Myši bez ocásku: devět bezdrátových myší (malý test)

0

Úvod

Myši jsou již dlouhou dobu stále stejné. Tvarem akorát do ruky, se dvěma tlačítky a jedním kolečkem. Když se chce nějaký výrobce odlišit. Přidá více tlačítek nebo zvýší přesnost snímacího senzoru. Pokusy o jiný koncept zatím kromě Trackballu od Logitechu selhávají. Stále jde o to stejné zařízení, kterým se trefujete do ikonek na ploše.

Nejjednodušším řešením jsou samozřejmě myši drátové: do konektoru USB, když ale někdo potřebuje bezdrát, má velký výběr. Taková myš potřebuje mít vlastní napájení (akumulátor, nebo tužková baterie). Některé lze dobít přímo na pracovním stole připojením do USB a některé z nich se umí přepnout do drátového módu – bezdrát se vypne. A zatímco výdrž bezdrátových klávesnic se počítá na měsíce, u myší to může být o něco méně (někdy i výrazně). Bezdrátová myš je kvůli baterii také těžší.

dongle

Bezdrátové myši potřebují dongle do USB (vlevo) jen u rádiového přenosu. Bluetooth a Wi-Fi myši se bez něj obejdou

Normální, přenosné a herní

Druhou změnou proti drátovým myším je přenos dat, respektive bezdrátový přenos informací o poloze získaných z optického či laserového senzoru. Nejčastěji se vyskytuje rádiové rozhraní na 2,4 GHz (shodná frekvence s Wi-Fi), které má více než dostatečný dosah. Dále je na trhu spousta myší s technologií Bluetooth, která je běžné u laptopů, u stolních počítačů již méně. Jedna myš v testu má dokonce přenos dat přes Wi-Fi, což nefunguje na starých noteboocích, ale předčí Bluetooth.

 

Výhoda proti rádiovému spojení spočívá v absenci USB donglu a ušetřeném portu USB, nevýhoda v nutnosti složitějšího párování zařízení. Obecně by se dalo říct, že rádiové myši jsou vhodnější k sestavám, Bluetooth a Wi-Fi zase k notebookům.

Nejlepší je, když můžete do bezdrátové myši připnout USB kabel. Stane se z ní dočasně drátová

Další funkce myši již bývají společné s drátovými. Údaj o dpi, tedy jak rychle a přesně se kurzor po obrazovce pohybuje, je jistě zajímavý, ale mnohem zajímavější je možnost jej snadno měnit a přizpůsobit si rychlost přepnutím tlačítkem přímo na myši, což ocení nejen hráči.

Nejproblémovějším prvkem je kolečko. To převzalo funkci prostředního tlačítka, občas mívá přepínač pro uvolnění aretace pro získání nekonečného skrolování. Často jej lze také naklápět do stran, čímž získáte další dvě programovatelná tlačítka.

Přídavná tlačítka na myši, která si můžete namapovat podle libosti, jsou výborným bonusem; pokud je tedy výrobce dokázal umístit dostatečně ergonomicky. Tlačítka u palce jsou totiž jako dělaná pro Ctrl+C a V, na opačném konci myši se zase hodí mít umístěný Enter. Toto je vhodné pro normální práci, hráči si samozřejmě místo kopírování vyberou nabití zbraně.

Myši do testu zapůjčili:    
A4 Tech G7-360 Alza www.alza.cz
HP X7000 Wi-Fi Touch Mouse HP www.hp.cz
Logitech Anywhere MX Logitech www.logitech.cz
Logitech G700 Logitech www.logitech.cz
Logitech M705 Logitech www.logitech.cz
Microsoft Touch Mouse Win 7 Alza www.alza.cz
Razer Orochi Black Chrome Alza www.alza.cz
Roccat Pyra Alza www.alza.cz

Myš vám ale hlavně musí perfektně sednout do ruky a tlačítka musí pasovat na konečky prstů. Proto je výběr myši hlavně o pocitech z držení. Je dobré si i tu nejdražší myš před koupí osahat. Symetricky tvarované myši se hodí i pro leváky.

Podložky pod myši dávno vymřely a dnešní hlodavci se musí umět ladně pohybovat po celé řadě povrchů. Kromě stolu to bývá koberec či džíny. Je zbytečné klást na svou myš přehnané nároky, raději jí dopřejte normální výběh. Bezdrát je plný kompromisů, pro hráče a náročné jsou spíše drátové myši. Pro vás ostatní je tu náš výběr.

