MSI Nightblade MI: nabušený minipočítač s GeForce GTX 960 (recenze)

0

Provedení, konfigurace, závěr

Nightblade MI je novější, ale i původní Nightblade se dočkal modernizace X2 a nabízí dokonce přední port USB-C (ale také podle nás zbytečné OC tlačítko). Nightblade MI je pak menší verzí, přičemž oba modely mají mnoho konfigurací.

Skříň se MSI povedla, vtěsnat herní počítač do takto malého těla při zachování rozumného chlazení nebylo jednoduché. Skříň má z boku zapínací tlačítko, dvojici rychlých USB 3.0 a jacky na sluchátka. Čtečka SD ani nový USB-C se sem bohužel nevešly. Co se naopak vešlo (a nemuselo) je optická mechanika umístěná vertikálně. Protože se v malé skříni počítá každý čtvereční centimetr, jde v době Steamu o plýtvání prostorem.

Parametry
skříň MSI Nightblade MI
základní deska / čipová sada MSI MS-7851 v3.1 (mini-ITX)
procesor, chladič Intel Core i5-4460S (Haswell) na 2,9 GHz (Turbo 3,4 GHz), 4/4 jader, TDP 65 W, chladič Power Logic
operační paměť 2× 4 GB DDR3 (Kingston)
grafická karta MSI GeForce GTX 960 (GM206-300) 2 GB
SSD 128 GB (2,5″ Transcend TS128G55D370)
pevný disk 1TB (3,5″ WD Blue WD10EZEX)
zdroj Fortron FSP350-40UGBBD (350 W)
optická mechanika DVD vypalovačka
operační systém Windows 10 Home
Rozhraní
přední porty 2× USB 3.0, 2× audio
zadní porty 2× USB 3.0, 4× USB 2.0, 6× audio, PS/2
grafické výstupy 3× DisplayPort, HDMI, DVI-I (interní DisplayPort a HDMI)
sítě gigabit LAN (Realtek RTL8168), Wi-Fi 802.11ac 1×1 433 Mb/s (Intel Dual Band Wireless-AC 3160)
výstupy na monitory 4 / DP + DP + DP + HDMI (volné 2× DVI)
Cena a záruka
zahájení prodeje srpen 2015
záruka 2 roky
 
Graf ceny produktu MSI Nightblade MI-017EU poskytuje server Heureka.cz
zapůjčil
cena 26 000 Kč

Vzadu najdete přehršel moderních portů. Grafika disponuje ideální kombinací tří DisplayPortů, HDMI a DVI, k tomu máte šest USB portů (dva z nich jsou USB 3.0). Zdroj má vlastní vypínač a atypické miniaturní rozměry. Dovnitř se podíváte po sundání celého krytu (bočnice a vrchní strana jsou jeden díl).


 
 

Uvnitř jsou komponenty pečlivě seskládané jako lego. Grafická karta GTX 960 (samozřejmě od MSI) je extrémně tichá i v zátěži, v klidu se pak ventilátory často ani netočí. Na délku má 27 cm, takže žádný drobek. K základní desce MSI (pod označením MS-7851 v3.1) je připojena přes prodlužovací můstek.

 

Pod grafikou je vytažený pasiv s ventilátorem – chlazení procesoru je trochu nestandardní. Přímo na čipu jsou dvě heatpipy. Z druhé strany chladiče je potom ventilátor Power Logic. Procesor je ještě na starší platformě Haswell, se Skylakem koupíte zatím jen nový Nighblade X2.

Pohled pod grafickou kartu
 

Malý zdroj od Fortronu  nabídne výkon 350 W, a jelikož klidová spotřeba je pouze 32 W a nejvyšší 218 W je také velmi nízká, je zdroj dimenzovaný dostatečně. Na základní desce jsou ještě dva paměťové moduly a Wi-Fi karta s podporou standardu AC, ale jen jedním streamem, takže teoretická rychlost činí 433 Mb/s. Hlavním připojením je ale stejně gigabitová síť.

 

Přístup k diskům
 

Přístup k diskům je z horní strany přes dva šuplíky. V jednom je 3,5″ terabajt od WD, druhý je prázdný. SSD od Transcendu je zde umístěné naležato. Třeba k pamětem je ale horší přístup, neboť je kromě grafiky potřeba částečně odmontovat více součástí.


