MSI GT660R: rytíř s operním hlasem – test update

0

Úvod, historie Dynaudio

Herní notebooky představuji technologický vrchol v odvětví přenosných zařízení. Mají zvládnout současné moderní, náročné hry ve vysokém rozlišení. To klade vysoké nároky na veškeré díly stroje. Na procesor, na grafickou kartu, na paměti a samozřejmě i pevné disky. Při vysoké zátěži všech těchto komponent vzniká velké množství tepla. To koliduje s relativně úzkou konstrukci těla notebooku. Proto jsou vysoké i nároky na konstrukci, která musí poskytnout jak vysokou pevnost, tak i účinné chlazení.

    

Současné notebooky se dostaly do stadia, kdy téměř všechny tyto požadavky splňují a někdy i překračují. Je však jedna oblast, která k herním (ale i multimediálním) notebookům úzce patří, ale ne všechny stroje dokážou v této disciplíně nabídnout uspokojivé výsledky. Mluvím o audio ozvučení, tedy zvukově projevu samotného notebooku. Základní, ale i pokročilejší konstrukce notebooku příliš nepřejí technologickým nárokům pro rozumné ozvučení.

Dobře hrající notebooky

V letošním roce se ale objevily dvě snahy nabídnout zájemcům se zvýšenými nároky notebook, který splní tyto požadavky bez nutnosti připojeni externích reprosoustav. První je nová řada notebooků Asus, a druhou je herní stroj od společnosti MSI, který máme dnes v testu. Přes to, že se jedná o výkonný herní notebook, soustředili jsme se převážně na otestování zvukového projevu. To jej totiž odlišuje od většiny nejen herních notebooků.

Společnost MSI spojila své zkušenosti v oblasti notebooku s letitou tradici špičkové firmy Dynaudio. Dánská společnost patří mezi šičku ve vývoji a výrobě reproduktorů jak pro běžné posluchače, tak i pro nahrávací studia s vysokými nároky. Kromě produkce reprosoustav dodává i jednotlivé reproduktory mnoha dalším high-endovým výrobcům po celém světě.

Letem historií Dynaudio

Jak tedy vypadá spojení netradičního designu, vysokého výpočetního i herního výkonu a špičkového zvuku? Odpověď lze popsat jedním slovem: výborně. Ale nepředbíhejme.

Pro čtenáře, kteří společnost Dynaudio neznají, uvedu nejprve několik údajů. Dynaudio je v Dánsku založená společnost, jejíž kořeny sahají do roku 1977. Tehdy začala vyrábět reprosoustavy s vlastními výhybkami, ale za použití reproduktorů OEM výrobců. Brzy však jejich nároky na vlastní práci překonaly možnosti dodávaných reproduktorů a tak se rozhodli vyrábět vlastní měniče. To byl zásadní krok, který se ukázal jako velmi správný a po relativně krátké době se sama stala OEM dodavatelem reproduktorů do celého světa.

Kromě firem, vyrábějících reprosoustavy s vysokou jakostí, dodávají kompletní řešení ozvučení například i automobilkám. Z těch nejznámějších a zároveň nejbližších, je automobilka Volvo. Reproduktory Dynaudio nalezenete v modelech XC60, S70 či C70. Ale i německý Volkswagen spoléhá na Dynaudio jako na dodavatele reproduktorů pro své vozy vyšší třídy nebo příplatkové varianty audiosestav. Vrcholem sériově dodávaného ozvučení v automobilovém průmyslu je kontrakt s Bugatti, na řešení ozvučení modelů Veyron a Galibier.

    

Společnost Dynaudio dokázala své produkty vyvíjet a vyrábět s tak vysokou jakostí, že se mohla odvážit založit dceřinou společnost Dynaudio Acoustics, která se specializuje pouze na reproduktory a reprosoustavy pro nahrávací studia. V roce 1999 se Dynaudio Acoustics stává partnerem TC Electronic (společnost, jejíž sortiment zahrnuje kytarové efekty, audio interface, audio software, ekvalizéry, studiové procesory i počítačový hardware) a její reprosoustavy začínají používat známá, velká nahrávací studia jako namátkou Air Lyndhurst, NRG Studios či Hit Factory. S reprosoustavami Dynaudio pracují i hitmakeři jako Trevorn Horn (u nás asi nejznámější – produkoval umělce jako Cher, Grace Jones, Seal, Propaganda, Tina Turner, Lisa Stansfield, Tom Jones, Paul McCartney, Pet Shop Boys, Simple Minds, Eros Ramazzotti, Mike Oldfield, Marc Almond, Charlotte Church, či Tatu), Mike Hedges, Steve Lipson nebo Mutt Lange.

