MSI Wind U160: Netbook jako šperk (UPDATE)

0

Úvod, vzhled, kvalita zpracování a použité materiály, hardwarová konfigurace

Společnost MSI patří, dá se říci, mezi tradiční výrobce mini notebooků a její portfolio se rozrostlo o nový model řady Wind. U160 dodává ve dvou barevných provedeních.  Klasické, nenápadné Jet Black a druhé, pro ty, kteří naopak mají rádi luxus, Fancy Gold. Musím přiznat, že i když mám rád minimalismus, jednoduché věci, provedení Fancy Gold na mě udělalo dojem. Tělo notebooku nepůsobí tak lacině a plastově, jako v případě standardních barevných provedení a věřím, že většině žen při pohledu na toto provedení blýskne jiskra v oku. A právě toto barevné provedení jsme měli k dispozici na test.

Plusy a mínusy

+ Výborná klávesnice

+ Kvalitní displej

 + Dobré zpracování

+ Výdrž přes 10 h v nejúspornějším módu

 

 

– Díky rozměrům problematický touchpad

 – Slibovaných 15 h je utopie

Vzhled

Sytě hnědé víko s jemnou perletí hostí na pravé straně logo společnosti MSI, které je po vzoru notebooků Apple prosvětlené. Nepůsobí to nijak nevhodně. Za denního světla si prosvětlení ani nevšimnete. Víko displeje v lesklém provedení je jediné více náchylné místo na povrchu netbooku, které trpí archivací daktyloskopických důkazů. Naštěstí díky svému hladkému provedení bez prolisu a hran je snadno těchto památek zbavíte.

Vnitřní části notebooku ve zlatavé barvě, chcete-li v sytém odstínu Champagne, jsou kombinovány s černou klávesnicí a chromovým potvrzovacím tlačítkem touchpadu. Touchpad je zvýrazněn pouze jemným, inverzním prolisem. Nad klávesnici je jemná lišta a la elox provedení s názvem modelu. Střední část tvoří klouby displeje. Jsou mohutné, kulaté a spolu s vloženou baterií vytváří po celé šířce celistvou trubku, která je z obou stran zaslepená pochromovanými zátkami. V pravé z nich naleznete hlavní vypínače s modrým prosvětlením. Toto řešení jsem ocenil hlavně v pozdních hodinách, protože vás silné světlo diody neoslňuje. Odstín této střední části je o něco světlejší, než tělo a rám displeje notebooku. Rám displeje je poměrně silný, cca 2 až 2.5 cm, ale díky osazení web kamerou navrchu, mikrofonem na pravé straně a gumovými dorazy na všech stranách je širší plocha rámu opticky rozbitá a nepůsobí tak mohutně.  Víko displeje je lehce a přitom jistě stavitelné v celém rozsahu a zavření víka jisti aretace.

 

 

Spodní část těla je standardní, matně černý výlisek s hrubým povrchem. Na straně kloubu je část pro zasunutí baterie ve zmíněném světle zlatavém odstínu, baterie je jištěna dvěma zámky. Jediný snímatelný kryt je nad dockem pro operační paměť.

 

 

Kvalita zpracování a použité materiály

U nejlevnějších notebooků, včetně těchto malých, bývá se zpracováním nezřídka problém. V případě MSI Wind U160 však nikterak silně nepokulhává a na svoji třídu je lehce nad průměrem. Panty víka displeje nevržou, ani nevydávají jiný pazvuk, při promačkání těla či jeho krutu se také nedočkáme nepříjemných akustických překvapení. Poklepem na tělo notebooku vydává klávesnice pouze velmi slabý šelest, který by vadil zřejmě jen silnému perfekcionistovi.

 

Tělo jako celek působí elegantně a kvalitně. Pokud potřebujete skutečně tenký stroj, zvolíte zřejmě 3 článkovou baterii. S ní je pak tělo silné cca 1 palec po téměř celé ploše. Je to samozřejmě vykoupeno kratší pracovní dobou. Nicméně šestičlánková baterie, se kterou nám byl Wind zapůjčen, slouží naopak jako podstavec a přizvedne zadní část s displejem a nakloní klávesnici k uživateli.