 

Nightblade MI je malý počítač v hezké kvalitní skříni. Jeho slabinou je odhlučnění, neboť i v klidovém stavu je docela slyšet. Nemůže za to grafika, ta se skoro netočí, ale hlučnější zdroj, ventilátor procesoru i samotný datový disk. Nutno ale dodat, že podobně hlučné jsou i jiné velké herní počítače, pokud nejsou postavené v kvalitních skříních a tichých je poměrně málo. V BIOSu sice můžete nastavit rychlost otáčet v omezeném rozsahu, ale jen pro hlavní ventilátor a ten stejně ukazuje okolo 1000 otáček.

 

Hodnocení

Výkon testované konfigurace je tak o 5 až 10 % nižší, než u klasických herních sestav v cenách okolo 30 000 Kč, což z něj činí zajímavou koupi. Nightblade MI je levnější o víc, než o kolik je pomalejší a mezi malými herními počítači, i když jich moc není, si vede velmi dobře.

Plusy / mínusy
  kvalitní skříň
  dobrý výkon
  povedená grafická karta
  velmi malé rozměry
  nízká spotřeba
  vyšší hlučnost v klidu
  nemá USB-C ani čtečku SD karet
Hodnocení 90 %

Naměřeno:


 
 
 
 
 

 

Výkon v jednotlivých hrách

Hry testujeme v rozlišení Full HD a s vysokými detaily. Konkrétní nastavení uvádíme na screenshotech pod grafem.

Průměrné fps v jednotlivých hrách:

 

GTA V

V GTA V používáme integrovaný benchmark – konkrétně jeho čtvrtou (nejdelší) část. Detaily jsou nastaveny takřka na maximu.


Aliens vs. Predator

Pro testy používáme benchmark, který je na internetu k dispozici ke stažení zdarma. Běží v režimu DirectX 11 a jde o test, který není ani zdaleka limitovaný procesorem a dobře v něm škálují i řešení postavená na multi-GPU. Pro snadnější testování existuje utilita AvP benchmark tool, tu stačí nastavit takto a spustit test:

 

S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat

Ke třetímu dílu Stalkera naštěstí existuje volně šiřitelný benchmark, v něm používáme k testům pouze čtvrtou, nejnáročnější část (nastavení se slunečními paprsky – SunShafts). Vše je nastaveno na naprosté maximum (DX11 funkce jako teselace nebo CHS), MSAA pak na stupeň 4×.

 

Bioshock: Infinite

Stejně jako další nové hry z AMD Game Evolved (či přímo Never Settle) i BioShock Infinite obsahuje docela hezký zabudovaný benchmark, který odzkouší několik lokací. Nastavení Ultra (DX11) zajistí využití všech moderních ve hře využitých technologií kromě DDOF (Diffusion Depth Of Field). Výsledkem v grafu jsou průměrná fps napříč všemi lokacemi (průměr průměrných fps). Testujeme s detaily nastavenými na maximum.

Batman: Arkham Origins

Trochu kontroverzní titul používající knihovny Nvidia GameWorks je jediným zástupcem už notně obaleného a v neuvěřitelném množství her použitého Unreal 3 engine. Grafické karty srovnáváme bez HW PhysX.

 

Metro: Last Light

Metro testujeme pomocí vestavěného benchmarku, který je velmi náročný (přinejmenším je náročnější než několik úvodních hodin hry pro jednoho hráče). Průběh testu (i s proužky pro FCAT) si můžete prohlédnout na videu v našem kanálu na YT.

 

Tomb Raider

S loňským Tomb Raiderem jste se mohli setkat už ve dvou testech podrobných měření s nástrojem FCAT (viz např. FCAT a testy (ne)plynulosti: když se nehraje jen na průměry), takže jste s teselovanou Larou jistě obeznámeni.

 

Sleeping Dogs DLC

Také Sleeping Dogs nemohli být oproštěni od zabudovaného benchmarku. Textury ve vysokém rozlišení si můžete na Steamu do hry stáhnout jako DLC a s ním dává hra už zabrat nejedné dnešní grafice.

 

Ohodnoťte tento článek!