MSI Super RAID: jak rychlé je úložiště v nejsilnější verzi MSI GT70?

0

Co je MSI Super RAID a kolik to stojí?

Někdy začátkem roku k nám do redakce dorazil člověk z MSI a udělal nám krátkou přednášku o tehdy ještě pouze chystaných nových modelech. Co jsme se na ní dozvěděli jsme vám tenkrát popsali v samostatném článku a praktické zkušenosti se sedmnáctipalcovým modelem GT70 jsme vám přinesli ve velké recenzi.

MSI Super RAID naživo

MSI Super RAID naživo

Protože však tehdy šlo hlavně o rychlost, testovali jsme tehdy neprodejní, předprodukční vzorek. Byl sice téměř identický s prodejní verzí, tělo bylo stejné a většina hardwaru taky; chyběla mu však jedna vlastnost, která mě na zmíněné přednášce zaujala asi nejvíc: MSI Super RAID, u kterého nám tenkrát bylo pány z MSI tvrzeno, že dosahuje přenosových rychlostí limitně se blížícím gigabajtu za vteřinu. Pro srovnání, u jednotlivého klasického pevného disku (HDD) je úspěch, když se dostane na 110 MB/s při sekvenčním čtení…

MSI Super RAID naživo MSI Super RAID naživo MSI Super RAID naživo

Jak název napovídá, jde o systém dvou identických úložišť v RAIDu; konkrétně jde o dvojici malých SSD ve slotech mSATA na speciálním obvodu, zapojenou do režimu RAID0. Na rozdíl od ostatních typů diskových polí (RAID) tento nulový režim neposkytuje zvýšenou bezpečnost díky zrcadlení obsahů disků, místo toho používá dva disky jako jeden. Pak je možné přistupovat k oběma zároveň pro výrazně vyšší přenosové rychlosti, než je obvyklé.

Zmíněné řešení je, jak si možná pamatujete z nedávné novinky o aktualizovaných konfiguracích herních notebooků MSI, dostupné v patnáctipalcovém modelu GT60 i sedmnáctipalcovém GT70. Celkově jde o pět konfigurací, vždy samozřejmě o ty nejsilnější a nejdražší. Dříve byly tři s grafikou GeForce GTX 675M, nyní se k nim přidaly dvě nové s tím nejsilnějším, co Nvidia může dnes nabídnout – GTX 680M s jádrem Kepler.

Název Procesor Paměť Grafika Úložiště Mechanika Cena s DPH
GT70 0NE-412CZ i7-3610QM 16 GB GTX 680M
4 GB GDDR5
2× 64GB SSD
750GB HDD 
BD-RW 64 500 Kč
GT70 0ND-231CZ i7-3610QM 16 GB GTX 675M
4 GB GDDR5
2× 64GB SSD
750GB HDD
BD-RW 55 500 Kč
GT70 0ND-232CZ i7-3610QM 12 GB GTX 675M
2 GB GDDR5
2× 64GB SSD
750GB HDD
BD-RW 54 900 Kč
GT60 0NE-233CZ i7-3610QM 16 GB GTX 680M
4 GB GDDR5
2× 64GB SSD
750GB HDD
BD-RW 62 500 Kč
GT60 0ND-231CZ i7-3610QM 12 GB GTX 675M
2 GB GDDR5
2× 64GB SSD
750GB HDD
BD-RW 52 500 Kč

Ale zpět k tématu článku. SSD jsou oproti klasickým, plotnovým pevným diskům velmi rychlá sama o sobě; daní za to je ale nižší kapacita, respektive výrazně vyšší cena za gigabajt. Obvyklým řešením tedy je osadit SSD o kapacitě minimálně 64, obvykle ale spíše 128 GB a na něj nainstalovat operační systém a pak osadit druhý, již klasický disk s vysokou kapacitou. Počítač je pak rychlejší, protože systém je na rychlém úložišti, a data, u kterých není vysoká rychlost potřeba (třeba filmy nebo fotky) jsou na pomalejším, ale větším HDD. Stejně tak tomu je i u GT70; výjimkou tady jsou spíše některé notebooky, které mají jen SSD a u kterých se víceméně počítá s tím, že případné velké objemy dat budete ukládat na externí disk.

