic nechybí, a kdybych si mohl přát něco do příští verze, chtěl bych IPS displej, tenčí a pevnější víko displeje, o kousek lépe podsvícenou klávesnici a o něco nižší hlučnost.

GS70 je opravdu pěkný notebook, u kterého přídomek herní není jen prázdnou frází. Ani kvůli tomu nemusí být tlustý, extrémně drahý a ani nezanedbává ostatní výbavu. Spíše bych doporučil levnější verzi, ve které jediný rozdíl činí menší disky. Takto velký herní notebook ale zřejmě lepší neseženete a GS70 bych se nebál označit za herní ultrabook.

 

Plusy / mínusy
tenké tělo vyšší hlučnost
bez optické mechaniky průměrná výdrž na akumulátor
Full HD matný displej podsvícení klávesnice mohlo být propracovanější
grafické výstupy pro více monitorů nemá české popisky kláves
SSD+HDD slabší touchpad
čtyři USB 3.0  
velmi vysoký výkon  
i levnější varianta je dostatečně výkonná  
Hodnocení 90%
Ohodnoťte tento článek!