MSI uvádí desky řady Eco pro procesory Skylake. Mají šetřit nízkou spotřebou

0

Firma MSI loni odhalila speciální řadu základních desek Eco, zaměřenou na hospodárný provoz. Ve výsledku byla ovšem jejich první generace sice ekologicky úsporná spotřebou, ale už ne tak úsporná ekonomicky, neboť stály o pár stovek více než obyčejné levné modely, což úspory za provoz negovalo. Třeba to ale nebude platit u nové generace, již určené pro procesory Skylake a platformu LGA 1151, která byla odhalena nyní. V provedení Eco vycházejí tři desky založené na čipových sadách B150, H170 a H110.

Modely H170M Eco, H110M EcoB150M Eco jsou vyvedené ve velikosti Micro ATX; jedná se vlastně o identické PCB, lišící se jen osazeným čipsetem a u varianty H110 pak několika porty, zredukovanými právě vinou osekané výbavy této lowendové čipové sady. Desky tak budou uniformní, což je například co se týče limitace na pouhé dva sloty pro paměti DDR4 (2133 MHz) škoda, jelikož některé pro Haswell měly sloty čtyři. MSI také ustoupilo od použití výrazných barev u předešlé generace a PCB i komponenty jsou u všech tří modelů pro Skylake černé.

MSI H170M Eco
MSI H170M Eco

MSI H170M EcoMSI H170M Eco

Desky Eco mají mít PCB a zapojení optimalizováno na co nejnižší spotřebu, nemá tím ale trpět výkon (takže úspory nejsou dosahovány například podtaktováním). Na úrovni hardwaru lze odpojit napájení k různým komponentám, které nevyužíváte – například LED, ventilátorům. Různá úsporná nastavení by měla být dostupná jak z UEFI, tak z Windows nástrojem Eco Center Pro.

Program MSI Eco Center Pro
Program MSI Eco Center Pro

Desky mají kromě slotu PCI Express 3.0 ×16 dva sloty PCI Express ×1 a šest portů SATA 6 Gb/s – s výjimkou modelu H110M Eco, který kvůli čipsetu má jen čtyři. Sice nejsou vybavené slotem PCI, ovšem úlitba zpětné kompatibilitě pro použití se starým hardwarem zde je – na zadním panelu jsou dvě PS/2 místo jednoho a z vývodů lze dostat sériový a paralelní port. Desky Eco jsou optimalizované pro varianty se sníženým napětím, ovšem podle MSI podporují všechny desktopové modely Skylake.

MSI B150M Eco
MSI B150M Eco

 

Ethernet od Intelu

Desky řady Eco pro Haswell byly zajímavé tím, že na ně MSI posazovalo integrovanou síťovkou od Intelu, a tato pozitivní deviace byla zachována. Všechny modely mají jako Ethernet gigabitový čip Intel I219V s 15kV přepěťovou ochranou. Integrovanou zvukovku Audio Boost tvoří méně slovutný Realtek ALC877, který je ovšem opatřen elektrolytickými filtračními kondenzátory (které se zase dostávají do módy poté, co jednu dobu musely být všude kondenzátory s pevným dielektrikem). Další funkcí nad rámec základu jsou diagnostické kontrolky EC Debug LED, usnadňující identifikaci problémů s nabíháním systému.

 

Co se konektivity týče, mají desky šest portů USB 3.0, z nichž čtyři jsou vzadu a dva ve formě vývodu na čelo, model H110M Eco má ovšem vzadu USB 3.0 jen dvě opět kvůli čipové sadě, zbylé jsou nahrazené USB 2.0. MSI jako video výstupy osadilo single-link DVI, D-Sub a HDMI 1.4a, které podporuje rozlišení 2560 × 1600 bodů, nebo 4K při 30 Hz. DisplayPort se bohužel nekoná, což lze ale vytknout téměř všem deskám s nižší cenou.

MSI H110M Eco
MSI H110M Eco

Stejně jako u předchozích členů této řady desek bych ocenil, že přinášejí zase jiné zaměření a možnosti než obvyklý lowend nebo naopak třeba hráčské a „nadšenecké“ modely. Například onu možnost snadného vypínání ventilátorů pomocí aplikace ve Windows. Zatím ovšem nevíme, za jaké ceny se řada Eco pro platformu LGA 1151 má prodávat, takže nelze říct, jak atraktivní nakonec bude.

Zdroje: MSI (1, 2, 3, 4)

MSI uvádí desky řady Eco pro procesory Skylake. Mají šetřit nízkou spotřebou
Ohodnoťte tento článek!