Mushkin uvedl 480GB SSD pro slot mSATA, osm čipů na dvoupatrovém PCB

0

Pro extratenké notebooky jsou úložiště typu SSD jako dělaná, a o modelech v kompaktním formátu mSATA to platí dvojnásob. Ale vzhledem k tomu, že se toho na jejich PCB fyzicky moc nevejde, platí tato SSD za rozměry zpravidla malou kapacitou. Alespoň pro zájemce, kteří nemají zrovna omezený rozpočet, tuto situaci zkusila napravit firma Mushkin. Její SSD Atlas je zřejmě prvním úložištěm typu mSATA, které se může honosit kapacitou 480 GB, což je číslo odpovídající větším 2,5″ typům.

Kapacita je dána tím, že se firmě do tohoto Atlasu podařilo vedle řadiče naskládat rovnou osm pouzder s NAND. Aby to v rozměrech mSATA bylo možné, uchýlili se návrháři k triku, který znáte z highendových modelů pro slot PCI Express – disk je vlastně sendvičem složeným ze dvou PCB. Na hlavním je umístěn řadič a dvojice čipů, zatímco zbylých šest nese přídavná destička připojená z druhé strany konektory. Kvůli tomu je disk o něco tlustší, takže je možné, že se do některých modelů notebooků nemusí vejít.

SSD Mushkin Atlas 480 GB (zdroj: TweakTown)
SSD Mushkin Atlas 480 GB (zdroj: TweakTown)
SSD Mushkin Atlas 480 GB (zdroj: TweakTown) SSD Mushkin Atlas 480 GB (zdroj: TweakTown) SSD Mushkin Atlas 480 GB (zdroj: TweakTown)

Rozměry údajně činí 50,8 × 29,85 × 4,85 mm, což je kupodivu tloušťka jen o půl milimetru silnější, než kolik Mushkin udává u 60GB Atlasu (4,35 mm). Ten by přitom měl být jednovrstvý, takže je možné že čísla někde nesedí. Jak můžete vidět na obrázku, dvoupatrový Atlas je skutečně o poznání tlustší, než jednovrstvé SSD pro slot mSATA.

SSD Mushkin Atlas 480 GB (zdroj: TweakTown)
SSD Mushkin Atlas 480 GB (zdroj: TweakTown)

Disk je postaven na řadiči SandForce SF-2281 se vší parádou (zřejmě je využito všech osm kanálů), který se systémem komunikuje rozhraním SATA 6 Gb/s. Paměť NAND je údajně asynchronní MLC od Micronu, vyráběná 25nm procesem. Co se výkonů týče, měl by 480GB Atlas v sekvenčním čtení a zápisu dosahovat rychlosti 540, respektive 425 MB/s. V náhodném přístupu je to pak 78 000 IOPS pro čtení a 28 000 IOPS pro zápis. Tolik teorie. Jelikož už ale vzorek disku stihl otestovat server TweakTown, můžete se v jeho recenzi podívat, jak si Atlas vedl v praxi.

 

Podle tiskové zprávy se má toto 480GB SSD začít prodávat v lednu (januári) za cenu 500 USD, přičemž záruka bude tříletá. Cena není zrovna nízká, zájemci si jednoduše budou muset za nadstandardní kapacitu v malém rozměru připlatit. Nižší ceny lze očekávat až v době, kdy stoupne kapacita čipů, nebo se alespoň do výroby podobných modelů pustí konkuence.

Zdroje: TweakTown, AnandTech, techPowerUp

Ohodnoťte tento článek!