MSI ukázalo první nereferenční Radeon RX 5700 XT/Navi, bude snad příští měsíc (oživeno)

19

Článek z 8. 7. 2019 jsme aktualizovali o nové informace a fotku připravované karty. Novou část naleznete na konci. Následuje původní text:

Včera byly vydané Radeony RX 5700 XT se 7nm GPU Navi. Jsou ale zatím dostupné jen ve formě referenčních karet s chladičem typu blower, jenž je poměrně hlučný proti otevřeným chladičům s více axiálními ventilátory. Na nereferenční karty se zatím čeká. MSI ale už první takové modely oznámilo a ukázalo i první obrázek. Od této značky by nereferenčních Navi mělo být celkem sedm a jsou to zatím první/jediné oznámené nereferenční modely, i když později určitě přibudou i ty od ostatních značek.

Nejlevnější variantu by snad měly u MSI tvořit karty s označením „Mech“, soudě podle pořadí. Respektive „Mech OC“. MSI chystá kartu Mech OC jak od plnotučného modelu Radeon RX 5700 XT, tak od ořezaného modelu RX 5700. V sedmičce modelů jsou jen OC verze, takže karta tohoto provedení asi bude vždy jen se zvednutými nereferenčními frekvencemi.

AMD Radeon RX 5700 XT nereferencni MSI Hardwareluxx 02
První nereferenční grafiky AMD Radeon RX 5700 XT od MSI (Zdroj: Hardwareluxx)

Co tato nereferenční karta přinese? Chladič karty Mech je červenočerný a vypadá to, že půjde o stejný design, který doposud nesl označení Armor. Každopádně je použitý pasiv s heatpipe a dva široké axiální ventilátory (typ Torx Fan 2.0). Karta má podle popisu backplate. Použité PCB by asi také mohlo být nereferenční, protože to, co je z něj vidět, nesedí s referenční deskou (je-li obrázek reálný). Co je mimochodem ještě zajímavé, jsou výstupy. Karta by zdá se mohla mít dva DisplayPorty a dvě HDMI 2.0 místo referenčního rozdělení 3+1, ale nadto také pátý výstup DVI (to bude asi jen digitální, bez kompatibility s D-Sub). To u referenčních karet AMD už docela dlouho nebývá. Záslepka je jinak dvouslotová, ale chladič možná může malinko přesahovat, to těžko říct.

AMD Radeon RX 5700 XT nereferencni MSI Hardwareluxx 01
MSI Radeon RX 5700 XT „Mech OC“ (Zdroj: Hardwareluxx)

Jak od Radeonu RX 5700 XT, tak od RX 5700 bude také MSI mít provedení Gaming X, které by zřejmě mělo být dražší a kvalitnější. V seznamu modelů jsou také pro obě Navi modely „Air Boost“, ovšem to jsou sice nereferenční karty, ale s chladičem referenčního typu, tedy „blowerem“ s průběžným pasivem a radiálním ventilátorem.

V seznamu je i jedna novinka, jejíž podobu zatím těžko odhadovat. Pro Radeon RX 5700 XT je mezi modely Mech OC a Gaming X zapasována karta pojmenovaná „Evoke OC“, která by asi cenově mohla být někde na půl cesty mezi nimi. Mohlo by snad jít o o něco pokročilejší chladič proti Armoru/Mech, ovšem kdo ví, teoreticky také rozdíl může být třeba jenom v nějakém RGB podsvícení a podobných malichernostech. Evoke OC je každopádně oznámeno zatím jenom pro model XT, nikoliv pro běžný Radeon RX 5700.

Nereferenční karty většiny výrobců v srpnu?

Tyto karty by MSI údajně mělo uvést na trh v srpnu (to sedí s tím, co uváděly starší zprávy). Web VideoCardz uvádí, že příští měsíc sděluje jako dobu pro vydání nereferenčních Radeonů Navi velká část výrobců karet. Snad to znamená, že nereferenčních modelů nebude nedostatek s jen ojedinělou vlaštovkou (a zbytkem opožděným), ale naopak se jich objeví dostupných víc. Nicméně asi je to pořád předběžné a nelze to brát za cosi závazně slíbené.

