Na čem také závisí spotřeba grafické karty

0

Spotřeba hardwarových komponent a zvláštěpak grafických karet je z velké části neprobádaným územím. Ne snad proto, že by energetická náročnost dostupných karet nebyla důkladně změřena; máme se však stále co učit o tom, jaké faktory se na výsledném čísle ve wattech podílí.

Jak kdysi zjistil Mirek Jahoda, na spotřebu má významný vliv teplota, což je způsobeno závislostí odporu vodiče na teplotě. Překvapivější je spíše další Mirkovo zjištění, že minimálně na některých kartách závisí spotřeba na tom, zdali je monitor připojen přes analogové, nebo digitální rozhraní. Německý server HT4U.net při recenzování Radeonu HD 5770 kápnul na další zajímavou skutečnost:

Připojení druhého zobrazovacího zařízení má u některých karet za následek prudký nárůst spotřeby v nečinnosti – ta je u nových Radeonů vyjma nejslabšího HD 5750 a dvoučipového HD 5970 větší než dvojnásobná, v absolutních číslech činí rozdíl až desítky wattů. Že by tolik energie spořádaly jenom obvody obrazového výstupu?

S cílem záhadu objasnit se redaktoři HT4U obrátili na AMD. Zde je tedy oficiální vysvětlení: nové Radeony dosahují nízké spotřeby v nečinnosti výrazným podtaktováním jádra i pamětí a snížením pracovního napětí. V tomto režimu ale karta nedokáže spolehlivě ovládat dva výstupy na monitor, občas dochází k problikávání obrazu. Paměť tedy běží na plné frekvenci a i jádro je oproti situaci s jedním monitorem taktováno výš a s vyšším napětím. Tím se také vysvětluje, proč spotřeba dvoučipového Radeonu HD 5970 drží i po připojení druhého monitoru – každý z čipů ovládá jeden výstup, což zvládnou i při silném podtaktování a podvoltování.

Nutno dodat, že tento „problém“ většinu uživatelů trápit nebude – pro technologii Eyefinity, jeden z taháků Radeonů HD 5000, je to ale malinko nepříjemné.

Zdroj: HT4U.net, za tip děkujeme Coololooserovi

Na čem také závisí spotřeba grafické karty

Ohodnoťte tento článek!