MSI Nightblade: barebone pro stavbu počítačů (první česká recenze)

0

Skříň vzbuzuje emoce

Shodným základem bude vždy skříň, základní deska, zdroj a chlazení. V prodeji se možná objeví i různě modifikované a osazené verze, pokud se Nightbladu chopí i jiní výrobci PC.


 

Pro test mám od MSI kompletní počítač s maximální výbavou. Základem je velmi sympatická kvalitní skříň, malá i na poměry mini ITX. Přední část z broušeného hliníku a s logem MSI Gaming Series obsahauje štěrbinu pro optickou mechaniku, která ale ve finální sestavě vůbec nemusí být osazena. Vadou na kráse to není.


 

Porty a tlačítka jsou umístěné nahoře – kvalitně provedené zapínací tlačítko a dvě červené diody indikující disk a Wi-Fi. V zahloubené části potom přetaktovávací tlačítko OC, jacky na sluchátka s mikrofonem a čtveřice USB. Dva levé porty jsou typu 2.0, vpravo pak novější USB 3.0, nicméně všechna USB jsou u sebe tak natěsno, že využitelné budou většinou jen dva. Na čele skříně trochu postrádám slot na SD karty, stačila by jen jedna malá zdířka, ne čtečka pro 50 formátů.


 

Celá skříň stojí vpředu na masivní noze, což jednak působí zajímavě a počítač se za ni dá lehce přenášet (fakt díky za malé rozměry). Umožňuje také snadný přísun nasávání vzduchu zespodu, kde vnitřnosti proti prachu chrání odnímatelný filtr. Bočnice má motiv draka a perforaci k dalšímu ventilátoru, druhá bočnice skrývá ventilátor zdroje a přístup k backplatu základní desky.


 

Gumové hlavičky zadních šroubků slouží i jako nohy pro postavení skříně na záda, což využijete třeba právě při přenášení. Ze skříně lze obě bočnice i horní plát odstrojit, instalace komponent je velmi snadná.

 

 

Výbava


 


Představení barebonu od výrobce:

 

Testovací konfigurace

Vzadu nabízí základní deska (MSI Z87I Gaming AC Nightblade) čtveřici USB 3.0, dvojici USB 2.0, eSATA, gigabitovou LAN, šestici audiokonektorů s digitálním S/PDIF, kompletní sadu grafických výstupů (integrované nevyužijete) a Wi-Fi nového standardu 802.11ac. Jde o modifikovanou základní desku přímo pro tento počítač, například má vyvedené OC Genie či jinak piny na ventilátory.


 

MSI osadilo procesor Intel Core i7-4770K s otevřeným násobičem a grafickou kartu Radeon R9 290X Gaming (Twin Frozr). Chladič na procesoru není příliš hezký a přes něj je na skříni ještě přídavný ventilátor, takže je jasné, proč nemá skříň prosklenou bočnici. A je to vlastně dobře, v malé skříni jsou komponenty natěsno a mnoho byste stejně neviděli. Skříň by zřejmě nebyla ani tolik odolná při přenášení. Paměťové moduly značky Avexir jsou stavěné na frekvenci 1866 MHz (934 MHz), ale běží na standardních 1600 MHz (800 MHz). Jejich podsvícené chladiče krásně pulzují světlem, ale to zvenku také bohužel nevidíte.


 

Grafická karta umístěná zcela vespod nasává vzduch přes prachový filtr a vyfukuje jej dozadu. Připojíte k ní celkem tři monitory, dvojici DVI-D nelze použít současně. Zajímavé je vynechání DVI-I, ale to nemusí nikoho trápit, takovýto počítač si nekupují lidé se starými monitory se vstupy přes VGA. Čtvrtý monitor by šlo získat až přes rozbočovač DisplayPortu, to ale vadí maximálně mně, protože čtyři monitory běžně používám. Grafická karta se vejde do rozměru 290 mm na délku a 35 mm na výšku.


