MSI X58 Platinum: výhodnější než Eclipse

0

První dojmy a hlavní přednosti

První dojmy a hlavní přednosti

Na konci prosince jste měli možnost se na EHW seznámit s nejvybavenější deskou pro Nehalem od MSI – MSI X58 Eclipse, která nabízí jako nadstandard zvukovou kartu SoundBlaster X-Fi, přídavný grafický POST displej a velmi bohatou výbavu i příslušenství. Daní za to vše byla ale velmi vysoká cena, která se pohybovala kolem 9000 Kč.

Pro spořivější uživatele, kteří ale z jakéhokoli důvodu prahnou po platformě Nehalem má MSI v zásobě dvě odlehčené verze této desky – MSI X58 Platinum a MSI X58 SLI Platinum lišící se od sebe podporou SLI režimu na grafických portech. Verze SLI se u nás zatím neprodává a tak se podíváme na verzi bez SLI. Otázkou je, o co vše MSI verzi Platinum od verze Eclipse ochudilo? Již teď vám můžu říct, že o nic zásadního.

I zde najdete po celé desce i v napájecích obvodech kvalitní součástky, počet napájecích fází pro procesor byl však mírně zredukován z šesti na pět. Nechybí ale výkonné mosfety DrMOS.

Možnosti čipové sady i u levnější desky MSI rozšiřuje přídavnými řadiči, zde kombinovaný PATA/SATA řadič JMB363.

Nechybí ani systémová tlačítka, či přepínač pro manuální přetaktování základní frekvence.

Také u této desky najdete zbrusu nové aplikace Overclocking Center a GreenPower Center. Které slouží k přetaktování systému a zapnutí šetřícího režimu.

O parametrch čipové sady se můžete více dočíst v recenzi základní desky Intel DX58SO: kompletní test Intel X58.

Balení, příslušenství, parametry

Balení, příslušenství, parametry

Příslušenství oproti verzi Eclipse trochu zchudlo, nicméně i zde najdete přídavný USB modul, M-konektory i stejnou softwarovou výbavu. Nenajdete zde ale přídavnou zvukovou kartu SoundBlaster X-Fi, grafický POST displej, eSATA modul, ani teplotní čidlo.Použité komponenty a jejich osazení

Použité komponenty a jejich osazení

V rozložení komponent žádnou záludnost nehledejte. I po osazení dvou dvouslotových grafik vám zůstanou k dispozici dva PCIe ×1 a jeden PCI slot.

 Zadní blok konektorů doznal změn kvůli integrované zvukovce a zredukování počtu eSATA portů. I tak si ale zachoval svůj mírně bizardní vzhled.

Procesor využívá pětifázové napájení, což je o jednu fázi méně, než na desce Eclipse. Trochu lépe mohl být asi umístěn konektor pro napájení procesoru, který se v této poloze dost špatně uvolňuje.

 

Na desce najdete celkem osm SATA portů, které doplňuje jeden eSATA mezi zadními konektory a PATA rozhraní. Celkem zde najdete tedy dva přídavné řadiče jMicron.

 Velmi užitečná jsou zejména při ladění systému tlačítka Power a Reset, které zde doplňuje ještě DIP přepínač pro manuální přetaktování základní frekvence. Všechny konektory na spodní hraně desky jsou ukázkově barevně odlišeny.

  

I když se jedná o odlehčenou verzi, na přídavných čipech to příliš znát není. Najdete zde dva přídavné PATA a SATA řadiče jMicron, zvukovou kartu, dvě gigbitové síťovky, či I/O řadič Fintek a generátor taktu ICS.

 

Ani po osazení základní desky komponenty žádné nemilé překvapení nečekalo. Kolem patice procesoru je místa dostatek, SATA konektory jsou ukázkově zahnuté a ani paměti nejsou příliš nalepené k patici, aby mohly překážet některému rozměrnějšímu chladiči. Snad jen konektory pro větráky za grafikou bych doporučil osadit před jejím vložením do PCI Express slotu.