 

Zapojení dvojice SSD do prokládaného režimu RAID0 je naopak téměř unikátní záležitost; kromě Super RAIDu od MSI to dělá jen Sony u své luxusní řady Z a nově také Acer u minulý týden testovaného stylového Ultrabooku Aspire S5. Dvojice SSD totiž vyjde dráž než jedno o dvojnásobné kapacitě a pro naprostou většinu použití je jedno SSD rychlé až až; tohle řešení, ač nepochybně fascinující je opravdu zbytný luxus.

Nejrychlejší úložiště v praxi

Nejdříve nějaké informace o tom, co uvnitř notebooku nalezneme. Popravdě si nejsem jistý, zda má vůbec cenu se zabývat nějakým detailnějším popisem zařízení, protože jak jsem až poněkud pozdě zjistil, opět jsme z MSI dostali předprodukční vzorek v trochu jiné konfiguraci, než jaká je u nás v prodeji – neviděl bych v tom zlý úmysl a myslím, že v produkčních kusech budou SSD stejného výrobce, jen s poloviční kapacitou. Na místo dvou 64GB SSD se souhrnnou kapacitou 128 GB jsou osazeny jednotky dvojnásobně velké, dohromady tedy s 256 GB místa (2× 128 GB). Test tedy nebude úplně stoprocentně odpovídat tomu, co najdete v prodejních kusech v ČR.

 

Na druhou stranu to zas tak moc nevadí. Naměřené výsledky sice budou možná trochu jiné, zcela jistě se však nebudou lišit nijak zásadně. Dvě SSD v RAID0 jsou strašlivě rychlá a je celkem jedno, zda dosahují při sekvenčním čtení 950 nebo 920 MB/s. Rozdíl nemáte šanci poznat, tedy alespoň ne při normálním používání.

CrystalDiskInfo (disk 1)

CrystalDiskInfo (disk 2)

Dvojice SSD v „našem“ kusu pocházela od mně osobně neznámé firmy Memoright, stránku výrobku naleznete zde a kompletní techsheet zde. Nikde není uvedena informace o použitém řadiči, nicméně jde o starý známý SandForce SF-2281. Ten se vyskytuje třeba v Patriotech Pyro nebo Kingstonu SSDNow V+ 200.

AS SSD Benchmark

Konečně se dostáváme k rychlostem, které jsme naměřili našimi obvyklými testy. Začneme AS SSD Benchmarkem včetně podtestu Copy-Benchmark (ten je ale jen pro doplnění, protože nemá zas až tak velkou vypovídací hodnotu).

AS SSD Benchmark
AS SSD Copy-Benchmark

 

Sekvenční čtení u AS SSD je skutečně ďábelsky rychlé, poprvé vidím něco překročit hranici 950 MB/s. Zdá se, že tenkrát pánové z MSI nepřeháněli, když mluvili o rychlostech nad 900 MB/s. Se zápisem je to horší, ale dorovnávají to velmi vyrovnané (a perfektní) výsledky při zápisu i čtení 4kB bloků v 64 threadech. Nejdelší čas 3,11 s u copy benchmarku jen zdůrazňuje vysoko nasazenou laťku.

CrystalDiskMark 3

Tradiční test CDM ukazuje čtení a zápis ve čtyřech různých režimech. 

CrystalDiskMark

Výsledky z AS SSD se víceméně přesně opakují; hodnoty u menších bloků jsou o něco vyšší a výrazně si polepšil sekvenční zápis. Při těchto rychlostech je to už ale téměř jedno; jediné zlepšení, kterého byste si teoreticky mohli všimnout, by bylo u 4k bloků. Tak jako tak jde o extrémně dobré hodnoty.

HDTune Pro

Největší perličkou je poslední benchmark HDTune. Vpravo na prvním screenshotu je vidět průměrná rychlost čtení přes celý disk je neuvěřitelných 973,3 MB/s; nejníže klesá na 818 MB/s a v podstatné části úložiště se pohybuje nad hranicí gigabajtu za vteřinu.

Test rychlosti čtení v HDTune Pro

Extra testy v HDTune Pro

Spodní screenshot ukazuje doplňkové testy s dobami odezvy. Burst rate, neboli úplně maximální rychlost, kterou může disk přenášet data (velmi krátkodobě) jsou téměř 4 GB/s. Odezvy jsou, jak se na SSD sluší, většinou těsně pod 1 ms; teď zpětně koukám, že při testu náhodného seeku na 8 MB se stala nějaká nepříjemnost, což výsledky extra testů trochu pokazilo. Systém se pravděpodobně rozhodl začít něco dělat v ten nejnevhodnější moment.

