Muži fotící selfies, mají vyšší sklony k narcisismu, ale i k psychopatismu

0

Pojďme na chvíli od vážnějších tématu k něčemu odlehčenějšímu. Jste muž a fotíte často selfie? Pak možná nejste úplně v pořádku, naznačuje studie. Vědci z Ohio State University zkoumali 800 mužů ve věku od 18 do 40 let a došli k závěru, že muži, kteří na sítích jako Facebook nebo Instagram sdílí selfies, mají v průměru vyšší sklony k narcisismu a psychopatismu.

Narcisismus bývá jedním z důsledků psychopatismu. U jedinců, kteří spíše svou fotografii před odesláním do veřejného virtuálního prostoru upravili, byly dokázány vyšší sklony k narcisismu a vlastní objektivizaci. Tito lidé ve svých prioritách staví na přední příčky před vším ostatním svůj vzhled. Což asi nelze považovat za překvapení, když se pak rádi chlubí na sociálních sítích.

 

Jenže vedle toho stejná skupina mužů vykazuje větší nesociálnost, což je paradoxní vzhledem k použitému médiu a faktu, že své fotky vystavují na internetu. Nicméně, všichni účastníci studie se pohybují v rámci mezí, které nazýváme normální.

Muži, kteří fotí selfies, si tak nezaslouží, aby je ostatní nazývali psychopaty. Posílání fotek se pojí s psychopatismem a narcisisme, samotné upravování se týká pouze vyšších klonů k narcisismu. Podobná studie na ženách provedena nebyla, proto ani nemáme s čím srovnávat v otázce pohlaví.

Zdroj: The Ohio State University via Neowin

Ohodnoťte tento článek!