 

Systém chlazení, teploty a spotřeba

Systém chlazení, teploty a spotřeba

Severní a jižní můstek jsou osazeny pasivy, které jsou vzájemně provázány pomocí dvou heatpipe. Pasivy jsou velmi podobné těm na desce Eclipse a tak i teploty poměrně věrně okopírovaly její hodnoty. V tomto případě byla dokonce o chloupek nižší.

 

Spotřeba a zahřívání

Měření teploty jednotlivých komponent základní desky probíhalo při plné zátěži bezdotykovým infračerveným teploměrem Voltcraft IR-270H s laserovým zaměřovačem. Před samotným měřením byl systém v plné zátěži 15 minut, aby se všechny chladiče dostatečně rozehřály.

Také díky použitému chladiči Noctua jsou teploty všech komponent velmi nízké. Osazený 12cm větrák Nanoxia s maximálními otáčkami 2000 ot./min by při měření manuálně zregulován na 800 ot./min, aby byl téměř neslyšný. U desek MSI, Intel a Asus P6T byl použit box chladič od Intelu, v případě posledních dvou desek pak Freezer 7 Pro.

Nyní se můžete podívat na relativní srovnání desek podle výkonu chlazení.

Měření spotřeby probíhá zásuvkovým wattmetrem, který měří spotřebu celé sestavy (bez monitoru). Bohužel není technicky dost dobře možné změřit spotřebu pouze základní desky, nicméně z porovnání s ostatními deskami s různými čipovými sadami si můžete o spotřebě udělat velmi dobrý obrázek. V tomto případě je měřena spotřeba kompletní sestavy, tedy i s dedikovanou grafikou GeForce 8800 GT a přídavnou zvukovou kartou Asus Xonar D2.

Spotřeba bez zátěže byla poměrně nízká, v zátěži pak překonala Eclipse o více než 10 W. Svůj díl na tom jistě budou mít slabší napájecí obvody, na nižší spotřebě pak například absence přídavné zvukovky.

Nyní se můžete podívat na relativní srovnání desek podle spotřeby. Jak sami vidíte, desky s čipsety Intel X58 na tom zrovna nejlépe nejsou.

BIOS a jeho možnosti

BIOS a jeho možnosti

Kupodivu na verzi Platinum nijak neutrpěly ani možnosti taktování a nastavení BIOSu. Dokonce jsou rozsahy nastavení u některých položek paradoxně vyšší, než u desky Eclipse. Nechybí zde funkce Memory-Z, Green Power, nebo nastavení manuální regulace čtyř větráků.

Kdo rád taktuje, tak určitě navštíví Cell Menu, kdes e provádí nastavení procesoru, pamětí a jejich napětí. Zde MSI BIOS ochudilo o systém automatického přetaktování, který u verze Eclipse najdete pod položkou D.O.T. Control. Ostatní položky jsou ale již zachovány a rozsahy napětí jsou v některých případech dokonce vyšší, než u Eclipse. Při taktování mi ale docela vadilo nastavení napětí většiny položek pomocí přírůstku. Při taktování tak nemáte v  Cell Menu přesně kontrolu nad výslednou hodnotou. Nastavení podle přesných hodnot by bylo podle mě podstatně lepší. Nastavení BIOSu si pak můžete uchovat v jednom ze čtyř profilů, které ale nelze pojmenovat.

Jednotlivé nejdůležitější hodnoty pak shrnuje následující tabulka:

Šetřete energii s MSI Green

U této desky narozdíl od verze Eclipse už nenajdete přídavný modul mezi zdroj a základní desku. I tak ale v BIOSu najdete funkci Green, která aktivuje úsporný režim. Pak je třeba ještě nastavit novou ovládací aplikaci GreenPower Center, která nabízí nepřeberné množství nastavení.