 

1 Asus GX810

Model na pomezí mezi malou přenosnou myší a standardním stolním kouskem příjemně překvapil. Oficiálně jde o herní myš řady Republic of Gamers, ovšem na běžnou práci bude vyhovovat snad ještě lépe.

 

Asus GX810

 

Asus GX810

typ přenosu rádio 2,4 GHz
slot pro dongle ano, vypíná myš
napájení / integrované nabíjení   3× AAA, funguje i s jednou / ne
snímač laser
maximální rozlišení herní režim 800/1 600/2 000/3 200 DPI, standardní režim 1 200 DPI
tvarování myši univerzální
kolečko / počet přídavných tlačítek mačkací, naklápěcí / 3
drátový mód ne
OS Windows 7, Vista, XP
příslušenství
rozměry 105 × 66 mm
cena 959 Kč

Asus GX810

Přes svoji symetrickou konstrukci vhodnou i pro leváky se velmi dobře drží v ruce. Je vyrobena z kvalitního matného plastu, jehož horní kryt pro baterie lze vyměnit i za lesklý. Boky jsou osazené gumou. Vedle hlavních tlačítek jsou umístěna další dvě tlačítka, na něž lze na ně naprogramovat i makra.

 

Naklápěcí kolečko s ideálním odporem má za sebou tlačítko s dvojitou funkcí – vespod najdete přepínač mezi vypnutým stavem a režimy normal/game, podle kterého se liší chování horního tlačítka. V herním režimu mění ve čtyřech krocích DPI a v tom normálním zobrazuje pás otevřených aplikací (Alt+Tab). Zasunutím USB donglu do těla myši dojde k posunutí přepínače do stavu vypnuto. Myš má pod kapotou sloty na tři AAA baterie, ale funguje i s jedinou.

Hodnocení
dobře padne do ruky chybí dobíjení přes kabel
kvalitní provedení
povedené funkce
90 %

 

2-3 Logitech Anywhere MX

Těžší tělo a velmi pevná konstrukce, jakoby ze železa, přesto jde o velmi příjemné materiály. Myš Anywhere MX je nízká, dobře se drží a zpracování jí dodává exkluzivity. Dvě boční přídavná tlačítka slouží pro pohyb zpět a vpřed (v oknech či v prohlížeči, jde přeprogramovat) a horní má ještě lepší funkci. S nainstalovanými ovladači SetPoint dojde při stisku k zobrazení všech otevřených aplikací stylem exposé (známé z Maců). Jde o velmi povedenou a návykovou funkci.

 

Logitech Anywhere MX

 

Logitech Anywhere MX

typ přenosu rádio 2,4 GHz (Unifying)
slot pro dongle ne
napájení / integrované nabíjení   2× AA / ne
snímač laser (DarkField)
maximální rozlišení 1 000 DPI
tvarování myši univerzální
kolečko / počet přídavných tlačítek mačkací, naklápěcí / 3
drátový mód ne
OS Windows 7, Vista, XP, Mac OS X
příslušenství kožený obal
rozměry 100 × 63 mm
cena 1 199 Kč

Logitech Anywhere MX

Kolečko je naklopitelné do stran a materiál kolem je skutečně kov. Pro hráče je myš příliš těžká, přestože na stole klouže dobře. Kolečko má však velkou chybu – jeho stisk nesimuluje prostřední tlačítko, ale funguje jako odemčení rychlého skrolování. Nedá se to nijak nastavit a stisk prostředního tlačítka opravdu chybí. Tuto funkci můžete namapovat na jiné tlačítko, ale už to není tak pohodlné.

 

Zapínací mechanismus na spodní straně je proveden jako velký posuvník zakrývající laserovou čočku. Pro USB dongle není v těle myši místo, ale dostanete k ní pěkný kožený obal.

Hodnocení
kvalitní provedení nemá prostřední tlačítko
funkce exposé chybí dobíjení přes kabel
85 %

 

2-3 Logitech Marathon Mouse M705

Sedmsetpětka působí na poměry Logitechu spíše obyčejně, ale nic důležitého jí nechybí. Dobře padne do (pravé) ruky a je vyrobena z příjemných matných a pogumovaných materiálů. Dvě boční programovatelná tlačítka jsou celkem dobře přístupná akorát pro palec, ale stále to není perfektní umístění známé z drátových myší A4 Tech. Naklápěcí kolečko lze využít pro další dvě klávesové zkratky a nechybí aretace rychlého skrolování.