 

Napájecí 600W zdroj Silverstone (ST60F-ESG 80+ Gold ATX) má Nightblade umístěn v přední části. Vyrábí jej FSP a jde o celkem nový model, zatím moc neověřený ani v zahraničních recenzích. Nemá odpojovací kabeláž, nicméně přebytečné kabely nejsou ve skříni ani vidět. Vedle zdroje se na výšku montuje pevný disk a optická mechanika. MSI použilo běžnou kombinaci terabajtový WD Blue a DVD vypalovačku, mnohem důležitější je ale SSD na systém.


 


 

Nad chladičem procesoru u stropu skříně je prostor pro dva 2,5″ disky, přičemž SSD okupuje horní šuplík. Vedou do něj ovšem dva SATA kabely (a jedno napájení). Jde totiž o modul, který spojuje dva 128GB disky SSD mSATA kdysi slavné značky Plextor. Můžeme se bavit o tom, že SSD v poli RAID0 nemá smysl, počítač reálně o moc rychlejší nebude, ale vlastně proč ne – cenu dva SSD poloviční velikosti skoro nenavýší a v aplikacích, které by obří rychlost využily, můžou jen zazářit. Syntetický výkon v benchmarcích je totiž famózní (1590 bodů v AS SSD).


 

Konfigurace disků tak přináší reálně 237 GB na systém a 931 GB na data, co víc si přát. Celkem je ve skříni místo pro dva 2,5″ disky v horní části, jeden 3,5″ vpředu a místo mechaniky by se také nějaký ten 2,5″ vešel.


 

Rychlost gigabitového síťového čipu je jasná a pro hráče je zde ještě technologie Killer Ethernet pro rychlejší odezvu ve hrách, ale zajímala mě i Wi-Fi. Standard 802.11ac (na čipu včetně Bluetooth 4.0) se dvěma anténami (max. 867 Mb/s) dává v praxi na krátkou vzdálenost dvou metrů bez problémů 20 MB/s.

Naměřené hodnoty
PCMark 7 6172 bodů
PCMark 8 2.0 (home) 5103 bodů
PCMark 8 2.0 (creative) 6868 bodů
Cinebench R15 (xCPU) 793 cb
3DMark (Cloud Gate) 23753 bodů
3DMark (Fire Strike) 9774 bodů
PCMark 8 2.0 (storage) 4930 bodů
PCMark 8 2.0 (storage, bandwidth) 228 MB/s
skutečná kapacita syst./datového disku 237 GB / 931 GB
spotřeba v klidu 39 W
spotřeba při přehrávání videa 85 W
spotřeba v zátěži 440 W
počet současně fungujících displejů 3 / DP, HDMI, DVI-D

Maximální spotřebu jsem naměřil při současném spuštění Cinebenche a Furmarku a nepřekročila 440 W, zdroj o výkonu 600 W je tedy dostatečný. V klidovém stavu se spotřeba pohybuje okolo 39 W, jen během přehrávání filmu vyskočí až na 85 W. Na filmy ale herní sestava optimalizovaná opravdu není a v případě osazení jiných komponent určitě spotřeba klesne.

Nightblade (v této konfiguraci) svým výkonem poráží všechny počítače našeho zimního testu sestav do 24 000 Kč a v komplexním testu PCMark 7 získává 6172 bodů.

OC Genie a verdikt

Magické tlačítko OC na čele skříně slouží pro přetaktování, což MSI bere jako zásadní vlastnost. Někdo by si mohl myslet, že dojde k instantnímu navýšení výkonu, ale je potřeba restart. Máte stisknout tlačítko OC před zapnutím, a tedy buď provozujete počítač přetaktovaný, nebo na standardních frekvencích. Přepínání by bylo zdlouhavé, vyplývá to z technologie.

Přetaktování se ohlásí červeným podsvícením tlačítka a osvětlením přední nohy. Opětovným stisknutím ve Windows ovládáte jen samotné osvětlení (změna by se projevila po restartu). Nárůst výkonu má být 115 %, respektive o 15 %. Přetaktování probíhá prostřednictvím technologie OC Genie, která si sama navolí nejlepší hodnoty frekvencí a napětí. Konkrétně přetaktuje procesor a paměti.


