MSI uvádí základní desky Eco. Uspoří až 40 % energie, aniž by klesl výkon

0

Mezi jinými artikly měla společnost MSI na Computexu 2014 vystavené také desky Eco. Zhruba o měsíc později nyní firma tyto modely oficiálně uvádí do nabídky coby novou řadu. Zatím obsahuje jen první trojici desek pro platformu LGA 1150 (procesory Haswell od Intelu), časem se ale zřejmě bude rozrůstat. Smyslem desek Eco se zeleným barveným laděním má být úspora energie spotřebovávané počítačem, přitom ale mají být zachovány všechny jeho funkce a také plný výkon a stabilita.

Všechny tři modely, H97M Eco, B85M EcoH81M Eco (jak jistě tušíte z názvů, liší se hlavně zvoleným čipsetem) jsou deskami typu micro ATX s velmi podobnou výbavou čítající jeden slot PCI Express 3.0 ×16, dvě PCI Express ×1 a jedno PCI, dva porty USB 3.0 (a čtyři USB 2.0) na zadním panelu a dále třeba vděčnými síťovými adaptéry Intel I218-V. Obrazové výstupy jsou analogové, HDMI a DVI, bohužel ani u jednoho modelu není DisplayPort. Nejlevnější varianty H81M Eco má jen dva sloty pro paměť a čtyři porty SATA, zbylé dva modely už ale mají DIMMy čtyři a disků lze též připojit až šest.

H97M Eco
H97M Eco

MSI desky Eco údajně optimalizuje pro procesory Haswell se sníženou spotřebou (s označením S a T), nicméně kompatibilní jsou se všemi procesory. Použité komponenty by měly zachovávat provedení Military Class 4 (kterým se ovšem může chlubit i základní „modrá řada“). Poznat se dají na první pohled podle bílých a zelených slotů a konektorů, PCB je u všech modelů černé. To možná někoho zklame, na Computexu byl totiž k vidění také jeden bílý model.

B85M Eco
B85M Eco

 

Klidová spotřeba má být až o 40 % lepší

Co se proklamovaných úsporných funkcí těchto tří desek týká, spočívají zejména v softwarové stránce, i když různé úpravy údajně dostalo i samotné PCB. Největší redukci příkonu má ale obstarávat dodávaný program MSI Eco Center Pro. Ten slouží k monitorování hardwaru, hlavně však k přepínání úsporných profilů a také k ovládání jednotlivých komponent. Umožňuje různé komponenty deaktivovat a odpojit od napájení – to se týká například indikačních LED, síťové karty, slotů PCI, nebo výstupů audia a obrazu. Šikovná by měla být také možnost vypnout zcela ventilátory, případně nastavit, aby se chladič CPU spouštěl vždy až nad určitou teplotou. Aktivaci šetřících opatření lze provést i prostým zmáčknutím tlačítka Eco Button na desce.

Program MSI Eco Center Pro umožňuje vypnout nepotřebné žrouty elektřiny
Program MSI Eco Center Pro umožňuje vypnout nepotřebné žrouty elektřiny

Desky Eco by podle MSI měly uspořit až 40 % příkonu PC, tedy pokud se bavíme o spotřebě celé platformy v klidu a nikoliv o příkonu, který způsobuje zátěž CPU. Dopady na klidovou spotřebu mají dělat minimálně několik Wattů. Zatímco běžná Micro ATX deska MSI má v „idle“ spotřebovávat okolo 29 W, model řady Eco jen 22 W, a pomocí softwaru Eco Center Pro lze prý odběr stáhnout až na 17 W (to ovšem bude vše záviset i na tom, jaký máte zdroj).

 

Za možnost uspořit na provozních nákladech si ovšem MSI nechá zaplatit. Ačkoliv desky nejsou nijak speciálně vybavené (snad až na Ethernet od Intelu), má se H97M Eco prodávat za 90 USD; model B85M Eco pak za 75 USD. České ceny zatím nemáme, je ale třeba počítat s tím, že co do pořizovacích nákladů asi tyto desky zas tak ekonomické nebudou.

Zdroje: MSI (1, 2, 3), AnandTech

Ohodnoťte tento článek!