MSI: „pasivně aktivní“ chladič

0

CeBIT ještě nezačal, ale výrobci už předem dávají vědět, co u jejich stánku bude k vidění. Mnoho firem se jistě bude holedbat úsporným provozem svého hardware, MSI ale jde ještě dál. Jedním z jejích exponátů totiž bude základní deska osazená experimentálním chladičem, který nepotřebuje napájení, a přesto obsahuje větrák. MSI jej vyvinula ve spolupráci s tchajwanskou firmou Polo-Tech.

Chladič nasazuje do praxe teorii Stirlingova motoru. Vzduch zahřátý odpadním teplem severního můstku se rozpíná a tím tlačí na píst, který roztáčí vrtulku. Tento jednoduchý, avšak důmyslný systém se zároveň může pochlubit automatickou regulací otáček. Čím více totiž čipset hřeje, tím rychleji se vrtulka točí. MSI tvrdí, že přeměna energie probíhá s efektivitou přes 70% a pro srovnání uvádí efektivitu dnešních solárních článků, která se pohybuje mezi 20 a 30 procenty.

Jak již bylo řečeno, „Air Power Cooler“ je zatím spíše v experimentálním stádiu. MSI se ale bude snažit jej nasadit do masové výroby co nejdříve. Na první pohled se ale zdá, že technologie nemá žádné závažné nedostatky, a tak se snad nebude opakovat fiasko s tekutým kovem, který kdysi také sliboval revoluci v chlazení.

Zdroj: MSI

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. No standardní výsledek (1800+, slušně přetaktovaná 9100) mám 1170 3DMarks. Pravda, že nějaké testy jsem nedělal (Mother Nature, Pixel Shader 2.0). Procesor jsem položil na 1600+ (zákl. takt, moje deska podtaktovávat neumí) a grafiku jsem skutečně velmi podtaktoval – běžně je na 288/221 , default je 230/200 a já ji dal na 65/100. Výsledek 441 3DMarks. Bohužel, podporuji jen DX 8.1.