 

Hardwarová konfigurace

 Hardwarová konfigurace u netbooků bývá poplatná jejich primárnímu určení a i vzhledem k ceně nelze očekávat nějaká silná vybočení. Testovaný Wind U160 je osazen poměrně novým procesorem Intel Atom  N450 a grafickým čipem Intel GMA 3150. LCD displej s rozlišením 1024 × 600 s úhlopříčkou 10″ a LED podsvětlením je daní za rozměry a mobilitu této kategorie. Nízký displej není příliš pohodlný pro jakoukoliv práci. Na obranu Windu U160 musím napsat, že jeho displej je kvalitní, s rychlou odezvou, jen nepatrnou odchylkou do modrých odstínů a jeho pozorovací úhly jsou výborné. Operační paměť je osazena DDRII modulem o kapacitě 1 GB s rychlostí 667 MHz. Paměť můžete rozšířit maximálně na 2 GB, což pro tuto třídu strojů bohatě dostačuje. Vaše data uschováte na pevném SATA disku s kapacitou 250 GB. Další výbavou je Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.0+EDR, web kamera s 1,3 MPix rozlišením, interní mikrofon a stereofonní reproduktory.

Klávesnice, touchpad, ostatní ovládací prvky a porty

Klávesnice

Černá klávesnice neruší ani u zlatého provedení Fancy Gold. Při silnějším tlaku na střed bloku se sice klávesnice trochu prohne, ale není to tak markantní, jako u větších notebooků s nepříliš kvalitní klávesnicí. Při běžném psaní tuto vůli nemáte ani možnost postřehnout a celá klávesnice se jeví jako pevný blok. Odpor a chod kláves je výborný, za vzor by si jej mohly vzít i dražší, dospělejší notebooky. Když jsem si bral tento netbook na test, byly mé první pocity na úrovni zděšení. Ano, jsem rozmlsán velmi kvalitní plnohodnotnou klávesnicí a při prvním kontaktu s touto miniaturní napodobeninou jsem byl v rozpacích. Jak už ale z předcházejících řádek vyplívá, po prvních několika řádcích jsem si na rozměry zvykl a začal jsem objevovat i její kvality. Po dvou napsaných stranách A4 se mé chmury ztratily a v podstatě není co bych této konkrétní klávesnici mohl vytknout. Samozřejmě srovnávám klávesnice této třídy. Ostatně, celý tento test píši na U160.

 

Touchpad

Touchpad stojí na druhé straně, než vychvalovaná klávesnice. Je citlivý, přesný, ale mrzela mě absence podpory ovládání gesty. Při psaní delšího textu se nezřídka stane, že si klepnete palci na touchpad  a kurzor odskočí na jinou část textu. Právě v těchto okamžicích oceníte možnost vypnutí touchpadu přes kombinaci Fn+F3. Po připojení myši se touchpad automaticky neodpojí. Potvrzovací klávesa funguje korektně a jistě.

 

Ostatní ovládací prvky a porty

MSI nainstalovalo na U160 nadstavbový systém pro volby různých pracovních režimů. Kombinací Fn+F10 můžete přepínat mezi těmito ECOmod režimy (jak je MSI nazývá): Gaming Mode, Movie Mode, Presentation Mode, Office Mode a Turbo Battery Mode. Kombinací funkční klávesy s dalšími můžete kromě běžných funkcí aktivovat či vypnout touchpad (Fn+F3), web kameru (Fn+F6), Bluetooth (Fn+F11) nebo netbook uspat (Fn+F12). Další mechanické ovládací prvky jsou v podstatě jen dva. Hlavní vypínač umístěný zprava ve středové části, kloubu víka displeje a vypínač bezdrátových sítí, který naleznete na levé části těla. Konektivitu zajišťují: síťový port RJ45, 3 × USB 2.0, konektory pro 3,5 mm jacky mikrofonu a sluchátek (popřípadě externích reproduktorů), čtečka paměťových karet SD a MMC, D-Sub konektor a samozřejmě konektor napájení. V přední části nalezneme po pravé straně pět stavových diod. Zleva to je dioda činnosti Bluetooth, Wi-Fi, připojení externího napájení, běhu notebooku a jako poslední je indikace práce pevného disku.

Displej, multimedia (webkamera, zvuk), bezdrátová rozhraní (Wi-Fi + Bluetooth)

Displej

MSI udává, že u modelu U160 použila displej s nízkým odběrem, LED podsvícením a rychlou odezvou 8 ms. Slibuje kvalitní sledování animací a filmů bez rušivých efektů. Skutečnost je taková, že displej je i přes svoji velikost (i když vhodnější by bylo napsat malost, ale to mi nějak nejde z pusy) a kategorii opravdu výborný. Má jemný, nepostřehnutelný rastr a za celou dobu používání jsem skutečně nepostřehl máznutí pohybu. O barevném vyvážení jsem se již zmínil. Za pomocí nastavení barevného nastavení monitoru tuto odchylku lehce srovnáte.

