MSI má superširoké herní LCD s rozlišením 3840 × 1080, 144Hz panelem a FreeSync

9
MSI Optix MAG491C (Zdroj: Overclock3D)

O víkendu jsme se tu věnovali 4K 144Hz monitorům s G-Sync HDR, které trpí různými dětskými nemocemi (čas takových obrazovek asi ještě úplně nenastal), ale jde o nejpokročilejší herní LCD, jaká dnes existují. Dnes tu máme něco, co by se možná dalo označit za herní monitor nejbizarnější (čímž ale nechceme říci, že nepoužitelný). MSI totiž uvedlo na trh hráčský monitor, založený na panelu s extrémně širokoúhlým poměrem stran 32:9. Tyto panely jsou de facto ekvivalent dvou obvyklých (16:9) monitorů vedle sebe, což možná někteří hráči používají, v tomto případě je to však jednolitá plocha, a navíc ještě prohnutá.

Tento monitor přinese na trh firma MSI, která se do herních LCD pustila relativně nedávno, pod označením Optix MAG491C. Jde o obrazovku s úhlopříčkou 49 palců a s rozlišením 3840 × 1080 bodů. Použitý je VA panel od Samsungu, který je zakřiven s poloměrem 1,8 metru, což má umocnit „ponor“. Rozměr pixelů by při této úhlopříčce měl odpovídat 27″ Full HD monitoru, až na zakřivení by tato obrazovka měla rozměrově odpovídat dvěma takovým panelům sešitým k sobě.

Panel údajně dosahuje kontrast 3000:1 a odezva pro přechod šedá-šedá je udávána na 4 ms, což jsou pro technologii VA obvyklá čísla. Monitor má mít až 400cd/m² jas, takže výrobce udává podporu DisplayHDR 400, není ovšem uveden rozšířený gamut, takže se asi bavíme jen o LCD se standardními barvami sRGB. Co je ovšem pro herní využití podstatné: monitor běží na snímkové frekvenci 144 Hz a navíc podporuje adaptivní obnovování – v tomto případě je to technologie AMD FreeSync pro Radeony, přičemž monitor by díky vysoké frekvenci měl umět i LFC. Zda či kdy MSI uvede také variantu s technologií G-Sync, o tom zatím informace nejsou.

MSI Optix MAG491C (Zdroj: AnandTech)
MSI Optix MAG491C (Zdroj: AnandTech)

Vzdor velké šířce je monitor zdá se polohovatelný a má jediný centrální stojan klasického provedení (což je také dobré z hlediska místa zabraného na stole). Pro vstup by měl mít trojici HDMI (minimálně jedno je asi HDMI 2.0) a DisplayPort. Zatím tento monitor ještě není na trhu, ale byl formálně uveden (či asi spíš oznámen). Možná by se tak mohl začít prodávat během jednoho dvou měsíců. Cena nicméně vyřčena nebyla.

Optix MAG491C zezadu (Zdroj: Mobile01)
Optix MAG491C zezadu (Zdroj: Mobile01)

Je jasné, že 32:9 je dost extrémní formát obrazu, ale tím také unikátní – je možné, že by se mohl zamlouvat třeba hráčům závodních her. MSI tento monitor ukazovalo na Computexu a při demu na něm skutečně běžely závody formulí. Jak moc tento formát bude mít úspěch, těžko říct, ale pár těchto modelů se na trhu již objevilo – loni odhalil podobný model C49HG90 (s FreeSync 2) Samsung a jeden 32:9 monitor by měl mít i Asus (model VG49V také ukazovaný na Computexu, ten se však prý v obchodech objeví a koncem roku).

MSI má superširoké herní LCD s rozlišením 3840 × 1080, 144Hz panelem a FreeSync
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 7 hlasů

9 KOMENTÁŘE

 1. Moc pěkný monitor, jenom těch 1080 řádků bych si přál navýšit alespoň na 1440. Takové monitory jsou již plánované u více výrobců, teď rychle nemám po ruce správný odkaz, určitě na ně ve vyhledávači narazíte, jenom namátkově: Philips Brilliance 492P8

  • Aktivní chlazení (které by se aspoň u elektroniky mělo dát odbourat), 4:2:2 barvy, které by vyřešilo použití dvou kabelů (a asi i DSC by bylo lepší než 4:2:2), cena kvůli tomu FPGA/rané fázi technologie. Prostě je rozumné počkat až na další generaci/generace, pokud člověk vyloženě neřeší peníze a prostě si cokoli koupí pro radost – což není případ moc lidí. Ono taky v porovnání s takovým vychytanějším následníkem už ten monitor bude taky možná za rok působit jako špatná investice.

   • Naprosto souhlasím.
    Další generace grafik i těchto monitorů budou mít už HDMI 2.1, které právě zvládne 4K 144Hz s HDR bez jakékoli komprese (potřebný data rate 39.2 Gbit/s, HDMI 2.1 má 42,6 Gbit/s). Takže to pak bude jiná, navís s trochou štěstí to časem bude pasivně chlazený a třeba i jednou za přijatelnou cenu. 😀

    Ale né že bych to plánoval v blízké době kupovat, mám pár měsíců Viewsonic XG3240C, 32″, 1440p, 144Hz, prohnutá obrazovka….za 13tis. myslím dobrá koupě, bez G-Sync a HDR se zatím obejdu.