 

Logitech M705

 

Logitech M705

typ přenosu rádio 2,4 GHz (Unifying)
slot pro dongle ne
napájení / integrované nabíjení   2× AA / ne
snímač laser
maximální rozlišení 3 200 DPI
tvarování myši pro praváky
kolečko / počet přídavných tlačítek mačkací, naklápěcí, aretace / 2
drátový mód ne
OS Windows 7, Vista, XP, Mac OS X
příslušenství
rozměry 110 × 71 mm
cena 799 Kč

U palce ve spodní části najdete ještě jedno nezvyklé tlačítko, které je tvořeno celým gumovým bokem myši. Na něj bude vhodné namapovat třeba přepínání aplikací, což je stejně jako u myši Anywhere MX přednastaveno stylem exposé. Ovladače od Logitechu v tomto hodně vylepšují práci s Windows. Také tato myš podporuje technologii Unified pro připojení až šesti zařízení k jedinému donglu. Marathon Mouse je dobrá univerzální myš bez výstřelků.

 

Hodnocení
dobře padne do ruky chybí dobíjení přes kabel
funkce exposé obyčejnější provedení
85 %

4-5 Razer Orochi Black Chrome

Levnější z bezdrátových herních myší Orochi je stejně jako Roccat vhodná spíše pro notebooky. Na stole klouže asi nejlépe. Má pevné tělo, bohužel z lesklých plastů. Před kolečkem je volný prostor – obě tlačítka jsou efektně rozeklaná. Do tohoto prostoru lze zapojit tvarovaný microUSB kabel s textilním opletením (v příslušenství), čímž se z Bluetooth myši rázem stane drátová; vynikající funkce.

 

Razer Orochi Black Chrome

 

Razer Orochi Black Chrome

typ přenosu Bluetooth / drát
slot pro dongle nepotřebuje
napájení / integrované nabíjení   2× AA / miniUSB kabel ne
snímač laser
maximální rozlišení Bluetooth 2 000 DPI, drát 4 000 DPI
tvarování myši univerzální
kolečko / počet přídavných tlačítek mačkací / 4
drátový mód ano
OS Windows 7, Vista, XP, Mac OS X
příslušenství opletený miniUSB kabel, pěkný obal
rozměry 99 × 69 mm
cena 1 859 Kč

Razer Orochi Black Chrome

Kabel je dlouhý tak akorát pro laptop a dokonce pozlacený. Co víc si přát, než občas zapojit bezdrátovou myš kabelem. Všech sedm tlačítek včetně kolečka je programovatelných do vnitřní paměti. Boční tlačítka nejsou příliš pohodlná.

 

Přednastavení přídavných tlačítek je ve znamení funkcí zpět a vpřed, na pravé straně je to změna DPI. Boční tlačítka ale moc pohodlná nejsou. Rozlišení DPI lze dokonce nastavit samostatně pro osu X i Y. V balení najdete pěknou přepravní kapsičku. Orochi je dobrou myší pro občasné notebookové hráče.

Hodnocení
drátový mód lesklé plasty
dobře sedí v ruce nemá naklápěcí kolečko
hůře dosažitelná boční tlačítka
80 %

4-5 Logitech G700

Prémiový model Logitechu je velká a těžká myš vhodná spíše ke stolnímu počítači. Provedení z matných měkčených plastů na bocích není tím materiálem, který by byl v ruce příjemným, alespoň není lesklá. G700 má devět přídavných programovatelných tlačítek, což už je pro normální lidi trochu moc, hráči je ale ocení. Čtyři z nich jsou umístěné u levého palce a občas dochází k  nechtěnému stisku nejspodnějšího z nich. Další tři najdete u ukazováčku a poslední nad kolečkem spolu s jeho aretací.

