Myš a touchpad: jak nastavit každému jinou citlivost

0

Byli bychom nejspíše blázni, kdybychom u notebooku nepoužívali myš – přinejmenším ve chvíli, kdy je to aspoň trochu možné. Když přenosný počítač velkou část dne stráví doma, není důvod nechat se brzdit touchpadem. Toto polohovací zařízení by v celodenním nasazení příliš neobstálo, takže jej použijeme spíše příležitostně, například na cestách, kdy nemáme šanci jezdit myší po vhodném povrchu. Navíc bychom do batohu přibrali zátěž navíc, a to žádoucí není. Takže si představme modelovou situaci: sedíte ve vlaku a přejíždíte prstem po dotykové plošce. Jste celkem spokojení s tím, že se vám podařilo nastavit citlivost tak, že jste schopní se ukazatelem myši trefit do správného místa, zároveň se ukazatel nepohybuje příliš líně.

Pak dorazíte domů a k počítači připojíte svou oblíbenou myš. Jenže tou potvůrkou musíte máchat po celém stole, aniž byste ukazatelem myši nějak zásadně hnuli. Může se také stát přesný opak, kdy myší pohnete jen o kousek, zato ukazatel na obrazovce se míní zbláznit (což bude patrně mnohem častější problém). Můžete mít zkrátka polohovací zařízení, které je buď velice přesné a citlivé, nebo je naopak obyčejné, levné a jeho pohyb se musí zrychlit až softwarově.

V každém případě Windows jinou citlivost dvou různých zařízení nerozlišují. V nastavení myši máte pouze jeden posuvník, jímž upravíte rychlost posunu obecně. De facto vám v tomto stavu nezbývá, než nastavení při každém odpojení a připojení myši měnit. A to člověku nervy vytečou během několika nepříjemných okamžiků. Pomoct vám může jedině program od třetí strany, kterých existuje hned několik. My se podíváme na AutoSensitivity.

Myš bývá rychlejší než touchpad

K funkčnosti vyžaduje technologii .NET Framework 3.5, v lepší případě .NET Framework 4. Ujistěte se, že jednu z uvedených verzí v počítači máte a směle se pusťte do instalace AutoSensitivity. Operační systém příliš řešit nemusíte, neboť aplikace podporuje (po vzoru .NET Frameworku) všechny verze od Windows XP a výš. Instalace se nijak neliší od jiných provedených v .NET Frameworku. Po online ověření budete dotázáni na to, zda chcete aplikaci skutečně nainstalovat .

Pak se tradičně stáhnou součásti programu z Internetu. V tomto konkrétním případě jich je nebývale malé množství.

Nemůžete se tomu divit. Podivovat se na datovou nenáročností se přestanete nejpozději po spuštění AutoSensitivity. Tahle aplikace totiž jednodušší být ani nemůže. Copak chcete také vymýšlet? V sekci Sensitivities se nachází dva posuvníky, k čemu slouží, asi netřeba dále rozvádět. První vám nastaví citlivost touchpadu, druhý se postará zase o myš.

Pakliže máte dobrou a rychlou myš, pravděpodobně posunete jezdcem u Mouse o větší či menší kousek doleva. U Touchpadu lze předpokládat opačnou situaci. Když klepnete na tlačítko Get Current, posuvník se přesune zpět na aktuálně nastavenou hodnotu.

Až jej citlivost vhodně vyladíte, potvrďte ji klepnutím na Apply. Tím se systémová hodnota přepíše a vy si budete moci užívat rozdílné citlivosti polohovacích zařízení. Pokud u vás prográmek uspěl, dává smysl, aby se spouštěl při startu počítače. To zařídíte povolením předvolby Run at startup. A aby okno pokaždé nevyskakovalo, bude vhodné rovnou povolit i Start minimized. AutoSensitivity pak bude nabíhat automaticky a nebude vás nijak obtěžovat, nebudete o něm vůbec vědět.

Myš a touchpad: jak nastavit každému jinou citlivost
Ohodnoťte tento článek!
1 (20%) 1 hlas/ů