Dynaudio je zkrátka celosvětově uznávaným výrobcem reprosoustav i samostatných reproduktorů. Přesto, že je tato firma u nás méně známá a ve standardních obchodech s elektronikou se s jejími produkty nesetkáte, řadí se mezi první desítku špičkových výrobců reproduktorů. Dá se tedy říci, že již ten fakt, že Dynaudio kývlo na spolupráci s MSI, je pro MSI malým úspěchem a samo MSI je na tuto skutečnost patřičně hrdé. A po právu.

Jak zní Dynaudio v notebooku, design

Bono vox aneb dobrý hlas

Jak tedy vypadá svět podle Garpa‚Ķ  tedy zvuk podle Dynaudia? Díky předchozím řádkům by se mohlo zdát, že po zaslechnutí prvních tónů zvuku z GT660R posluchače postihne srdeční zástava, zem se otřese a veškeré předchozí zvukové zážitky budou rázem zapomenuty. Tak ale Dynaudio své reprosoustavy nedělá. Jejich síla je v něčem jiném. Pokud na chvíli zapomeneme, o jaký druh notebooku se jedná, a zkusíme se zaposlouchat do hudby, zjistíme, že přednes reproduktorů je velmi nenásilný, až nenápadný. Na první poslech se dokonce může zdát až nezáživný.

To způsobí hned několik faktorů. Zaprvé efekt očekávání funguje téměř vždy spolehlivě a za druhé ani u tohoto projektu se Dynaudio nenechalo zlákat a nevytvořilo efektní show, která sice zaujme posluchače na předváděcích akcích, ale po krátké době přestane bavit. Až po pár skladbách si začnete uvědomovat kultivovanost přednesu, jeho čistotu a čitelnost a hlavně lehkost. U akustické hudby tyto vlastnosti vyniknou se vší parádou. Výborná srozumitelnost lidského hlasu, skvělá separace nástrojů a i při vyšší hlasitosti se nesetkáte s náznakem slévání do neidentifikovatelného hluku. Tedy to, co Dynaudio předvádí u svých plnohodnotných reprosoustav, to dokázalo přenést i do tak nehostinného prostředí, jakým je tenké tělo notebooku.

    

Samozřejmě nelze očekávat zaplnění místnosti silným zvukem, jako ze standardních soustav, ale deviza filozofie reprosoustav značky Dynaudio je zachována i skrze notebook GT660R. Konstruktérům se podařilo vytvořit v takto stísněných podmínkách ozvučení, které uživatele nejen že po nějaké době poslechu nebude iritovat, ale dokonce se může přichytnout při tom, že začne poslouchat hudbu a zapomene na zvuk.

Základem jsou reproduktory

Konstrukce ozvučení notebooku GT660R není nijak výjimečná. Nicméně Dynaudio vsadilo na kvalitní středotónové kalotové membrány, které správně naladěné dokážou přenést nezvykle široký rozsah zvukového spektra. Nesnaží se šplhat do výšek, které mohou oslovit netopýry, ale soustředí se na správný přednes středných tónů, jako hlavní složky veškerého zvuku kolem nás. Dva reproduktory na vrchní straně těla notebooku pak doplňuje malý subwoofer v zadní části spodní desky, který decentně vyvažuje celkový rozsah.

Tak jako u většiny reproduktorů, i zde platí, že nové měniče a jejich závěsy potřebují nějaký čas na rozehrání a uvolnění. Z počátku je zvuk tupý a jakoby uškrcený. Již po pár dnech je znát, jak se zvuk uvolňuje, celkově zakulacuje a stává se kompaktním a homogenním. Po uvolnění závěsů všech tří reproduktorů se pak ani hlasitý poslech nestává ničí nepříjemný. To, co známe z většiny běžných notebooků, se zde nekoná. Slitého nesrozumitelného zvuku, který svoji agresivitu zapichuje přímo do ušních bubínků, se u GT660R nedočkáte.

Tip: pokud vás zajímá problematika ozvučení notebooků, přečtěte si náš článek o audiu v noteboocích

    

Design pro hráče

Zvuk ale není to jediné, co dělá notebook notebookem. MSI posledními modely dokazuje, že poměr výkon/cena není to jediné, co by ráda uživatelům nabídla. Zpracování GT660R je na velmi dobré úrovni. Vzhled gétéčka připomíná rytíře (nebo nějakou pevnost), který má znázorňovat zaměření notebooku. Netradiční ztvárnění doplňuje sada LED diod rozmístněných různě po těle a víku s displejem. Ty můžete zhasnout nebo nechat svítit v různých režimech. Běžný, stálý svit, pravidelné snižování a zvyšování intenzity, evokující dýchání nebo jas zesilující podle síly zvuku.

