MSI uvedlo Mini-ITX desky se 14nm Celerony a Pentii Braswell, v řadě Eco

0

Na loňském Computexu přišla firma MSI s novou řadou základních desek Eco, zaměřených zejména na úsporu provozních nákladů. První sled těchto modelů byl založen na desktopové platformě LGA 1150 a šlo o desky formátu MicroATX. Nyní firma řadu Eco rozhojní o další tři modely, které ovšem budou rozměru Mini-ITX a zároveň založené na „polomobilních“ Pentiích a Celeronech z rodiny 14nm čipů Braswell. Jde o SoC z malou spotřebou, takže tyto desky by neměly zůstat nic dlužné označení „eko“; navíc také nízké TDP umožnilo pasivní chlazení.

Desky MSI N3050I Eco, N3150I Eco a N3700I Eco by měly být založené na jednom PCB a mít stejnou výbavu, zdá se, že rozdíl je vždy jen v procesoru, který je osazen. V prvním modelu je v souladu s názvem Celeron N3050, což je dvoujádro s taktem 1,60–2,16 GHz a GPU s 12 aktivními EU na taktu 320–600 MHz. Druhá deska pak má čtyřjádrový Celeron N3150 s taktem 1,60–2,08 GHz, jeho grafika má také 12 EU a takt 320–640 MHz. Poslední model pak nese Pentium N3700, které nabízí zejména plně aktivované GPU s 16 EU (takt 400–700 MHz), CPU má u něj také čtyři jádra na taktu 1,60–2,40 GHz.

SoC je jak už bylo řečeno chlazen pasivně, což by při TDP 6 W neměl být problém. Úsporný ráz platformy podtrhává použití dvou slotů SO-DIMM pro osazení pamětí (podporováno je maximálně 8 GB), nicméně desky mají napájení řešené klasickým interním zdrojem ATX. Co se další výbavy týče, nabízejí slot PCI Express 2.0 ×1 a dva porty SATA pro připojení disků (Braswelly by měly umět rychlost 6 Gb/s). Desky na zadním panelu poskytují čtyři porty USB, z nichž dva jsou generace 3.0. Přítomen je dále gigabitový Ethernet a sériový port, pro připojení obrazovky lze použít buď analogový výstup nebo HDMI. To je generace 1.4b a podporuje rozlišení až 4K, nikoliv ale při 60 snímcích za vteřinu.

Desky MSI Eco s čipy Braswell
Desky MSI Eco s čipy Braswell

Tyto desky by měly být poměrně dobrou volbou pro obývákové PC na přehrávání filmů. Braswell totiž stejně jako Cherry Trail podporuje hardwarové dekódování nového formátu HEVC, na což MSI neváhá upozornit ve své tiskové zprávě. Bohužel ale zatím není známo, jaká rozlišení, případně profily dekodér podporuje a zda tedy bude zvládat obsah ve 4K, případně v 10-bitové barevné hloubce.

 

Poměrně zajímavá by na Braswellech mohla být také grafika, která je díky zvýšenému počtu EU podstatně silnější než u Bay Trailů (údajně má být až dvakrát rychlejší). Architektonicky je odvozena od Broadwellu a bude také podporovat DirectX 12, ovšem stále půjde spíše o slabší integrované GPU.

Bohužel zatím není jasné, kdy se tyto desky objeví na trhu, ani kolik budou stát. MSI je sice oficiálně oznámilo, na svém webu je ale zatím stále nemá, takž nemáme ani podrobnější informace o použitých komponentech.

Zdroje: AnandTech, MSI

Ohodnoťte tento článek!