MSI uvedlo box na desktopová GPU pro notebooky. Můžete v něm mít i HDD [CES]

0

Na CES 2015 uvedla firma MSI jednu zajímavou věc, která minulý týden ušla naší pozornosti. A sice notebook GS30 Shadow, vybavený externím boxem pro desktopovou grafiku. Slibuje tak naplnění dávného snu – mít mobilní notebook, na kterém by se doma dalo naplno hrát. Nejde o úplnou novinku, jelikož firma už toto duo prezentovala na podzim. Teď ale konečně máme podrobnosti a s nimi vypadá dock od MSI ještě zajímavěji.

Na začátek jedna špatná zpráva: dock je určen jen pro laptop GS30 Shadow, jelikož (stejně jako podobný počin od Alienware) používá proprietární konektor. Toto rozhraní ale fyzicky vyvádí kompletní slot PCI Express 3.0 ×16, takže externí grafika poběží na plný výkon. Samotné připojení se nekoná přes kabel – notebook místo toho nasadíte přímo do konektoru na vrchu přístroje jako u klasických doků pro firemní notebooky. To také znamená, že musíte mít externí klávesnici, myš a stolní LCD.

Dokovací stanice pro GPU k notebooku MSI GS30 Shadow

Box má vlastní ATX zdroj o výkonu 450 W, kterým se grafika napájí. Osadit lze téměř všechny desktopové modely, mají-li dvouslotový chaldič, ovšem podle MSI má fungovat třeba i Titan Z, který je o něco vyšší. Připojení externí grafiky bohužel není možné za chodu, notebook musíte předtím vypnout. Zatím prý také při chodu na externí grafiku nefunguje interní displej, je ale možné, že toto MSI ještě spraví. V současnosti je tedy tato paráda užitečná jen tehdy, pokud k ní máte i monitor.

 

 

Uvnitř je všechno, co od doku potřebujete

Dock MSI je zajímavý tím, že zdaleka nejde jen o externí box pro GPU, ale vlastně o dokovací stanici v pravém slova smyslu. Měla by totiž napájet i samotný laptop, takže po příchodu domů jej nasadíte a není už třeba žádných dalších kabelů. Krabice vyvádí potřebné porty USB 3.0 (čtyři) a také gigabitový Ethernet (mělo by jít o nějaký Killer od Atherosu), takže dok můžete mít napevno připojen k domácí LAN. MSI ale zahrnulo i reproduktory a konektory pro sluchátka a mikrofon. A to ještě pořád není všechno, protože v boxu je i pozice pro 3,5″ pevný disk. Jediné, co chybí, je optická mechanika.

Dokovací stanice pro GPU k notebooku MSI GS30 Shadow

Stanici začne MSI prodávat tento měsíc v páru s notebookem GS30 Shadow, což je stroj s 13,3″ palcovým LCD o rozlišení 1920 × 1080 bodů a čtyřjádrovým procesorem Intel Core i7-4780HQ. Nemá vlastní dedikovanou grafiku, na cestách ale poslouží aspoň Iris Pro 5200 s eDRAM. Laptop má jinak také dva sloty M.2 pro SSD, takže lze použít RAID. Doporučená cena za obojí má dělat 2000 USD, tedy skoro 60 000 CZK. Zda MSI eventuálně hodlá začít slot pro připojení tohoto boxu dávat i do jiných notebooků, zatím nevíme.

Zdroje: AnandTech, PC Perspective

Ohodnoťte tento článek!