MusicJet: česká hudba zdarma by mohla odstartovat už na konci prázdnin

0

O projektu MusicJet, dříve známé jako JetMusic, jsme už několikrát psali. Služba pro streamovanou hudbu zdarma ve stylu Spotify už stačila zabít největší hudební online obchod i-Legálně.cz, a to ještě ani nevznikla. K tomu má ale blízko, spuštění se očekává na konci prázdnin (přelom srpna a září), informuje deník E15.

Za MusicJet prozatím stojí vydavatelství Universal Music, Supraphon a Ochranný svaz autorský (OSA). Každá z pěti firem drží 5% podíl, zbylých 85 % patří společnosti Bald Brothers. Její spolumajitel Michal Horák ale tvrdí, že se už brzy zapojí také ostatní vydavatelé velké čtyřky, tedy EMI, Sony Music Entertainment a Warner Music.

Vydavatelství chtějí nabídnout veškerý český repertoár zdarma ke streamování online (na počítači nebo v mobilu, vykoupené reklamou), ale zároveň bude zřejmě dostupné i předplatné pro stahování. To možná zajistí lepší kvalitu, ale hlavně přístup offline pro přenosné přehrávače.

Otázkou je, jestli MusicJet pomůže oživit hudební průmysl. Ten vytrvale klesá. Loni se prodala digitální hudba za 25 milionů korun, zatímco přes třemi lety to bylo 30 milionů. A výnosy hudby na fyzických nosičích poklesl loni na 357 milionů korun oproti 490 milionům v roce 2009.

Osobně si myslím, že MusicJet může hudební průmysl nakopnout. Veškerý hudební archiv zdarma uživatelům přijde vhod, i když budou muset přetrpět reklamu. A stahování za výhodných podmínek (snad dobrá cena a kvalita souborů) může začít tam, kde i-Legálně skončilo. Jen by stačila lepší kvalita, hudba bez DRM a návaznosti na nestabilní přehrávač a bohatší katalog. Kdy už se na něčem podobném domluví filmový průmysl?

Zdroj: E15

Ohodnoťte tento článek!