Můj počítač – můj hrad: defragmentace na čtyři způsoby

0

Windows 7 poskytují jakous takous možnost automatické defragmentace. Pokud nemáte jiné řešení, po kterém byste mohli sáhnout, pomocí Windows sesbíráte poházené fragmenty dat tak, že v nabídce Start zvolíte Všechny programy >Příslušenství > Systémové nástroje > Defragmentace. K dispozici je i plánovač úloh.

Nutno však podotknout, že když vám windowsácká analýza disku oznamuje nula procentní fragmentaci (tedy že je vše v nejlepším organizačním pořádku), povolanější nástroje se s tímto údajem můžou vyšplhat třeba až na 40 procent. Úvaha o podpůrné softwarové podpoře je tedy zcela na místě.

Ainvo Registry Defrag

Na úvod můžete začít s úklidem registru. Ainvo Registry Defrag najdete na této adrese a nejsympatičtější na něm je, že udělá prakticky všechno za vás.

Analýzu fragmentace provede Ainvo již v rámci instalace. Pokud je úroveň „nečistot“ registru příliš vysoká, doporučí vám jeho defragmentaci při příštím startu systému. Právě díky tomu, že celý proces probíhá ve fázi startupu, tedy ještě předtím, než se bootují jakékoliv další programy, je minimalizováno riziko kolize. Po skončení defragmentace máte k dispozici report se statistikou ohledně proběhlého čištění.

Puran Defrag

První z trojice nástrojů pro defragmentaci datových úložišť najdete zde. Přehledné rozhraní Puran Defragu vám odhalí kvality jeho defragmentačního potenciálu bez většího zkoumání.

Hlavní okno s přehledem disků a dalších úložišť umožňuje kromě analýzy a defragmentace využít i několik vylepšujících funkcí. Volbu Low Priority využijete, potřebujete-li procesor vedle defragmentace vytížit i jinou aktivitou – defragmentace se pak rozběhne na pozadí s menšími nároky na výkon. Tlačítko Boot Time Defrag vám umožní naplánovat opakovaně čištění fragmentů a kontrolu disků.

Program se chlubí vlastním optimalizačním algoritmem PIOZR (Puran Intelligent Optimizer) – pokud zaškrtnete na kartě Additional Operations jeho použití, v rámci optimalizace se např. častěji využívaná data přesunou na rychlejší části disku. Na stejné kartě můžete rovněž nastavit výjimky pro defragmentaci souborů podle jejich zadané velikosti (Excluded Files with size between) nebo je vyjmout přímo jmenovitě přidáním do seznamu.

Nastavení automatické defragmentace najdete na kartě Automatic Defragmentation. Můžete zde využít plnou škálu nastavení (tj. použití optimalizace, restart, výjimky atd.) zvlášť pro každou plánovanou defragmentaci, případně aktivity naplánovat jako součást startu systému.

Auslogics Disk Defrag: hloubková analýza

O něco čistší rozhraní Auslogics Disk Defragu (které je navíc k dispozici v české mutaci) umožňuje v rychlosti zvládnout nejen analýzu, defragmentaci a její plánování, ale aplikace vám ještě nabídne obsáhlý report o jednotlivých fragmentech. Stahovat můžete zde.

V rolovací nabídce můžete vedle analýzy a defragmentace vybrat i optimalizaci, která opět pomocí vlastního algoritmu přesune systémové soubory na rychlejší místa na disku a provede celkové zefektivnění „disk space management“. Poměrně detailní pohled na strukturu fragmentů poskytuje jak zpráva po již dokončené defragmentaci, tak např. interaktivní mapa fragmentů – po kliknutí na „čtvereček“ vidíte, která data se v jednotlivých blocích nachází, a po kliknutí na položku Show Speed Map v nabídce Zobrazit na panelu nabídek se vám zobrazí i rozdělení disku podle rychlostních zón.

Užitečné funkce najdete v nabídce Nastavení > Nastavení programu na kartě Algorithms: mimo jiné např. vyjmutí souborů z defragmentačního procesu podle jejich velikosti (exkluze konkrétních souborů/adresářů pak provedete na kartě Exclusions), přesun systémových souborů na začátek disku nebo zapnutí kompatibilního režimu pro systém obnovy VSS.

K časovému plánovači se dostanete z hlavního okna přes ikonu hodin v levém dolním rohu.

Smart Defrag 2: vytěžuje zdroje v době nečinnosti

Smart Defrag 2 rovněž najdete v české mutaci. Ve spojení s defragmentací program poskytuje dvě úrovně optimalizace, umožňuje zacílení jen na systémové nebo organizační soubory a hlavně dokáže pohodlně uklízet i bez vás. Najdete jej na této adrese.

Vedle Defrag Only Smart Defrag 2 opět nabízí i možnost optimalizace – tentokrát ve dvou provedeních: Defrag and Fast Optimize zavede algoritmus pro zamezení tvorby „bílých míst“ na disku, tj. zajistí větší souvislost dat, Defrag and Fully Optimize se pak postará o optimalizaci organizace dat o něco důsledněji (což taky znamená, že si na optimalizaci musíte vyhradit více času). Šikovná je možnost autodefragmentace – její atributy nastavíte v nabídce Nastavení (v pravém horním rohu) pod položkou Defragmentace > Autodefragmentace.

Jak samouklízecí proces probíhá (resp. proběhl) bez vás se pak můžete přesvědčit na kartě Automatická defragmentace, kde najdete příslušné údaje a grafy a kde samostatně prováděnou aktivitu můžete kliknutím na příslušný odkaz i vypnout.

Smart Defrag 2 umožňuje podobně jako jeho kolegové vyjmout z defragmentace určité soubory, plánovat pravidelnou údržbu dopředu (šikovné je automatické vypnutí v případě, že je systém napájen pouze z baterie) nebo zahrnout defragmentaci do procedur spouštěných po startu systému.

Ohodnoťte tento článek!