Víko z vrchní části i rám kolem displeje jsou bohužel v lesklém provedení stejně jako displej samotný. Panty víka displeje působí solidně a nastavení v různých polohách drží spolehlivě. Mezi vrchními reproduktory pod kulatým perforovaným krytem s červeným rámečkem MSI umístilo několik ovládacích prvků mezi nimiž naleznete programovatelné tlačítko, spouštění Turba, tedy skokového navýšení výkonu procesoru i grafické karty, spínání bezdrátových sítí, aktivaci svitu LED diod či volič módů pracovního nastavení, který je známý i z jiných notebooku MSI. Uprostřed této lesklé, dotykové plochy trůní hlavní vypínač ve tvaru ochranného štítu.

Klávesnice, touchapd, konfigurace, displej a chlazení

Slušná klávesnice, méně citlivý touchpad

Klávesnice GT660R je plnohodnotná s dobrým chodem. Bohužel numerický blok je oddělen jen nepatrně zvětšenou mezerou a kurzorové šipky jsou v podstatě bez separace. V případě herního notebooku by toto mínus nemuselo být pádným argumentem při rozhodování o koupi. Touchpad je opět stylizován do tvaru štítu. Plocha touchpadu je matná, prsty po ní dobře kloužou a na pohyb je touchpad dostatečně citlivý. Trochu jsem zápasil s potvrzováním volby klepnutím do touchpadu. Citlivost je nižší a tak je potřeba do plochy klepnout trochu silněji. Pod touchpadem je pak indikace funkcí a činnosti různých částí notebooku.

Hlavní zbraně

Zapůjčený kus byl vybaven nejvyšší možnou konfigurací, kterou lze získat. Čtyřjádrovým procesorem Intel Core i7-720QM, předimenzovanou operační pamětí o kapacitě 12 GB, dvěma rychlými pevnými disky s kapacitou po 500 GB (7200 ot/min.) zapojené do RAID 0, výkonnou grafickou kartou Nvidia GeForce GTX 285M s 1 GB GDDR3 VRAM, ExpressCArd a eSATA porty, HDMI, dvojící USB 2.0 a druhou dvojicí USB 3.0 a další již relativně standardní výbavou jako audio in/out, VGA, Bluetooth, Wi-Fi 802.11b/g/n, gigabitovou LAN kartou. GT660R má nainstalovaný operační systém Windows 7 Ultimate 64bit.

    

Full HD na patnácti

Díky výkonné grafické kartě není použití FHD displeje nikterak na závadu. I u relativně nových her lze nastavit maximum detailů a hra obraz je stále plynulý. Samozřejmě naleznete hry, kde dostanete při maximálním nastavením i tuto konfiguraci do úzkých, otázkou je, jaké procento her to bude a navíc, zda maximum detailů zaručí dobrou hratelnost či vtažení do děje hry.

Trocha anachronismu: vzpomínám, jak před více jak deseti lety Sony vypustilo Gran Turismo 2 pro PS1, hrubá grafika prostředí, které bylo vzdálenější již bylo bez detailů, ale hra mě dokázala strhnout mnohem více, než konkurenční Need For Speed s lepším rozlišením a detaily, ale pro mě s menší hratelností a věrohodností. Pokud máte ale pocit, že to je přesto příliš velké rozlišení, není nic jednoduššího, než snížit rozlišení jak u displeji v systému, tak ve hře samotné. Pokud navíc potřebujete udělat nějakou práci nejen do školy, displej zobrazí mnoho údajů naráz.

Gamut displeje před kalibrací

Gamut MSI GT660R

Gamut displeje po kalibraci

Gamut MSI GT660R

Konverze energie

Je jasné, že výkonné stroje budou topit, ať se nám to líbí nebo ne. Stejně tak GT660R při zátěži bude hřát. Jde o to, jak výrobce zkonstruoval chlazení. Chlazení tohoto stroje je naštěstí předimenzované a tak při zátěži sice ucítíte zahřívání spodní části těla, stejně jako klávesnice, ale navýšení teploty není nikterak kritické. Ventilátor při maximálním výkonu nepřeslechnete, ale funkci plní dobře. Dokonce máte možnost natvrdo nastavit jeho maximální výkon dotykovým spínačem nad klávesnicí. Naopak při běžné práci je stroj klidný, tichý, a tak vás nebude rušit.

