MSI vydává GeForce GTX 780 s 6 GB paměti. Galaxy má 6GB verzi GTX 780 HOF

0

O grafických kartách obdařených nadstandardním (či rovnou abnormálním?) množstvím paměti oproti referenčními modelu si můžete myslet svoje. Zdá se ale, že tento trend je na vzestupu a momentálně se činí u karet Nvidia založených na čipu GK110. Měli jsme zde 6GB GeForce GTX 780 Strix od Asusu a dříve také karty od Evga, a nyní se do nabídky přidávají také firmy Galaxy a především u nás dostupná MSI. I od nich si budete moci pořídit GeForce GTX 780 (tedy bez „Ti“) s 6GB pamětí a také s takty přetočenými rovnou z výroby.

Karta MSI GeForce GTX 780 Gaming je přetaktovaným modelem; že se jedná o variantu osazenou 6 GB grafické paměti poznáte podle produktového kódu „N780 TF 6GD5/OC“. Firma zatím paměť zvětšila jen u GeForce GTX 780, o modelu Ti s 6 GB zatím není ani vidu, ani slechu. Případný výkonnostní deficit je ale částečně kompenzován přetaktováním. GPU s 2304 stream procesory je (nastavíte-li si režim OC) z referenčních 863 MHz přetočeno na 954 MHz, frekvenci boostu pak MSI uvádí až 1006 MHz. Paměti GDDR5 (přesná kapacita je 6144 MB) na obvyklé 384bitové sběrnici naopak zůstávají na referenčním taktu, tedy 6 GHz efektivně, respektive 6008 MHz.

MSI GeForce GTX 780 Gaming s 6 GB paměti
MSI GeForce GTX 780 Gaming s 6 GB paměti

Karta od MSI dostala chlazení Twin Frozr IV s dvěma axiálními ventilátory, což je řešení (alespoň dle testů jiných jím opatřených grafik) docela obstojně tiché. Karta má jinak obvyklou sestavu výstupů: dvě DVI, jedno HDMI a jeden DisplayPort, což možná není úplně ideální. MSI ve své tiskové zprávě zmiňuje rozlišení 4K a když už má karta nadstandardní paměť, aspoň dva DisplayPorty by se mohly hodit. Ovšem konzervativně vybrané výstupy lze dnes vytknout prakticky jakékoliv grafické kartě.

MSI samo ve svých materiálech bohužel neuvádí, za kolik by se tato karta měla prodávat (je jasné, že paměť navíc cenou musí pohnout nad srovnatelné 3GB GeForce GTX 780). Ani vyhledávače cen bohužel v tuto chvíli nic neví.

 

 

Zatímco kartu MSI by neměl být problém sehnat v našich končinách, s modelem GeForce GTX 780 HOF 6 GB od firmy Galaxy to asi bude horší. Ta nicméně má i svou evropskou značku KFA2, pod kterou vydalo původní kartu GT 780 HOF ještě s 3 GB paměti. Nový model se 6 GB paměti z této karty podle všeho přímo vychází, teoreticky by se tedy mohl pod tímto aliasem objevit také. Kartu identifikujete pro změnu podle kódu GF-GTX780-E6GHD/SOC; po svém předchůdci podědila bílé PCB, zřejmě stejný chladič a také vysoké přetaktování. Jejích 2304 stream procesorů běží v základu na 1019 MHz, frekvence boostu je až 1071 MHz. 6 GB paměti GDDR5 ale opět běží na standardním taktu 6008 MHz.

GeForce GTX 780 HOF 6 GB od Galaxy
GeForce GTX 780 HOF 6 GB od Galaxy

Chladič se dvěma 90mm axiálními ventilátory ofukuje pasiv, který by měl v sobě údajně ukrývat vapor chamber; zároveň je teplo rozváděno heatpipe, které mají v základně přímý kontakt s GPU. Nereferenční PCB má dva osmipinové konektory pro přídavné napájení a desetifázovou (zřejmě 8 + 2) napájecí kaskádu. Na záslepce by také mělo být tlačítko pro přepínání mezi dvěma BIOSy, kterými je karta vybavena (když už jsme u toho, i zde lze monitory připojit ke dvěma DVI, jednomu HDMI a jednomu DisplayPortu).

 

Je zajímavé, že tolik výrobců volí jako základ pro 6GB modely konfiguraci GeForce GTX 780 s 2304 stream procesory, a nikoli GeForce GTX 780 Ti s plně aktivovaným čipem GK110. Těžko říci, co je k tomu vede – možná, že částečně vadných čipů je přebytek a je třeba podpořit jejich odbyt. Nebo jejich nižší cena částečně kompenzuje vyšší náklady na dvojnásobnou kapacitu. A konečně, ačkoliv 6GB karty se zřejmě svým způsobem přiživují na „aureole“ Titanu (resp. Titanu Black), možná výrobci nechtějí prodeje tohoto „superhighendu“ příliš podrývat. Sami by na tom totiž tratili. Kartám GeForce GTX 780 však do Titanu schází 576 stream procesorů, a jeho atraktivitě tedy tolik neublíží. Mohly by ale oslovit nějaké zákazníky z těch, kdo by do grafiky 1000 USD už tak jako tak neinvestovali.

Zdroje: MSI, techPowerUp

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Je hezké, že se řeší existence 64bit čipu. Otázka ale je, zda se také řeší existence 64bit Androidu, protože jinak to nemá moc smysl. V tomhle je výhodu Applu, že má kontrolu nad vším, zatímco Samsung je nyní závislý na Googlu a jeho snaze a ochotě 64bit verzi Androidu připravit.