 

 

Multimedia (webkamera, zvuk)

Webkamera o rozlišení 1,3 MPix s největší pravděpodobností uspokojí veškerá očekávání na zařízení tohoto druhu. I přes malé rozměry výrobce zabudoval do těla netbooku dva stereofonní reproduktory. Umístil je v přední, skosené části spodního krytu. Nelze očekávat nijak závratný zvuk, ale pokud váš audio přehrávač obsahuje ekvalizér, lze mírným přidáním hlubších tónů a utlumením vyšších středních a vysokých frekvencí charakter zvuku relativně vyrovnat a učinit z něj přijatelnou alternativu poslechu na cestách.

 

 

Bezdrátová rozhraní (Wi-Fi + Bluetooth)

Bezdrátová spojení pracovala bez zaváhání a spojení s Wi-Fi sítí či například Bluetoothovým telefonem proběhlo bez potíží.

Výkon, baterie a výdrž, celkové zhodnocení

Výkon

Výkonnostní testy uspokojí technicky založené uživatele. Pokud bych měl však napsat subjektivní pocit z rychlosti tohoto trpaslíka, musel bych jej jen chválit. Pokud se budu držet toho, k čemu jsou netbooky primárně určeny, nezažil jsem situací, kdy bych vysloveně musel na U160 čekat. Veškerá kancelářská činnost jak v MS Office, tak v Open Office probíhala bez startování mého nervového systému a neměl jsem zaječí úmysly dopsat recenzi na stolním stroji. Samozřejmě, nelze tohoto Atoma srovnávat s dospělými stroji se silnými procesory, několikanásobnou operační pamětí a rychlými disky, ale jako druhý počítač na cesty, který umožní kancelářskou práci, plánování, vyřízení mailů či brouzdání po netu nebo na dlouhých cestách shlédnout film i v poměrně vysokém rozlišení, poslouží výborně. Dokonce jsem na něj nainstaloval Adobe Lightroom 3 beta, importoval pár DNG snímků z 15 MPix snímače a provedl nějaké úpravy a následný export s převodem do jpeg formátu o velikosti vhodné na web. Jako nouzové řešení zpracování omezeného počtu fotek bych si to dokázal představit.

 

Baterie a výdrž

Baterii si můžete zvolit buďto tříčlánkovou nebo šestičlánkovou. Námi testovaný kus měl silnější, šestičlánkový akumulátor. V technických a hlavně reklamních dokumentech se dočtete, že Wind U160 dokáže pracovat až 15 hodin na jedno nabití. No, to je asi podobné tvrzení, jako že Škoda Fabia s tříválcovým motorem 1,2 dokáže jezdit se spotřebou pod 5 litrů na sto kilometrů. Ano, věřím, že teoreticky a za určitých podmínek i prakticky to možné je. Ale v běžném provozu, zvláště ve větších městech, takových hodnot nedosáhnete. A tak i MSI U160 Wind na 15 hodin provozu může koukat jen smutně z povzdálí. A tak stejně jako u zmíněné Fabie jistě existuje způsob, jak takového času dosáhnout, ale bude to pravděpodobně režim, který vám za běžných podmínek v podstatě neumožní z netbookem pracovat tak, jak je potřeba. Jedině snad při nastavení ECOmodu Turbo Battery, kdy jedna z věcí ovlivňující spotřebu, je zcela vypnuté podsvětlení displeje.

Aktualizováno: Nedalo nám to a zkusili jsme použít profil Turbo Battery. Oprava, displej není zcela vypnutý, ale jeho jas je patrný pouze v silném šeru až tmě. Výkon procesoru je snížen, což odpovídá pomalým reakcím systému v tomto ECOmodu. Takže závěr z tohoto extrémního testu je ten, že 15 hodin je sice stále vzdálená meta, ale pokud akceptujete práci s mžouráním na špatně čitelný displej (hlavně za denního světla) a nepotřebujete standardní výkon osazeného procesoru, můžete se dostat se šestičlánkovou baterií k hodnotám kolem 9 hodin s tím, že s netbookem můžete i s určitým omezením pracovat.

