Na české Zoneramě je už 35 TB fotografií a nové Zoner Photo Studio vyšlo na flešce

0

Tento komplexní nástroj pro fotografie je tu snámi už 21 let a Zoner včera v Brně představil nové Photo Studio verze 17. Podrobnou recenzi přineseme v následujících dnech, zatím nějaké první dojmy a zajímavosti.

Jako patrioty nás může těšit, že brněnská firma roste a pomalu začíná prorážet i ve Spojených státech a v Japonsku. ZPS 16 si nainstalovalo přes dva miliony uživatelů a každý den dojde ke 100 000 unikátních spuštění. Zhruba stejný je také počet prodaných licencí.

Oficiální video

Zoner Photo Studio 17 from Zoner Photo Studio on Vimeo.

 

 

Žádné CD, v krabici je flashdisk

Nová verze přináší méně změn, než tomu bylo v minulosti. Dalo by se to popsat jako facelift. Zoner Photo Studio 17 se v krabicové verzi oprostil od zastaralého CD a dodává se na 8GB flashdisku. V době internetu je sice pohodlnější stáhnout instalaci přímo z webu, nicméně krabicová verze obsahuje barevnou příručku a použití flashdisku místo CD dodnes nenabízí skoro nikdo. Nejde o výhodu jen pro uživatele ultrabooků, mechaniku dnes nemají ani některé stolní počítače.

Krabicová verze s flashdiskem

Novinky jen krátce: hodně přepracován byl modul pro práci s RAWy, se kterými lze teď zacházet, jako by šlo o formát JPEG. Pro zobrazení fotografií na mapě podle GPS souřadnic přibyl druhý podklad. Vedle map od Googlu jsou to české mapy.cz od Seznamu. Mapy již také nevyužívají jádro Internet Exploreru, ale běží na Webkitu.

Objevil se také DLNA server na prohlížení fotografií v domácí síti třeba na televizoru. K hodnocení fotografií slouží hvězdičky a jejich počet lze na klávesnici zadat číslem – což funguje i když nemáte numerický blok a české rozložení. Zoner chápe i znaky +ěščř. Podrobný přehled funkcí vám přineseme v samostatném článku.

Fotokniha, hrníčky…

Vedle již fungujícího tisku a zasílání pohlednic z mobilní aplikace se chystá rozšíření fyzických produktů – zřejmě se dočkáme fotoknihy.

35 terabajtů fotek

Zonerama je tu s námi rok. Webový prostor pro fotografie byl dimenzován tak akorát, přestože jste na něj mohli nahrát neomezený počet fotek i v nejvyšším rozlišení. „Za první rok na Zoneramu uživatelé nahráli deset terabajtů, v současnosti je zde kolem 35 TB a celková kapacita nyní činí 40 TB“, prozradil přímo zakladatel Zoneru Milan Behro. Je tedy skoro plno, dalo by se napsat, ale kapacita se bude dále rozšiřovat. Nově je na Zoneramu možné nahrávat i celé složky s fotografiemi.

Ceny

Ceny zůstávají proti loňskému roku stejné. Krabicová verze s knihou stojí 1798 Kč, elektronická verze je o 299 Kč levnější a studenti mají slevu na 799 Kč. Nové Zoner Photo Studio 17 si můžete vyzkoušet na www.zoner.cz.

Na české Zoneramě je už 35 TB fotografií a nové Zoner Photo Studio vyšlo na flešce
Ohodnoťte tento článek!
3.7 (73.33%) 3 hlas/ů