Při zkoušení funkce GreenPower poklesla spotřeba bez zátěže ze 126 W na 120 W. Při zátěži byl tento pokles ještě výraznější – z 234 W na 216 W. Napětí na procesoru se bez zátěže mírně snížilo na 1,120 V, v zátěži pak stouplo na 1,200 V. Frekvence FSB zůstala stejná. Bohužel, stejně jako u Eclipse se mi nepodařilo ani jednou ze tří pokusů dokončit test PCMark05, takže je nutné konstatovat, že MSI GreenPower chce ještě trochu doladění. Vypadá ale velmi slibně. Obě desky ale dorazily ve stejné době, tak můžeme doufat, že v nových várkách bude již vše v pořádku.

Testovací sestava, použité testy

Pro účely testování jsme použili následující komponenty a ovladače: 

 

Za zapůjčení zvukové karty Asus Xonar D2 děkujeme společnosti Asus

Za poskytnutí testovacích pamětí DDR2 a DDR3 děkuji společnosti Kingston

Kingston 

Za poskytnutí teplovodivé pasty Noctua NT-H1 děkujeme
rakouské společnosti RASCOM Computerdistribution

Přehrávání Blu-ray testujeme na optické mechanice LG GGC-H20L. Za zapůjčení mechaniky děkujeme společnosti LG

Přetaktování

Přetaktování

Taktování s procesory Intel Core i7 je zcela odlišné od taktování procesorů Core 2 Duo. Pokud nemáte zrovna po ruce procesor 965 XE s odemčeným násobičem, budete se muset snažit taktovat pomocí zvedání frekvence základní sběrnice. V mém případě se jedná o Core i7 920, takže jednoduché taktování pouze pomocí násobiče nepřipadá v úvahu. Společně se základní frekvencí je třeba zvedat i napětí QPI a čipsetu. Výsledkem je velmi horký procesor i deska, na kterou boxovaný chladič při vyšších nastaveních zkrátka nestačí. V případě desek s paticí LGA 775 taktuji s procesory Intel Core 2 Due Q6600 a Core 2 Due E8500.

Stejně jako u desky MSI X58 Eclipse, najdete i zde nový nástroj – Overclocking Center. V něm můžete sledovat bezpočet systémových ukazatelů a navíc vše i taktovat. Můžete měnit frekvence i napětí v podstatě na čemkoli, řídit větráky, jediné co nelze, je změnit násobič procesoru. Na rozdíl od Eclipse jsem zde nezaznamenal omezení v nastavení základní frekvence a bez problémů jsem se dostal přes 200 MHz. V rozšířeném režimu pak Overclocking Center umožňuje širokou škálu nastavení, včetně regulace větráků. Mimochodem, nepřipomíná vám tak trochu AMD Overdrive?

Při taktování jsem u základní frekvence bez problémů dosáhl hodnost jako na X58 Eclipse. Tam se základní frekvence zastavila na 201 MHz, zde až na 205 MHz. U přetaktování procesoru jsem však musel jít o trochu níž a sestava se ustálila na základní frekvenci 185 MHz. U desky Eclipse to bylo 190 MHz, což ve výsledku znamená o 100 MHz vyšší frekvenci procesoru. I tak se ale jedná o velmi slušný výsledek, za který se MSI rozhodně nemusí stydět.

V následujícím porovnání najdete desky MSI X58 Platinum pracující na frekvenci 3710 Mhz, MSI X58 Eclipse s frekvencí procesoru 3800 MHz a Asus P6T Deluxe s frekvencí 3750 Mhz.

V tomto případě je měřena spotřeba kompletní sestavy, tedy i s dedikovanou grafikou Nvidia GeForce 8800 GT a přídavnou zvukovou kartou Asus Xonar D2.

