MSI má první desku pro procesory AMD FX s podporou NVMe: 990FXA Gaming

0

Letošek přinesl v oblasti základních desek dvě významné novinky – vedle USB 3.1 také možnost připojit rychlá SSD přes nový protokol NVMe (NVM Express), který je vytvořen na míru nevolatilním pamětem a umožňuje vyšší výkon. Zavádění těchto technologií se ovšem odehrávalo téměř výhradně na deskách pro procesory Intel, zejména platformách Z97 a X99. Vypadá to ale, že příznivcům AMD spraví náladu alespoň firma MSI, která na tuto platformu přinesla nejen USB 3.1, nyní ale také představila základní desku pro procesory FX podporující NVMe.

Jedná se o model 990FXA Gaming (takže se přichystejte na další základovku nabarvenou na červeno a černo) platformy AM3+. Použit je už letitý čipset 990FX s jižním můstkem SB960, což znamená omezení na PCI Express 2.0 a USB 2.0 (to druhé lze ale úspěšně obejít přídavnými řadiči). Deska bude podporovat procesory FX-9590 a FX-9370 s 220W TDP a zřejmě bude nyní v nabídce MSI představovat top model pro tato CPU.

Deska MSI 990FXA Gaming
Deska MSI 990FXA Gaming

SSD používající protokol NVMe bude třeba připojit k jednomu ze slotů PCI Express 2.0 ×16, neboť deska nemá vlastní slot M.2 (uvidíme, zda k ní MSI nenabídne například adaptér to PCI Expressu) ani port pro disky typu SSF-8639. Je pravda, že výkon nejrychlejších SSD bud trošku trpět kvůli tomu, že čipset neumí PCI Express 3.0. Avšak to by se mělo projevit hlavně na špičkových přenosových rychlostech, kdežto hlavní přínos NVMe – tedy nižší režie a větší propustnost v náhodném přístupu (IOPS) by měly být víceméně zachovány. Docela dobře by na této desce mohla fungovat třeba karta Intel SSD 750, která nárazové sekvenční rychlosti ani nemá příliš vysoké a zaměřená je hlavně na stabilní a konzistentní výkon.

Deska MSI 990FXA Gaming

Jak již bylo řečeno, deska 990FXA Gaming má dále ve výbavě řadič USB 3.1 (ASMedia ASM1142) se dvěma porty. Další dva porty USB 3.0 zaopatřuje řadič VIA VL806, ty se dají vyvést na čelo skříně. MSI také osadilo vylepšenou integrovanou zvukovku Audio Boost 2 (jak můžete vidět na fotografii, filtračními kondenzátory Nichicon u ní firma rozhodně nešetřila), kterou MSI používá na ostatních highendových deskách. Jako Ethernet je osazen čip Killer E2205 od Atherosu/Qualcommu.

 

Za jak dlouho bude deska dostupná nebo kolik bude stát, zatím ještě nevíme. Pokud nicméně toužíte mít USB 3.1 v počítači s procesorem FX, máte od MSI ještě jednu volbu. A to model 970A SLI Krait Edition, který firma vypustila o něco dříve. U něj ale přijdete o možnost mít operační systém na SSD s NVMe.

Deska MSI 990FXA Gaming

Zdroj: MSI

Ohodnoťte tento článek!