Aktualizováno (19. 7. 2019):

Web ComputerBase teď informuje o tom, že MSI aktualizovalo seznam na celkem osm karet: přibyl model Evoke OC i pro Radeon RX 5700, který předtím chyběl. Co je ale podstatnější, byl publikován už reálný obrázek karty Radeon RX 5700 XT Mech OC. Její design se tak nakonec liší od toho, co bylo na původním slajdu, který zřejmě jako ilustraci použil obrázek nějaké starší karty.

MSI nereferencni Radeon RX5700 XT ComputerBase 2
Nereferenční Radeon RX 5700 XT Mech OC od MSI (Zdroj: ComputerBase)

MSI nereferencni Radeon RX5700 XT ComputerBase 1

Galerie: Referenční AMD Radeon RX 5700

MSI ukázalo první nereferenční Radeon RX 5700 XT/Navi, bude snad příští měsíc (oživeno)
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88%) 5 hlasů

19 KOMENTÁŘE

  • bojkotuje AMD produkty? jako klidně bych tomu věřil, ale do sestav nad AMD CPU běžně dávám základovku MSI, tak mě to překvapilo 🙂 to je ještě nějaký dozvuk GPP nebo proč by si zmenšovali dostupný trh?

   • To bylo o notasich, kdyz se ptali MSI, proc nema notasy s procesory AMD, tak odpovedeli neco v tom smyslu, ze „maji velmi dobre vztahy s Intelem a nechteji si je pokazit“ vzhledem k tomu, ze jsou „mensi“ vyrobce.
    Bylo to i na cnews v nejakem clanku nebo novince

    • Jako takový izolovaný věci, který někomu někde ujedou, se nesmí brát moc vážně. Lidi z toho dělají alfu a omegu interní strategie tý firmy, ale reálně se tam pragmaticky rozhodujou podle spousty dalších věcí a bude do vypadat úplně jinak, než si lidi udělají obrázek podle jedný věty mimo kontext.

     • to snad nebylo podle jediný věty, stačí si vzpomenout jak rychle zmizely z nabídky MSI Polaris karty po GPP… a jejich postoj k AMD je „ehm“ přinejmenším nekonzistentní…

      Možná je Ryzen 3000 a Navi donutily přehodnotit situci

     • Já celkem chápu, že MSI, jakožto nejmenší z hlavní trojky (Asus, GB, MSI) má trochu omezený manévrovací prostor, a že si musí pěstovat dobré vztahy s těmi výrobci, které aktuálně prodává nejvíce (tj. Intel a NV), ale zase to nemusí úplně přehánět. Mně třeba mrzí totální „odstřel“ Gaming X karet s AMD (mám RX480 a je to asi nejlepší model RX480, co se dělal), což souviselo s GPP, přičemž stačilo karty přejmenovat… takhle prodávali jen šitky „Armor.“
      Upřímně si fakt rozmyslím, jestli další grafika bude zase MSI, ale je to škoda, protože na AMD se jim vyrovná jen Sapphire.

      V tomhle ohledu spíše souhlasím s del42sa

      • měl jsem stejnou zkušenost jako Tynyt

       Grafické karty Gaming, super tiché, excelentní chlazení.

       se základníma deskama MSI mám ty nejhorší zkušenosti…..

      • „mám RX480 a je to asi nejlepší model RX480, co se dělal“
       Vrcholná fanouškovská zaslepenost.

 1. MSI Radeon RX 5700 XT “Mech OC” – ako sorry, majte ma za hejtera ale ten plast na chladiči resp. hlavne jeho farebné prevedenie a pomiešanie červenej a čiernej sa mi hnusí až to bolí 😀