 

Logitech G700

 

Logitech G700

typ přenosu rádio 2,4 GHz
slot pro dongle ne
napájení / integrované nabíjení   1× AA (NiMH) / microUSB kabel
snímač laser
maximální rozlišení 200 až 5 700 DPI
tvarování myši pro praváky
kolečko / počet přídavných tlačítek mačkací, naklápěcí, aretace / 8
drátový mód ano
OS Windows 7, Vista, XP
příslušenství microUSB kabel
rozměry 120 × 80 mm
cena 1 600 Kč

Pro dlouhé posouvání v dokumentu se může hodit kolečko odaretovat a nechat jej otáčet dokud jej sami nezastavíte. Myš má v příslušenství nabíjecí microUSB kabel, který zároveň myš přepne do drátového režimu. V těle úplně chybí slot na USB dongle, protože u velké myši se nepočítalo s jejím přenášením. G700 sice dobře padne do ruky díky velkému vybrání pro palec, na hůře umístěná tlačítka je však potřeba si zvyknout.

 

Hodnocení
dobře sedne do ruky vyšší hmotnost
dobíjení přes kabel umístění přídavných tlačítek
drátový mód
80 %

6-7 Roccat Pyra

Myš výrobce herních periferií je svým malým rozměrem určena spíše pro notebookové hráče. Má celkem kvalitní provedení z matných plastů a dvě přídavná tlačítka. Kolečko bohužel není naklápěcí a pro jeho stisk je potřeba vyvinout větší sílu. Na každé straně je jedno boční programovatelné tlačítko. Slouží jak pro samostatné funkce, tak lze naprogramovat jejich kombinaci s jinými – přednastaveno například: levé boční tlačítko a kolečko znamená změnu hlasitosti, spolu s levým a pravým tlačítkem potom zpět a vpřed.

 

Roccat Pyra

 

Roccat Pyra

typ přenosu rádio 2,4 GHz
slot pro dongle ano
napájení / integrované nabíjení   2× AAA / miniUSB kabel
snímač optika
maximální rozlišení 400 až 1 600 DPI
tvarování myši univerzální
kolečko / počet přídavných tlačítek mačkací / 2
drátový mód ne
OS Windows 7, Vista, XP
příslušenství miniUSB kabel, textilní obal
rozměry 95 × 60 mm
cena 1 475 Kč

Samotná myš se v ruce drží dobře, ale boční tlačítka jsou dostupná hůře a vyžadují přehmat. MiniUSB kablík slouží pro nabíjení dvou mikrotužkových baterií, drátovou myš z Pyra neudělají. Pokud při startu podržíte obě přídavná tlačítka, dojde k prohození levého a pravého a Roccat se stane myší pro leváky. V příslušenství najdete obyčejný textilní obal, který je vhodný spíše na brýle. Hlavním tahákem je možnost nastavení dvou akcí na jedno tlačítko. Roccat vyrábí Pyru v drátovém i bezdrátovém provedení.

 

Hodnocení
dobíjení přes kabel dobíjení bez drátového módu
kombinace zkratek hůře přístupná boční tlačítka
75 %

6-7 HP Wi-Fi Touch Mouse X7000

HP je specialista na Wi-Fi myši. X7000 je poměrně velký kousek, který dobře padne do ruky, jen provedení je bohužel z lesklého plastu. Tato myš vám bude fungovat pouze u notebooku, nebo pokud máte ve stolním počítači bezdrátovou síťovou kartu. Přes Wi-Fi router se nám ji nepodařilo zprovoznit, pro její fungování je totiž nezbytná síťová karta s certifikací pro Windows 7 (všechny novější).

 

HP X7000 Wi-Fi Touch Mouse

 

HP X7000 Wi-Fi Touch Mouse

typ přenosu Wi-Fi
slot pro dongle nepotřebuje
napájení / integrované nabíjení   2× AA / ne
snímač laser
maximální rozlišení 1 600 DPI
tvarování myši pro praváky
kolečko / počet přídavných tlačítek senzorové / 3
drátový mód ne
OS pouze Windows 7
příslušenství
rozměry 124 × 90 mm
cena 1 574 Kč

Ovladače, bez kterých vám myš také fungovat nebude, obsahují možnost odesílat obrázky na Facebook (přes hardwarové tlačítko), což je zde tak nějak zbytečné. Ale jde to přenastavit na užitečnější funkci. Kolečko je pouze senzorové, což u velké myši nemá opodstatnění.

 

Nepůjde tak použít víceúčelově, naklápět a komfort práce není tak vysoký, jako u normálního kolečka. Přídavná tlačítka jsou samozřejmě programovatelná. Výhodou rozhraní Wi-Fi je, že nepotřebujete USB dongle, samotné provedení myši ale kvůli lesklým plastům a kolečku pokulhává.