 
 

V našem konkrétním případě se původní frekvence procesoru 3,5 GHz dostanete na 4 GHz, paměti potom poskočí na svou výrobní frekvenci 1866 MHz (934 MHz). V přetaktování je ovšem velký háček. Procesor má totiž ještě Turbo na 3,9 GHz a MSI má ve vlastním BIOSu funkci Enhanced Turbo, takže na zvýšené frekvenci běží všechna procesorová jádra.


 

MSI vlastně použila komponenty, které není třeba dále taktovat. Zvýšení z 3,9 GHz na 4 GHZ působí trochu směšně a přetaktování (respektive nastavení tovární frekvence) paměťových modulů o 15 % má na celkový výkon ještě menší vliv. Díky použití tohoto konkrétního procesoru ve spojení s funkcí Enhanced Turbo už vlastně přetaktování přes OC Genie ztrácí smysl, nárůst výkonu bude minimální za cenu zvýšení hlučnosti. Tlačítko OC by se mohlo jmenovat LED a sloužit jen pro zapnutí podsvícení. Abych OC Genie jen nehanil, tak v jiné konfiguraci s jiným procesorem (Core i5) může nárůst výkonu přinést.

Zmínil jsem hlučnost, tak ta rozhodně není zanedbatelná. I v klidovém stavu jsou ventilátory slyšet a ve velké zátěži hučí už docela dost. A zatímco během hry to hráčům většinou nevadí, mají sluchátka a důležitější je fps, tak v klidu by Nightblade mohl být tišší.

Problém je v bočním a zadním ventilátoru, kterým nelze snížit otáčky pod 50 %, což zde znamená 2000 otáček. Každý ventilátor má jiný průměr (92 a 120 mm), doplňují se hučením na různých frekvencích a jsou zapojené přes rozdvojku na jeden společný SYSFAN.

Výkonné komponenty není v malé skříni snadné uchladit a osobně bych se možná uchýlil i k vodnímu chlazení. Velký ventilátor je ovšem výrobcem určen až pro high-endové grafické karty, například právě Radeon R9 290X, u méně výkonných grafik jej není nutné použít. Bez něj je počítač o dost tišší, přesto ani tak zcela tichý není. Instalaci napěťového děliče pro ventilátory bych rozhodně zvážil. Nebo raději vodní chlazení.


 

V prodeji bude barebone se základní deskou, zdrojem, chladičem procesoru a DVD vypalovačkou za 12 900 Kč, bez optické mechaniky za 11 500 Kč a chystá se i verze s méně vybavenou základní deskou (čipset B85) za ještě nižší, zatím neoznámenou cenu.

Nightblade je pěkný a kvalitně zpracovaný malý herní počítač. V testované konfiguraci nebude v prodeji, což je spíše dobře, protože by přetaktovávací tlačítko nedávalo moc smysl a navíc by měl dost hlučné chlazení. S jiným procesorem by tlačítko OC Genie mohlo ožít a přinést nějaký výkon navíc. V prodeji momentálně exkluzivně na Alze.


 

Referenční sestava má své mouchy, ovšem základ je hodně slušný když osadíte rozumné komponenty, můžete mít opravdu zajímavý malý počítač. Velké towery můžou časem do důchodu. Osobně mě láká postavit si na tomto základě běžný tichý počítač do domácnosti. Použil bych Core i5, úspornější grafickou kartu a tlačítko OC využil jen pro zapínání osvětlení, za což by mě hráči zřejmě ukřižovali. Nightblade může být herním i běžným počítačem, počítače formátu mini ITX mají velkou budoucnost.

Plusy / mínusy
kvalitní malá skříň USB natěsno u sebe
přední noha pro přenášení chybí slot na SD
místo pro velkou grafickou kartu OC Genie využijete jen u některých konfigurací
Ohodnoťte tento článek!