    

Dobře připravený bojovník

Herní notebook MSI GT660R je žhavým želízkem v ohni, který navíc poskytne luxusní bonus v podobě skvělého zvuku. Tato testovaná konfigurace nemá sílu jen z pohledu výkonu, ale i svoji cenou vám může vyrazit dech a tak pro nemalou část hráčů bude nedostupný. MSI ale myslí i na ně a nabízí více konfigurací, které začínají na cenách pod čtyřiceti tisíci korunami. Co však potěší, ozvučení Dynaudio dostanete s GT660 ve všech jeho konfiguracích.

Výkonnostně patří notebook mezi nejsilnější a jen tak nějaká hra jej nezaskočí. Co se týká zvuku, mezi herními stroji nenalezne konkurenci a jediným oponentem by mu mohl být ASUS NX90, u kterého se na ozvučení vyřádili konstruktéři firmy Bank & Olufsen. Mimochodem, také z Dánska. Příjemným bonusem je i značkový a nutno říci že kvalitní batoh pro notebook. Díky němu můžete své MSI naložit a pohodlně přenést na víkend ke kamarádovi a dopřát si dostatečné vypláchnutí hlavy při síťových hrách.

   

Já po herním notebooku netoužím a ani design nené pro mě t pravé ořechové. Je to dané věkem, povinnostmi i koníčky, ale zvukové řešení od firmy Dynaudio u mě, a zřejmě i u dalších milovníků kvalitní hudby, vyvolává zástavu srdce, cítím záchvěvy země a zapomínám na všechny zvukově slušnější notebooky, co jsem kdy slyšel.

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

 

 

MSI GT660R 15,6

Cena

57 990 Kč s DPH

Zapůjčil

MSI CZ, cz.msi.eu

 

Specifikace

Procesor

Intel Core i7 720QM 1,6 GHz, Turbo 2,8 GHz

Operační paměť (vestavěná)

12 GB (DDR3, 1333 MHz)

Operační paměť (rozšiřitelná do)

12 GB

Pevný disk (velikost)

2 × 500 GB, RAID 0

Pevný disk (rychlost)

7200 otáček/min.

Pevný disk (typ připojení)

SATA

Optická mechanika (typ)

Blu-Ray

Optická mechanika (rychlost)

n/a

Velikost displeje (palců)

15,6

Rozlišení displeje

1920 × 1080

Grafická karta

Nvidia GeForce GTX 285M

Grafická paměť

1 024 MB

Wi-Fi

b/g/n

Bluetooth

2.1+EBD

Mobilní komunikace

n/a

Operační systém

Microsoft Windows 7 Ultimate 64bit

Porty (s výjimkou USB)

ExpressCard, eSATA, D-Sub, HDMI, ethernet, RJ-45, audio

Počet USB portů

2 × USB 2.0 + 2 × USB 3.0

Slot pro karty

Čtečka paměťových karet SD, SDHC, MMC, MS, MS Pro, xD

Rozměry

374 × 246 × 26,8 – 35 mm

Hmotnost

3,5 kg

 

Výsledky testů

3DMark01 (body)

37 824

3DMark03 (body)

35 871, CPU 1 453

3DMark05 (body)

17 970, CPU 13 987

3DMark06 (body)

12 471, CPU 3 159

3DMark Vantage (body)

P6567, CPU 11 233, GPU 5 768

PCMark05 (body)

Test proběhl ale bez výsledků

PCMark Vantage (body)

6 298; Mem 4 427; TV & Mov 4 687; Gaming 6 523; Music 7 994; Communication 4 218; Productivity 5 291; HDD 3 439

HDTune (MB/s; ms)

142,2 MB/s,  17ms

SiSoft Sandra 2010

CPU 33,35 GFLOPS, 49,51 GIPS; Mem 11,74 GB/s

CrystalDisk Mark 3

Seq: 159,9 / 183 MB/s

Devil May Cry 4

1680 × 1050 super high: 112/82/133/83 

Cryses

1680 × 1050, high: 30,5 fps

Far Cry 2

1680 × 1050, high: 33,8 fps

World in Conflict

1680 × 1050, high: 28 fps

Track Mania – Nations Forever

1680 × 1050, high: 48,6 fps

Cinebench R11.5

CPU 3,11 (1C 0,93) pts; OpenGL 30,58 fps

x264 BenchMark HD v3.0

43,75/16,27 fps

Divx Converter

33:10 hod.

Windows 7 Experience Index

n/a

Výdrž web* (čas)

n/a hod.

Výdrž kancelář** (čas)

2:03 hod.

Výdrž multimédia*** (čas)

n/a hod.

Poznámka:  * prohlížení webu přes Wi-Fi, poloviční jas displeje; ** kancelářská práce, poloviční jas displeje, vypnuto Wi-Fi i Bluetooth; *** Přehrávání filmu v DivX, SD rozlišení, Wi-Fi aktivní

Ohodnoťte tento článek!