Na Alder Lake nemusí fungovat některé hry. Hybridní architektura mate DRM jako Denuvo

54
Intel Alder Lake ilustrace 1600
Intel Alder Lake
-
Zdroj: Intel

S novými procesory Intelu možná nepoběží některé starší hry. Naštěstí by to mělo být různými způsoby řešitelné.

Už za dva týdny by měl Intel vydat novou generaci desktopových procesorů, 7nm čipy Alder Lake. Ty by díky nové architektuře měly zajímavě zlepšovat výkon, nicméně se zdá, že s nimi mohou být spojené i problémy. Alder Lake údajně může mít problém se spuštěním některých her, protože jejich ochrany proti kopírování (tzv. DRM) nejsou kompatibilní s architekturou, která je v osobních počítačích běžících s Windows poměrně nová.

Na platformě x86/PC a Windows se obvykle předpokládá, že všechen existující software bude dál fungovat na budoucím hardwaru. Někdy tomu však různé překážky brání. Podle dokumentace pro vývojáře her mohou nové procesory Alder Lake (které budou oficiálně prodávané jako „Core 12. generace“) takové problémy s kompatibilitou mít u některých her. Nejde přímo o problém s herním kódem samotným, ale s DRM, tedy ochranou proti kopírování. DRM jsou značně nízkoúrovňový software, u kterého se mohou nekompatibility projevit spíše než u běžných aplikací.

Některé DRM technologie budou podle Intelu potřebovat aktualizace, aby správně fungovaly s procesory Alder Lake. Problém je zřejmě s hybridní („big.LITTLE“) kombinací jader. DRM může zjišťovat informace o použitém procesoru v rámci své snahy zabránit spuštění hry na jiném počítači, než tom patřícím vlastníkovi licence. U hybridního procesoru ale vrácené informace o CPU (tzv. CPUID) mohou být odlišné podle toho, zda software detekci provede při běhu na velkém jádru („P-Core“) nebo na malém/efektivním jádru (E-Core) – na toto dokumenty Intelu přímo upozorňují. Pokud ale DRM na takový případ není připravené, může pouhá nevinná migrace vlákna z jednoho jádra na druhé na stejném CPU spustit poplašné mechanismy. Tato nekompatibilita s DRM by se pak projevila tak, že vám hra nepůjde spustit, nebo spadne.

Intel představuje procesory Alder Lake 10
Intel představuje procesory Alder Lake s hybridní architekturou (Zdroj: Intel)

Postižené hry budou potřebovat aktualizace

Nejde o hardwarovou chybu, zranitelnost nebo nějaký nedostatek v návrhu, ale čistě o to, že procesor má vlastnosti, s kterými v minulosti vývojáři softwaru nepočítali, ačkoliv nejsou nějak nelegitimní. Řešením bude opravit software, který existence dvou různých typů jader v procesoru takto rozbije. To znamená, že různá DRM, která na Alder Lake přestanou fungovat, bude třeba aktualizovat. Podle Intelu se to týká například technologie Denuvo, která bude vyžadovat takovýto update. Intel na tom s jejich vývojáři již spolupracuje či spolupracoval.

DRM ale obvykle nelze aktualizovat samostatně, protože je hluboce integrované do samotné hry. To znamená, že opravu bude muset provést vývojář hry, bude třeba vydat nové sestavení s aktualizovanými komponenty DRM. Toto nebude problém u nových her, které stále dostávají aktualizace i z jiných důvodů. Ovšem u titulů, které již vydavatelé přestali udržovat a podporovat, taková aktualizace nikdy nemusí přijít. Toto bude asi největší problém.

Náhradní řešení

Zatím nevíme, jak rozšířený problém toto u procesorů Alder Lake bude. Je možné, že i v případě, že DRM nebude aktualizované, bude možné hry rozchodit určitými obezličkami. Snad by mohlo pomáhat použití afinity (přiřazení procesu na vlákna CPU) tak, aby se procesory hry a DRM vždy spouštěly jen na jednom druhu jader. Otázka je, zda toto bude proveditelné i pro komponenty DRM běžící na úrovni jádra jako služby a ovladače.

Pak by ale možná mohlo být řešením dočasně po dobu hraní zcela deaktivovat jeden druh jader. To by snad mohly umožňovat BIOSy (přesněji UEFI firmware) základních desek. Bude pro to sice třeba restartovat PC, ale tento problém s kompatibilitou procesoru by pak snad měl být u všech her zažehnán.

Některé konfigurace Alder Lake (35W, možná 65W modely Core i5 a Core i3) by zřejmě měly mít jen velká jádra/P-Core a žádná malá/efektivní jádra. U těchto procesorů Alder Lake by samozřejmě tento problém neměl vyvstat, nejde tedy něco, co by se týkalo procesorů 12. obecně generace bez výhrad.

Zdroj: Tom’s Hardware

Na Alder Lake nemusí fungovat některé hry. Hybridní architektura mate DRM jako Denuvo
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (93.33%) 12 hlasů

54 KOMENTÁŘE

 1. Tak najjednoduchšie a zároveň najlacnejšie riešenie je hranie DRM FREE hier z torrentov 🤫😝 Pre slabšie kusy tu potom sú obchody bez DRM ako GOG.

