MSI R6870 Hawk: první Radeon s Twin Frozr III

0

Pamatujete si ještě R5770 Hawk? Nepřipomínám ho náhodou. Byla to grafika, na kterou chladič MSI, Twin Frozr, seděl jako xxxxx hýždě na hrnec. Juniper je v podobných cenových relacích vystřídán jádrem Barts, místo Radeonu HD 5770 tu máme Radeon HD 6870 a také Twin Frozr povýšil z římské II na III. Tento chladič MSI nechystá jen pro HD 6870, ale podle prosincového úniku informací i pro silnější a mnohem více se zahřívající karty jako Radeon HD 6970 nebo GeForce GTX 580. Ty ponesou označení Lightning.

U Radeonu HD 6870 nemám důvod nevěřit, že jej správně nastavený Twin Frozr III zvládne uchladit tiše, zvláště když MSI nehnala frekvenci jádra nikterak extrémně vysoko. 30 MHz navrch procentuálně nic není, paměti dokonce zůstaly na 4,2 GHz efektivně. Přepracováno bylo ale PCB, karta má ve srovnání s referenčním návrhem AMD kvalitnější součástky jako kondenzátory či cívky (MSI je označuje honosným Military Class II) a napájecí kaskáda byla z konfigurace 4+1 rozšířena na 8+2 fáze. Mezi kondenzátory jsou jak už běžné jak pevné, tak z mobilních zařízeních známé malé kondenzátory s tantalovým jádrem (Hi-C caps). Ty už ale vídáme i na některých referenčních designech grafik.

Důvodem pro robustnější napájení je samozřejmě přetaktování. Dá se čekat, že karta totiž v rukou extrémních overclockerů bude lámat rekordy v absolutní dosažené frekvenci GPU. Jádro Barts začíná už samo o sobě dost vysoko, když k tomu přidáte vylepšené PCB a napájení, snadné možnosti zvedání napětí přes Afterburner („Triple Voltage“ pro GPU, paměti a VDDCI) a přesnou kontrolu v bodech V-check, máte tu správnou overclockerskou hračku.

Zatímco tato skupinka lidí chladič rychle odejme a nahradí nějakou zběsilostí schopnou fungovat s kapalným dusíkem, běžný uživatel se bude zajímat o ten nový Twin Frozr III. MSI slibuje o 21 stupňů Celsia nižší teploty ve srovnání s referenčním chladičem a o 7 dB tišší chod. Už jsme si zvykli, že v těchto srovnáních je skryté a velmi důležité slůvko až, takže hodnotnější informací je možná údaj, že nový tvar lopatek větráků Twin Frozru (Propeller Blade) má, doufejme, že při stejné hladině otáček, zajistit o 20 % silnější průtok vzduchu.

V Twin Frozr III na R6870 Hawk trůní dva 8cm ventilátory, oba používají PWM a chladí pasiv, do něhož vede teplo mimo jiné i nadstandardně silná heatpipe („SuperPipe“). Základna je zřejmě opět z mědi a pokryta vrstvou niklu. Zajímavou novinkou je přepínač P/S (Performance/Silent, tedy Výkon/Ticho). MSI tvrdí, že i režim Silent je dostatečně výkonný pro chlazení karty ve hrách a přepínač je pro ty, kdo chtějí další možnost kontroly. Snad půjde ventilátor také bezproblémově regulovat přes Afterburner a tam nastavit třeba vyhovující profily. NDA na kartu skončilo dnes v 10:00 dopoledne našeho času, o dostupnosti v našich obchodech ještě nemám přesné informace.

Technical features

R6870
Hawk

Model Name

V251

GPU

AMD Radeon HD 6870

Codename

Barts XT

Stream Processors

1120
Units

Core Clock

930 MHz

Memory Clock

4200 MHz

Memory Size

1024MB GDDR5

Memory Bus

256 bits

Output

Mini DisplayPort*2 / HDMI /

Dual-link DVI-I / Single-link
DVI-D

TDP

225W

Card Dimension

255*115*38mm

Form Factor

ATX

DirectX

11

OpenGL

4.0

CrossFireX

Y

Eyefinity

Y

AVIVO HD

Y

PowerPlay

Y

HDCP

Y

K novince se však hodí včerejší aktualizace cen a grafu poměru výkon/cena pro celou střední a vyšší střední třídu grafik:

Chcete-li si připomenout výkon Radeonu HD 6870 detailněji, nebo se podívat na vzhled referenčního HD 6870 (zrovna také z výroby MSI) vraťte se k aktualizovanému testu:

Zdroj: MSI

Ohodnoťte tento článek!