Výkon procesoru

Výkon procesoru

Základní desky testuji na základním nastavení s procesorem Intel Core 2 Quad Q6600 se zapnutým C1E i EIST. Všechny desky jsou tak testovány na základní frekvenci 2,4 GHz. Paměti jsou nastaveny na frekvenci 800 MHz a časování 5-5-5-15. V případě desky s čipsetem X58 jsou testy provedeny s procesorem Core i7 920 na základní frekvenci 2,66 GHz se zapnutým Turbo režimem a pamětmi DDR3-1066 s časováním 7-7-7-20. S čipovou sadou X58 a architekturou Nehalem přišla ke slovu i nová testovací metodika, v níž najdete aktuálnější testy, které navíc více zohlední výkon vícejádrových procesorů.

Detekci pamětí jsem v tomto případě ponechal na automatice, která nastavila nižší časování na 9-9-9-24, místo 7-7-7-20, s nímž desky obvykle testuji. To se také projevilo na výsledcích, které jsou poznamenány hlavně v této kapitole. Pokud by bylo časování nastaveno manuálně na 7-7-7-20, výsledky by byly srovnatelné s MSI X58 Eclipse.

Nyní se můžete podívat na relativní srovnání desek podle výkonu procesoru a pamětí. V grafu jsou porovnány všechny výše naměřené výsledky a výsledky z testu pamětí. Zvlášť zde ještě najdete porovnání výsledků z PCMark Vantage, který je největší měrou ovlivněn právě výkonem procesoru a pamětí. Desky jsou porovnávány pouze mezi sebou, takže s příchodem nějaké velmi povedené desky se hodnocení může posunout vzhledem k ní.

Testy pamětí, pevného disku a USB rozhraní

Testy pamětí, pevného disku a USB rozhraní

Do této kapitoly spadají testy jako PCMark Vantage a nový Everest 4.60, který již dokáže regulerně otestovat nové procesory Core i7. Jak jsem psal již v předchozí kapitole, výsledky jsou poznamenány automatickým nastavením v BIOSu, který nastavil časování na 9-9-9-24, místo 7-7-7-20.

Nyní se můžete podívat na propustnost USB rozhraní a výkon pevného disku WD3200AAKS. Jeho výkon je měřen jednak v PCMarku Vantage a v HD Tachu.

Nyní se můžete podívat na relativní srovnání desek podle propustností SATA a USB rozhraní. Desky jsou porovnávány pouze mezi sebou, takže s příchodem nějaké velmi povedené desky se hodnocení může posunout vzhledem k ní.

Testy grafiky

Testy grafiky

Testování grafiky lze rozdělit na dvě části – na test propustnosti systému a test samotného grafického výkonu. Pro první jmenovaný jsme všechny hry spustili v nízkém rozlišení 800 × 600 bez zapnutého vyhlazování nebo anizotropního filtrování, v druhém případě pak ve vyšším rozlišení 1680 × 1050 se zapnutým antialiasingem a případně i anizotropním vyhlazováním. Detaily jsou ve všech hrách nastaveny na vysoké. Zatímco u prvního nastavení se grafy krásně škálují především podle výkonu procesoru, v druhém případě jsou již výsledky téměř srovnatelné, protože hlavní slovo si zde bere grafická karta, která je vždy stejná. Rozdíly se tak pohybují v jednotkách fps a nikoli desítkách, jako je tomu v prvním případě.

Do nové metodiky byly zařazeny hry Call of Duty 4, Crysis a UT3 Demo. Dále zde najdete výsledky z testů 3DMark Vantage a PCMark Vantage. Tyto testy probíhají na dedikované grafice Nvidia GeForce 8800 GT. Integrovaná grafika (pokud ji deska má), je v tomto případě vypnutá.

Na závěr kapitoly je zde opět relativní srovnání desek, tentokrát podle výkonu grafiky. Desky jsou porovnávány pouze mezi sebou, takže s příchodem nějaké velmi povedené desky se hodnocení může posunout vzhledem k ní.