Hodnocení
Wi-Fi přenos lesklé plasty
provedení kolečka
75 %

8 Microsoft Touch Mouse Win7

Microsoft se pokusil o vícedotykovou myš pro pohodlnější ovládání Windows 7. Jeho Touch Mouse má povrch pokrytý senzory a zároveň celý funguje jako jedno velké tlačítko. Stisk toho pravého se odlišuje podle aktuálně položeného prstu, což ne vždy vyhovuje – levý prst musíte nadzvednout. Na povrchu můžete dělat gesta dvěma i třemi prsty, ovšem Windows 7 nejsou na tento způsob ovládání stavěná. Zpět i vpřed přejetím palce funguje ještě dobře a zobrazení otevřených aplikací také, ale minimalizace dvěma prsty je již nepohodlná.

 

Microsoft Touch Mouse Win 7

 

Microsoft Touch Mouse Win 7

typ přenosu rádio 2,4 GHz
slot pro dongle ano
napájení / integrované nabíjení   2× AA / ne
snímač laser, Bluetrack
maximální rozlišení 1 000 DPI
tvarování myši univerzální
kolečko / počet přídavných tlačítek senzorové / –
drátový mód ne
OS pouze Windows 7
příslušenství
rozměry 120 × 62 mm
cena 1 319 Kč

Dva prsty směrem dolů a nahoru znamenají minimalizaci a maximalizaci okna. Tři prsty schovají všechna okna, respektive zobrazí otevřené aplikace vedle sebe – styl exposé. Při použití gest se zobrazí pěkný efekt vedle kurzoru. Myš je s bateriemi poměrně těžká a hůře se nadzvedává ze stolu.

 

Po připojení k počítači funguje ihned, ale pro získání funkčních gest je potřeba nainstalovat ovladače. O stejnou věc (se stejným úspěchem) se pokusil i Logitech, čímž se dokázalo, že tento způsob ovládání je zatím bohužel vhodný jen pro Mac.

Hodnocení
gesta není příliš vhodná pro normální práci
složitější pravé tlačítko
70 %

9 A4 Tech G7-360N

Malá, symetrická, ale s lesklými plasty a až moc obyčejná, taková je nejdražší prodávaná bezdrátová myš od A4 Techu (shodou okolností nejlevnější v testu). Tento výrobce umí výborné drátové myši, které jsou populární i v naší redakci, ale na segment bezdrátu tak trochu zapomíná. Myš nemá žádná přídavná tlačítka a ani kolečko není naklápěcí. Rádiový USB dongle nedrží ve slotu uvnitř myši nijak zvlášť pevně.

 

A4 Tech G7-360

 

A4 Tech G7-360

typ přenosu rádio 2,4 GHz
slot pro dongle ano
napájení / integrované nabíjení   1× AA / ne
snímač optika
maximální rozlišení
tvarování myši univerzální
kolečko / počet přídavných tlačítek mačkací / 0
drátový mód ne
OS
příslušenství
rozměry 102 × 61 mm
cena 399 Kč

A4 Tech není nijak přehnaně ergonomická myš a v podstatě neumí nic moc navíc. Alespoň jedno boční programovatelné tlačítko by se sice hodilo, na druhou stranu je to obyčejná myš za čtyři stovky a svou funkci zvládá dobře. Komunikace s počítačem probíhá bezdrátově na rádiové frekvenci 2,4 GHz a dosah signálu je až 15 metrů od přijímače, víc řada lidí nepotřebuje. Od značky A4 Tech však berte raději drátové myši, ty jsou dobré.

 

Hodnocení
cena méně ergonomická
lesklá
60 %

 

Kompletní galerie

A4 Tech G7-360 A4 Tech G7-360 Asus GX810 Asus GX810 Asus GX810 HP X7000 Wi-Fi Touch Mouse HP X7000 Wi-Fi Touch Mouse Logitech Anywhere MX Logitech Anywhere MX Logitech Anywhere MX Logitech G700 Logitech G700 Logitech M705 Logitech M705 Microsoft Touch Mouse Win 7 Microsoft Touch Mouse Win 7 Razer Orochi Black Chrome Razer Orochi Black Chrome Razer Orochi Black Chrome Roccat Pyra Roccat Pyra

Ohodnoťte tento článek!