MSI vydává nové herní monitory. 144Hz, zakřivené VA panely, 1ms odezva a FreeSync

6

Je to zhruba rok, co MSI dalo vědět světu, že se po vzoru konkurentů jako je Asus a Acer také pouští do výroby speciálních hráčských monitorů, které nyní nabízí pod označením Optix (a nejsou úplně nezajímavé, Optix G24C se například dostal do našich vánočních tipů). Zdá se, že MSI již má po roce nachystánu novou generaci, kterou poznáte podle označení Optix MAG a která by se údajně měla brzo také objevit v obchodech.

Tato řada bude složená z jednoho monitoru s úhlopříčkou 24 palců (Optix MAG24C) a dvou 27palcových modelů (Optix MAG27COptix MAG27CQ). Menší monitor a jedna ze sedmadvacítek mají obyčejné – ale hráči kvůli výkonu stále žádané – rozlišení 1920 × 1080 bodů aneb Full HD, ovšem poslední model s písmenkem Q na konci už jde výš a bude skýtat rozlišení 2560 × 1440 neboli „Quad HD/QHD“ pro „náročného diváka“. Všechny tyto monitory budou mít 144Hz panely a FreeSync či chcete-li Adaptive-Sync, tudíž budou ideálním doplňkem grafických karet AMD Radeon. Mělo by jít o podporu úplnou včetně funkce LFC, jelikož 144Hz panely v podstatě vždy mají dostatečný rozsah frekvencí k jejímu použití.

Ačkoliv rozlišení a úhlopříčky se liší, další parametry všech těchto tří modelů jsou zdá se prakticky stejné. Založeny jsou na panelech typu VA zřejmě od Samsungu a je třeba vypíchnout, že všechny tři monitory jsou prohnuté. Zakřivené panely bývaly dříve hlavně doménou monitorů s poměrem stran 21:9, nicméně tato LCD rozmnožují množství modelů, které je nabízejí už i ve standardním poměru stran 16:9. Poloměr zakřivení je 1,8 metru.

MSI Optix MAG24C
MSI Optix MAG24C

Kromě 144Hz frekvence zaujme, že MSI uvádí odezvu jen 1 ms, což dříve vždy znamenalo panely typu TN, zde ovšem skutečně jde o VA (pozorovací úhly jsou 178°). Zda Samsung skutečně u technologie VA takto výrazně stáhl čas odezvy z dřívějších 4 ms, nebo jde hlavně o agresivní overdrive, nevíme. Statický kontrast panelů je uváděn 3000:1, jas neblikavě regulovaného podsvícení pak 250 cd/m². Obrazovky mají také o něco rozšířený gamut – pokrývají 110 % barevného prostoru sRGB a 85 % prostoru NTSC.

Jako obvykle budou monitory mít i různé hráčské režimy i dnes prakticky vždy přítomné profily pro omezení modrého světla. Pro všechny tři verze by měly platit i plné možnosti polohování u stojanů – nastavit lze natočení, výšku a nechybí pivot. Jako vstupy MSI zabudovalo DVI, HDMI 1.4 (které ale omezuje maximální frekvenci na 120 Hz) a DisplayPort. V seznamu monitorů na webu AMD bohužel Optixy MAG chybí, takže nevíme, zda je FreeSync podporováno i na HDMI.

Podle MSI by se tyto monitory měly objevit v celosvětové distribuci ještě tento měsíc, je tedy šance, že na ně v obchodech narazíte před koncem roku. Ceny by zřejmě měly být okolo 330 € (8450 Kč) za Optix MAG24C, 440 € (11 350 Kč) za Optix MAG27C a 500 € (12 800 Kč) za Optix MAG27CQ. To jsou alespoň ceny předobjednávek v prvních obchodech, které je mají v katalogu. Později by asi částky mohly slézt o něco níž.

Ohodnoťte tento článek!

6 KOMENTÁŘE

 1. Je smutné, že Nvidia dodnes neuznala, že jejich G-sync je předražený neúspěch a nezačali podporovat FreeSync. Takhle je tu situace, že na trhu je hromada FreeSync monitorů, kde si není problém vybrat (i když hlavně u těch levnějších, by to ještě chtělo zapracovat na rozsahu frekvencí), ale problém je vybrat si k nim grafiku. Pokud jde o FullHD, tak dejme tomu RX 580 třeba na tych 100-120Hz monitor stačí, ale kdo chce víc, tedy třeba právě 2560 × 1440 144Hz tak má jedinou volbu a to referenční ne moc povedené Vegy.
  Přijde mě, že ani samotným výrobcům monitorů se do G- sync moc nechce, protože si za to Nvidia nechá řádně zaplatit.

  • Neúspěch to není, protože někdo jim to kupuje a dolárky se sypou: Nvidii je jedno, že má adaptivní obnovování jen menší část hráčů (jak malá, to netuším, těžkou soudit), protože je to nějakej příjem. Kdežto kdyby začala podporovat Adaptive-Sync, tak z těch lidí za *sync technologii nevydře navíc nic.

   Takže bohužel, dokud nebude pod tlakem, aby potřebovala fakt lákat zákazníky nebo v nějakém velkém průšvihu, aby potřebovala nahnat karmu, tak na ní asi moc nejsou páky. Je možný, že se přesto rozhodnou v tomhle povolit, aby si udělali u zákazníků oko. Ale ekonomické faktory jim asi momentálně velí držet tu politiku tak jak to je, dokud to vydělává.

   • To je pěkně napsaná odpověď.
    Z Free Sync monitorů by si člověk vybral hned, jen k nim není grafická karta. U G Sync monitorů je to naopak. Včera jsem komunikoval se zástupem Aceru a model Predator X35 přijde na trh do ČR prý až v květnu….

   • Souhlasím, že je to způsobeno nevyrovnaným trhem.

    Monitory v cenové kategorii mezi 10 a 20 tisíci (a více), už jsou většinově pro jiné zákazníky, než karty RX 570/580. Tím pádem (bereme-li tedy Vegu jako špatnou koupi) mají zájemci o takovéto monitory na výběr: Buď si ke své hi-end Nvidii koupí levnější verzi a „sync“ oželí a nebo si připlatí za luxus a G-sync. Takováto možnost volby Nvidii evidentně vyhovuje.

    Ovšem, z dlouhodobějšího hledika na tom může IMHO i dost tratit. Brzy tu bude velká skupina lidí s FreeSync monitory. Sice v tuto chvíli většinově s Nvidia kartami, monitor si člověk ovšem kupuje na výrazně dělší dobu než GK.
    Takže, pokud by AMD najednou přišlo (za nějaký ten rok třeba) s plně konkurenceschopnými hi-end grafikami, mohla by Nvidii ona G-sync strategie ještě hodně mrzet. Najednou by masa lidí s FreeSync monitory nadšeně začala nakupovat Radeony s myšlenkou „alespoň ten FS konečně využiji“. 🙂

 2. Zakřivený panel u 24″ monitoru už je IMHO zbytečné, ovšem proti gustu…
  Sám mám zakřivený 32″ QHD monitor a tam už je ono zakřivení veliká výhoda.

  Jinak monitory pěkné. Já už jsem už zvyklý na větší, ovšem u fps hráčů je 24-27″ asi takový „sweetspot“ a výběr mezi FullHD a QHD, při 144Hz, je především o tom, jaký má PC dané osoby výkon. 🙂