Práce s multimédii

Práce s multimédii

Do těchto testů patří kódování videa do DivX 6.8, převod HD videa do H.264 pomocí X.264 benchmarku, kódování 200MB WAV souboru do MP3 pomocí lame 3.97 a úprava fotek v Paint.NET. Najdete zde také dílčí výsledky testu PCMark Vantage.

Také zde nechybí relativní srovnání desek, tentokrát podle výkonu v multimediálních aplikacích. Desky jsou porovnávány pouze mezi sebou, takže s příchodem nějaké velmi povedené desky se hodnocení může posunout vzhledem k ní.

Testy zvukové karty

Testy zvukové karty

Kvalitu integrované zvukové karty měřím pomocí RightMark Audio Analyzeru a  zvukové karty Asus Xonar D2, která má dostatečně kvalitní vstupy, aby dokázala integrované HD kodeky proměřit. Kvalitu zvuku hodnotím také pomocí poslechového testu pomocí sluchátek Koss UR/29. V porovnání najdete kromě testované zvukovky také kartu SoundBlaster X-Fi dodávanou k deskám MSI a testovací Asus Xonar D2 (testováno loop-back smyčkou). 

Integrovaná zvukovka Realtek ALC888 se může pochlubit velmi dobrým odstupem signálu od šumu (-96,7 dBA), srovnatelným dynamickým rozsahem s Asus Xonar D2 i nízkým harmonickým zkreslením. Pokulhává jen v přesleších mezi kanály, což ale u integrované zvukovky není nic nového.


Dynamický rozsah


Odstup signálu od šumu


Přeslechy mezi kanály


Frekvenční odezva


Harmonické zkreslení

Závěrečné hodnocení

Závěrečné hodnocení

Závěrečné hodnocení se ponese poměrně v pozitivním duchu. Pokud pominu problémy s funkcí GreenPower, která chce ještě stále doladit, tak mě MSI X58 Platinum v podstatě žádném ohledu nezklamala. Možnosti taktování jsou více než dobré, výbava je také dostatečná a cena se pohybuje od 6000 Kč. Levnější jsou jen základní modely Gigabyte EX58-UD4P a EX58-DS4, které koupíte kolem 5500 Kč.

V celkovém hodnocení si deska nic nezadala s lépe vybavenou X58 Eclipse a dosáhla stejného skóre. Do celkového skóre se ale nezapočítává cena, ani výbava a příslušenství. Celkové skóre pouze shrnuje výsledky testů, spotřebu a teploty. Lépe dopadly pouze desky od Asusu (P6T Deluxe) a Gigabytu (EX58-UD5, zde v přehledu chybí), které dosáhly o dvě procenta lepšího skóre. Tyto desky jsou pak hlavními konkurenty dnes testované MSI X58 Platinum a nutno říct, že konkurenty skutečně těžkými. Obě desky jsou jen nepatrně dražší, nabízí však lepší výbavu a o trochu vyšší potenciál k přetaktování. Příznivci více grafických karet pak na nich ocení i čtyři sloty PCIe ×16.

V konečném rozhodování tka budou spíše roli hrát osobní sympatie, než přehnaná výhodnost jedné ze tří zmíněných desek. Ani jednou z nich totiž chybu v podstatě neuděláte. Další otázkou je, jestli se vyplatí připlatit téměř 3000 Kč za verzi Eclipse. Dle mého názoru ne. Přídavnou zvukovku (i kvalitnější) pořídíte levněji a příplatek za grafický POST displej a lehce bohatší výbavu mi přijde zbytečný. Ne že by Eclipse byla špatnou deskou, ale Platinum vám podstatně levněji nabídne v podstatě srovnatelné možnosti.

+ kvalitní zpracování
+ možnosti rozšíření
+ dobré taktování
+ systémová tlačítka
+ rozložení komponent

– stále polofunkční MSI GreenPower
– cena desek s X58 obecně

Za zapůjčení základní desky děkujeme společnosti MSI.

Kompletní galerie

Galerie všech snímků

Ohodnoťte tento článek!