Srovnání s Acerem S5 a závěr

Minulý pátek recenzovaný Acer Aspire S5 měl velmi podobnou konfiguraci primárního úložiště – také šlo o dvojici SSD v RAID0. Naměřené výsledky u něj byly o něco málo horší, ale stále zcela mimo cokoliv, co jsme do té doby testovali. MSI vede o malý kousek – a v podstatě si myslím, že na tom ani moc nezáleží. Oba notebooky jsou prostě tak rychlé, že sledovat rozdíly nemá z pohledu uživatele valný smysl.

CrystalDiskMark 3 x64
CrystalDiskMark
Vlevo: Acer Aspire S5; Vpravo: MSI GT70

Za zmínku možná ještě stojí, že ačkoliv MSI GT70 má „papírově“ rychlejší úložiště ve všech ohledech kromě práce s malými bloky a frontou, Acer Aspire S5 startuje o něco rychleji. Není to ale věcí SSD; jde o to, že zatímco Acer prostě po stisku tlačítka nabootuje a na nic se neptá (pokud se chcete dostat do setupu, máte na to bez nadsázky zhruba půl vteřiny), MSI GT70 způsobně zobrazí informaci, kterou klávesou se dostanete do BIOSu, do recovery atd., a pak ještě dalších pár vteřin čeká s tím, zda chcete konfigurovat samotný RAID. V konfigurační utilitě můžete diskové pole zrušit a vytvořit z něj dva samostatné disky. Acer každopádně bootuje ze „studeného startu“ 13 s; MSI GT70 to kvůli těmto dotazům trvá 25 s. U obou notebooků nicméně bylo ohromně sympatické, že jakmile se zobrazí plocha, můžete v podstatě ihned pracovat, nekoná se žádné čekání na načtení programů do pozadí, jak to známe z notebooků s klasickými disky a do jisté míry i SSD.

Koupit či nekoupit?

Abych se přiznal, mám trochu rozporuplné pocity. Nadšení z ohromných rychlostí dosahovaných Super RAIDem a z toho, že nám v MSI skutečně nekecali a dodrželi slíbené ohromné přenosové rychlosti mi tak nějak kazí fakt, že pokud chcete MSI GT60 či GT70 koupit s nejsilnější grafikou (GeForce GTX 680M), tak nějak nemáte moc na výběr. Není možné koupit verzi s klasickým pevným diskem, vždycky dostanete Super RAID a samozřejmě za něj zaplatíte. To samé s Blu-ray vypalovačkou.

 

Potíž je v tom, že jediným dalším výrobcem, který u nás momentálně nabízí notebooky s GTX 680M, je Goldmax. Třeba Asus u svého G75VW sice tuto grafiku také plánuje prodávat, ale zatím v ČR není k dispozici a tím pádem nemáme žádné přímé srovnání cen. Je dost dobře možné, že GT70 nebude příliš výrazně dražší oproti podobně vybavenému Asusu s jediným (a tím pádem pomalejším) SSD. Pokud by tomu tak bylo a cenový rozdíl by byl třeba jen 1000 korun, určitě bych šel do MSI. Navíc jak tak koukám, prodejci nabízí nejvyšší konfiguraci GT70 za 60 000 s DPH oproti výrobcem „doporučeným“ 64 500 Kč; Asus (a Goldmax) se budou muset pořádně snažit, aby tuto nabídku přebili.

Sečteno a podtrženo: Super RAID naprosto perfektní řešení a jde o nejrychlejší úložiště, které jsem kdy viděl – a řekl bych, že jej pěkně dlouho nic nepřekoná. Nebyl bych sice ochotný připlatit si za něj třeba pět tisíc, ale to nemá cenu řešit, dokud nebude na trhu více konkurentů s podobnou výbavou. Když odhlédnu od ceny, je to v každém případě jednoduše geniální – teď mě jen štve, že takhle rychlý systém zase asi nějakou dobu neuvidím.

Galerie

AS SSD Benchmark AS SSD Copy-Benchmark CrystalDiskInfo (disk 1) CrystalDiskInfo (disk 2) CrystalDiskMark Extra testy v HDTune Pro Test rychlosti čtení v HDTune Pro MSI Super RAID naživo MSI Super RAID naživo MSI Super RAID naživo MSI Super RAID naživo

Ohodnoťte tento článek!