MSI uvádí opravený (B3) highend pro Sandy Bridge: P67A-GD80 a Big Bang Marshal

0

O tom, jak dopadlo lednové uvedení procesorů Sandy Bridge a základních desek s čipsety P67/H67 pro ně, asi velmi dobře víte. Pokud ne, pak najdete vše shrnuto v několikrát aktualizovaném článku Intel stahuje čipsety pro Sandy Bridge kvůli chybě. Nyní už Intel zřejmě výrobcům desek dodává opravené čipsety, také CeBIT je za dveřmi a to už je nejvyšší čas slavnostně uvést desky označené jako revize B3. U dvou desek MSI se tedy nejedná o jejich opravy, ale právě jen o opravu čipsetu Intel. Nejvyšší třídu desek s čipsetem P67 si MSI naštěstí schovala až na pozdější dobu a nyní se velmi hodí zabít dvě mouchy jednou ranou.

O Big Bang Marshal jsme vás už předběžně v jedné aktualitě informovali, oficiálně s fotky ve vysokém rozlišení je vše venku až nyní. Tato základní deska má zjednodušeně řečeno všeho hodně. Ačkoli MSI dlouho prezentovala fakt, že díky DrMOS nemusí soutěžit v počtu fází, nyní má tak trochu oboje: DrMOS s 24fázovým designem. To má být společně shned dvěma 8pinovými konektory pro napájení CPU (EPS12V) voda na mlýn overclockerům. Po vzoru Bing Bang Xpower do desky vede také PCIe 6-pin pro lepší napájení grafických karet.

Grafik totiž můžete do Marshalu osadit opravdu spoustu. Osm PCIe ×16 slotů sice osmkrát šestnáct PCIe 2.0 linek nedostane, ale pod technologií MSI Fuzion se zřejmě přítomnost čipu LucidLogix Hydra zřejmě skrývá. Pokud dáváte přednost raději SLI nebo CrossFireX, bude mít čip přínos přinejmenším jako málo energeticky náročný čip přidělující grafikám více PCI Express spojů.

Jen nových USB 3.0 má Marshal dvanáct, SATA 6 Gb/s jsou tu čtyři (vedle čtyř SATA 3 Gb/s), MSI se samozřejmě chlubí osazením lepších součástek (Military Class II) včetně malých kondenzátorů s tantalovým jádrem (Hi-C cap). Ty v případě vším možným nabité desky mají minimálně pro úsporu místa také už svůj význam. Jinak by měly mít lepší vlastnosti i životnost než už na deskách běžně používané pevné kondenzátory.


Všechny obrázky v aktualitě jsou náhledy. Po kliknutí na ně uvidíte náhled ve vysokém rozlišení.
V něm by měly být k přečtení i různé titěrné popisky na základní desek


Už ani nevím, jestli MSI u posledních desek neupustila od osazování skutečných čipů X-Fi od Creative, nebo se jedná jen o zakoupené licence na EAX 5.0 pro nějaký ten Realtek. Stejně jako u námi recenzované P67A-GD65 je tu také OC Genie II pro snadné přetaktování jedním tlačítkem či z prográmku ve Windows a UEFI ClickBIOS. Doufejme, že oboje už MSI od ledna vychytala, jelikož OC Genie II fungoval o dost hůře než automatické přetaktování Asusu a ClickBIOSu byl protivně pomalý a neohrabaný.

Více uživatelů si zřejmě zakoupí o něco běžnější desku P67A-GD80. Ta se od P67A-GD65 už tolik neliší. Možná oceníte vyšší počet konektorů USB 3.0 (deset), robustnější napájení s DrMOS (dvanáct fází) a tři PCIe ×16 sloty pro grafické karty. Skoro bych řekl, že na uvedení této desky je důležité to, že bez hledání nějakého označení B3 už budete hned vědět, že se jedná o desku s opravenou verzí čipsetu..


Zdroj: MSI

Ohodnoťte tento článek!