MSI vyrobí Radeon R9 280X s 6 GB paměti a také 17 cm dlouhý Radeon R9 270X

0

Veletrh CES tento měsíc zřejmě přinese představení různého nového hardwaru. Mezi nimi podle všeho budou také nové nereferenční modely grafických karet. Na internet se již dostaly informace o kartách z dílny MSI. Jde o dva modely, založené na dnes již starší generaci čipů Pitcairn a Tahiti, vybočují ale z toho, co je na trhu běžně dostupné.

První z novinek bude model Radeon R9 280X s rozšířenou kapacitou paměti. Tato grafika se normálně osazuje 3 GB paměti GDDR5, jelikož čip Tahiti má 384bitovou sběrnici. Model s příznačně zvoleným označením R9 280X Gaming 6G bude však mít kapacitu dvojnásobnou, tedy 6 GB. Tím se dostane na úroveň highendové (a velmi drahé) karty GeForce GTX Titan, u níž byla jedním z lákadel právě štědrá kapacita grafické RAM. Model by tedy mohl být zajímavý pro výpočetní použití (pochopitelně ale ne pro software používající framework Cuda).

Podle slajdu s vlastnostmi modelů by měly takty této karty být totožné s existující kartou R9 280X Gaming (nesoucí obvyklé 3GB GDDR5). Znamená to GPU taktované na 1000 MHz (1050 MHz za boostu) a paměti na efektivní frekvenci 6 GHz. Přídavné napájení je zajištěno dvojicí šestipinů a jako chladič je použitý Twin Frozr IV s dvojicí 10cm ventilátorů. Ten mimochodem kolega Adam Vágner v našem bilančním článku pochválil coby jednu z nejpovedenějších hardwarových záležitostí roku 2013.

Chystané grafické karty Radeon R9 270X a R9 280X od MSI (ComputerBase)
Chystané grafické karty Radeon R9 270X a R9 280X od MSI (ComputerBase)

Srovnání obou modelů v testech by tedy mohlo být poměrně zajímavé, uvidíme, zda 6 GB paměti kartě přinesou nějaké zajímavé výkonnostní pokroky. MSI již nabízí také Radeon R9 270X se zdvojnásobenou pamětí (u této karty se tím dostáváme na 4 GB), což ale není tak neobvyklé. Zajímavější by nicméně bylo, pokud by firma nabídla také model R9 290X či R9 290 s dvojnásobnou kapacitou. Taková karta by se díky 512bitové sběrnici čipu Hawaii dostala na 8 GB, což by sice asi nemělo zvláštní dopad (pomineme-li opět výpočetní úlohy), šlo by ale o zajímavé prvenství. Otázka je, zda by AMD takový model firmě MSI povolilo (to zmiňuji proto, že se spekuluje, zda Nvidia nezakázala vyrábět 6GB karty GTX 780 Ti).

 

Druhým zajímavým počinem mezi přeznačenými modely R9 je karta Radeon R9 270X Gaming ITX. Jak jste již možná pochopili z jejího označení, půjde o grafickou kartu v kompaktním krátkém provedení. Délka jejího PCB bude činit jen 17cm, aby nepřečnívala rozměr desky mini-ITX a dala se nainstalovat do relativně stísněné skříně (pochopitelně s tou výhradou, že karta bude chladičem zabírat dva sloty a také nebude nízkoprofilová). Provedení se asi bude velmi podobat krátké GeForce GTX 760, kterou již MSI představilo, a chladič by měl být prakticky stejný pokud ne totožný (jeho konstrukci si můžete prohlédnout zde). Uvedeno je konkrétně i použití hybridního 80mm ventilátoru, kterému MSI říká Radax.

Grafická karta MSI GeForce GTX 760 Gaming ITX (Zdroj: Hexus)
Grafická karta MSI GeForce GTX 760 Gaming ITX (Zdroj: Hexus)

MSI i této grafiky zvolilo stejné takty jako u existujícího „obyčejného modelu“, karty R9 270X Gaming. GPU je nataktováno na 1030 MHz v základu, a jeho turbo jde až na 1120 MHz (což je přetaktovaný režim, u karty lze zvolit ještě dva méně agresivní). Paměti, kterých jsou „jen“ 2 GB, mají rovněž totožný takt: 5,6 GHz. Sběrnice má samozřejmě šířku 256 bitů. Karta bude potřebovat dvojici šestipinů pro přídavné napájení a coby výstupy nabídne dva mini DisplayPorty, jedno HDMI a jedno DVI. Tento model každopádně potěší příznivce značky AMD, kterým by se krátká GeForce zajídala.

Na webu zatím MSI tyto karty nemá. Termín, kdy by mohly být dostupné, pochopitelně ještě neznáme, stejně jako cenu. Výrobce je ale bezpochyby bude prezentovat na zmíněném CES a při této příležitosti by teoreticky mohly být i oficiálně uvedeny.

Zdroj: ComputerBase

Ohodnoťte tento článek!