 A to je právě ta situace, která v praxi není příliš akceptovatelná.  Náš Wind jsem měl mimo testování výkonnostními testy v podstatě neustále připojen k Wi-Fi síti, psal na něm text v MS Office, nějaký čas poslouchal muziku z USB flash přehrávanou přehrávačem foobar2000 a jas displeje měl naplno a utilitka BatteryBar v tomto režimu ukazuje celkový čas 5:54 hod. Vzhledem k uvedeným nespořivým podmínkám práce na U160 mi to ale přijde jako zajímavá hodnota (zmíněný Adobe Lightroom jsem stáhnul, nainstaloval i provozoval pouze na akumulátorové napájení) a dokážu si představit výrazné prodloužení této doby za podmínek, kdyby si uživatel nastavil nízký jas, odpojoval Wi-Fi v době nepoužívání a měl spuštěné pouze to, co opravdu potřebuje. Zahřívání stroje se koná, ale pouze ve velmi zanedbatelné míře. Přeci jen příkon procesoru je velmi nízký. Ani při dlouhém psaní s netbookem na klíně není zahřívání problémem, který by vás trápil.

Aktualizace: Nedalo nám to a vyzkoušeli jsme zmíněný neúspornější mód. Displej při něm není zcela vypnutý, ale při denním osvětlení se tak jeví. Wind U160 při spuštěné Wi-Fi a skromném brouzdání po internetu se v tomto režimu dostalo na hodnotu 10 hodin a 7 minut. U těchto hodnot již malé rozdíly ve způsobu práce s notebookem mohou činit několikaminutové rozdíly. Nicméně ve stavu nouze dokáže U160 se šestičlánkovou baterií přesáhnout 10 hodin výdrže.

 

Celkové zhodnocení

Jaký mám tedy pocit z tohoto luxusního trpaslíka? Dobrý. Ne, to není ten správný výraz  chvalitebný. Je to taková dvojka s hvězdičkou. Pár drobností odstranit, dotáhnout a je to téměř dokonalý společník na cesty. Nicméně vzhledem k ceně je MSI U160 Wind výborným netbookem a v provedení Fancy Gold působí dobře zvládnutým luxusem, který nepřekračuje hranici kýče. Klávesnice je na tuto mini třídu výborná jak ergonomií, tak i mechanikou kláves, displej v rámci možností překonává své konkurenty rychlou odezvou, velmi dobrým podáním barev i jemnými detaily obrazu. Jediná výtka se týká touchpadu, ale to není ani tak problém tohoto modelu, ale všech malých netbooků, které zápasí s rozměry. V každém případě mohu tento stroj doporučit všem, kteří chtějí mít malého, příjemného společníka na cesty v luxusním balení za přijatelnou cenu.

Kompletní fotogalerie

Kompletní fotogalerie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[pagebreak title=Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže]

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

 

 

 

MSI U160 Wind 10″

Cena

cca 9 500 Kč s DPH

Zapůjčil

MSI CZ, cz.msi.eu

 

Specifikace

Procesor

Intel Atom N450: 1,66 GHz

Operační paměť (vestavěná)

2 GB DDRII 667 MHz

Operační paměť (rozšiřitelná do)

Pevný disk (velikost)

250 GB

Pevný disk (rychlost)

Seagate 5400.6

Pevný disk (typ připojení)

SATA

Optická mechanika (typ)

n/a

Optická mechanika (rychlost)

Velikost displeje (palců)

10

Rozlišení displeje

1024 × 600

Grafická karta

Intel GMA 3150

Grafická paměť

sdílená

Wi-Fi

b/g/n

Bluetooth

Ano

Mobilní komunikace

Operační systém

Microsoft Windows 7 Starter

Porty (s výjimkou USB)

D-Sub, RJ45 ethernet, audio

Počet USB portů

3 × USB 2.0

Slot pro karty

Čtečka paměťových karet SD + MMC

Rozměry

265 × 165 × 19,8 – 25,4 mm

Hmotnost

1 kg / 1,4 kg (3 článková / 6 článková baterie)

 

Výsledky testů

3DMark01 (body)

2 607

3DMark03 (body)

695

3DMark05 (body)

282

3DMark06 (body)

151

PCMark05 (body)

n/a

HDTune (MB/s; ms)

63,2

CrystalDiskMark 2.2  (MB/s)

Sq.Read: 76,98; Sq.Write: 74,22

Windows Experience Index

Výdrž web* (čas)

7:03 hod.

Výdrž kancelář** (čas)

8:18 hod.

Výdrž multimédia*** (čas)

5:54 hod.

Poznámka:  * prohlížení webu přes Wi-Fi, poloviční jas displeje; ** kancelářská práce, poloviční jas displeje, vypnuto Wi-Fi i Bluetooth; *** Přehrávání filmu v DivX, SD rozlišení, Wi-Fi aktivní

Ohodnoťte tento článek!