  A samozrejme keď už nič nepomôže stále môžete tie malé E-jadra vypnúť v biose …

     • Člověk který byl doopravdy byl “ teletem“ i „volem“ rozhodně nebude klasikem. Nebyl li oběma živočichy pak to asi těžko může srovnávat.

      Ach ta Vaše logika. Zkuste přemýšlet než něco napíšete. 😉

      • mistre, clovek se nemusi volem stati, aby seznal ze jim nechce byt. pokud je vsak nekdo volem cely zivot, nelze se divit ze to nechape.

      • Jenomže Gogo píše o bytí cituji „lepší být teletem, než volem“. Aby poznal co je lepší tak se musí stát obojím. Jinak to jsou jenom domněnky.

       Naučte se prosím rozumět čtenému slovu. Pak můžete být za toho přežvýkavce o kterém píšete v „pokud je vsak nekdo volem cely zivot, nelze se divit ze to nechape.“ 🙂

      • Hříbku, podle tvé logiky jsi tedy hlupák, vůl, nemyslící, nechápavý, bez logiky atd atd … nemusím být volem abych viděl, jak tebou život mlátí o zeď, coby exemplárního …

      • gogo1963 20.10.2021 at 4:41

       Protože si sám sebe na rozdíl od Vás vážím tak by mne zajímalo jak jste logiky došel k tomu že jsem podle Vás “ hlupák, vůl, nemyslící, nechápavý, bez logiky atd atd …“

       Zajímavý rozdíl v logice 😀

      • parafrázuji … „abys poznal co je lepší, musel by ses stát obojím“ … když mě tedy nálepkuješ, evidentně jsi byl chytrý i tupý atd atd …

      • Víte logika je tohle a to v té Vaší odpovědi nevidím. Nezajímá mne to co označujete jako parafráze.

       Premisa 1: Každý člověk je smrtelný.
       Premisa 2: Sokrates je člověk.
       Závěr: Sokrates je smrtelný.

       Tedy ptám na premisy ze kterých jste odvodil “ hlupák, vůl, nemyslící, nechápavý, bez logiky atd atd .“

      • na tohle jsem krátký 😀 … jen otázka … víš co je tele a víš, co je vůl? Pokud ne, zbytečné ztrácet čas, pokud ano, pak zřejmě dokážeš rozlišit, co je lepší z logiky věci … pokud ne, zbytečné ztrácet čas, pokud ano, pak jsi tady celou dobu lhal, nebo nechápeš „čtené slovo“

   • Kdo hraje novinky je trumbera, zabugované, bez češtiny… nejsem ovce, kdy se řekne, všichni hrajte to a pak ta bublina splaskne jak nic. Po cyberpunku se slehla zem jak kdyby ta hra neexistovala.

 2. Za me Intel palec nahoru a vyvojari her pouzivajici svinska DRM palec dolu.

  Pro Alder Lake to bude na zacatku jeho kariery urcita potiz u skupiny zakazniku orientujicich se na hry, ale tech potizi tam bude vice, jako ze vykon Alder Lake nepujde prilis nad vykon rok a pul stareho Zenu 3, atp. Na druhou stranu neni rozhodne povinnosti Intelu ohlizet se na nejake zmrdske softwary jako je Denuvo, ktere tu nekompatibilitu stvorily.

  • Nechápu jak můžete dávat Intelu plec nahoru. Rozumím tomu, žer se Vám stejně jako mně nelíbí DRM. Tohle ale může být jenom ta část ledovce nad hladinou. Jsem hrozně moc zvědavý co všechno se bude muset flekovat a záplatovat jenom kvůli tomu, že Intel nebyl schopen slepit více normálních jader do kupy. V tomhle mne intel hodně zklamal.

   Tímhle palcem nahoru jste mi připomněl ono rčení od IMB ‚It’s Not a Bug, It’s a Feature.‘

   • Pokud se Intel rozhodl pro bigLittle, je to jeho vec. Ja toho fanousek nejsem a Intel u me minimalne na dobu nez-li to dokaze obhajit, jesti se mu to vubec povede, skoncil.
    Na druhou stranu, pokud u Intelu v dusledku zmeny architektury nebude fungovat pouze DRM, tak za me prave palec nahoru. DRM typu Denuvo je cisty problem vyvojaru her, to oni jsou vini nekompatibilitou, Intel to vubec nemusi a nemelo by zajimat.

    • A to je ono POKUD “ u Intelu v dusledku zmeny architektury nebude fungovat pouze DRM“. A jistotu nemáte spíše to nebude pravda.

     Celý problém by měl řešit Intel na straně procesoru. Ale je to jak správně píšete věc Intelu. Ale zajímat by je to u Intelu rozhodně mělo.

 3. Bouře ve sklenici vody.
  Kdo bude chtít tak si koupí i5 která bude klasické koncepce.
  A kdo bude potřebovat vyšší výkon tzn. i7/i9 tak si holt připlatí a zároveň asi bude řešit i kompatibilitu novými verzemi. Nejspíše u těchto typů bude i skokový nárůst ceny oproti minulé generaci.