Na český trh jde revoluční analogová klávesnice. Pozná sílu stisku, chování lze upravit

6

Když by se psal sestavoval seznam věcí, o nichž jsme před deseti lety lety netušili, že udělají díru do světa, patřily by na něj asi i mechanické klávesnice. Z libůstky náročných uživatelů se z nich stala už docela běžná výbava hráčů. Momentálně se možná na trhu objevila další velká novinka v této donedávna popelkovské oblasti, i když těžko říct, zda se taky jedná o něco, co čeká široké rozšíření.

Klasické klávesnice včetně všech mechanických fungují „digitálně“ – spínač je buď zapnutý nebo vypnutý. Letos se ale pomocí crowdfundingu dostala na trh klávesnice nazvaná Wooting One, která tento princip konečně překonává s používá pro jednotlivé klávesy analogové mechanické senzory. Pro psaní to asi nebude nic významného, ale tento princip by mohl být velmi plodný v klávesnicích pro hráče.

Wooting One je klávesnice typu „tenkeyless“, tedy bez numerického bloku, používající dva typy snímačů Flaretech. Jeden (červený) je lineární se silou stisku zhruba 55 g a bez zpětné vazby, druhý (modrý) cvakne po zamáčknutí o 1,7 mm. Tyto dva typy by snad měly být podobné povahou spínačům Cherry Red a Blue, přičemž by se měly dát na klávesnici zaměňovat. Rovněž na ně můžete nasadit i vlastní klávesy určené pro klávesnice se spínači Cherry MX, „muří nožka“ snímače má schválně stejný tvar.

Klávesnice Wooting One
Klávesnice Wooting One

Analogové snímaní, jako u joysticků a gamepadů

Zásadní rozdíl je ale v tom, jak u této klávesnice dochází k sepnutí. Místo spojení elektrických kontaktů Wooting One používá optický princip. Infračervený senzor pod klávesou měří její vzdálenost od PCB a co je podstatné, tento údaj také posílá dál. Místo dat typu stisknuto/nestisknuto tedy psaní či hraní generuje data o tom, jak hluboko jsou jednotlivé klávesy „zamáčknuté“.

Systém fungování snímače. Míra "zanoření" je měřená opticky
Systém fungování snímače. Míra „zanoření“ je měřená opticky

To znamená, že dodávaným softwarem se dají nastavit nejen barvičky podsvícení jednotlivých kláves a podobné obvyklé věci, ale také jejich chování, tedy výška, v jaké snímač registruje stisk. Zároveň lze ale ve hrách používat i plně analogový režim. Klavesnice pro tento účel předstírá, že je analogový gamepad a pro tento účel lze nastavit křivku citlivosti a mezi jakými výškami má být stisk registrován.

Pro takovéto analogové ovládání, kdy hra dostává místo on/off stisku plynulý údaj o síle zmáčknutí, je k dispozici rozsah pohybu klávesy zhruba 2 mm (což je polovina z celkového rozsahu 4 mm). Není to mnoho, i tak by mělo být možno tímto stylem mnohem přesněji ovládat třeba simulátory a závodní hry. Hry s tím samozřejmě ne vždy počítají, někdy například nemusí být ochotné brát vstup zároveň z takto simulovaného gamepadu i myši. Klávesnice Wooting One tak zatím není moc univerzální řešení, které bude všude fungovat bez problémů a bez laborování. Potenciál této koncepce je ale značný.

standard_row-minKlávesnice má hliníkový vršek (vyměnitelný) s klávesami posazenými na něm, nejsou tedy zapuštěné jako u klasické koncepce. Náročného uživatele asi potěší i různé další detaily, třeba že kabel je odpojitelný Světlo zespod zároveň slouží k podsvícení kláves (a odstín je nastavitelný). Je ještě třeba pamatovat, že budete potřebovat podporu systému pro onen ovládací software. Momentálně je k dispozici pro Windows a MacOS, přičemž se chystá také verze pro Linux, zatím ale ještě není.

Brzo v našich luzích a hájích

Pokud jste fandové do klávesnic a líbí se vám možnost natavení chování spínače nebo si chcete vyzkoušet to analogové ovládání, máte už možnost. Klávesnice Wooting One se totiž bude prodávat i u nás. V katalogu ji totiž už má Alza.cz, byť bez českých popisek, které si budete muset dořešit sami. A to je také trochu i důvod, proč nám o tom všem stojí za to psát: ačkoliv je to skoro až experimentální kus hardwaru, nebude cena zas tak vysoká – kus vás takto vyjde na 3999 Kč. Pokud beru v úvahu, že u zcela obyčejných mechanických klávesnic jsou běžné cenovky někde okolo dvou tisíc a nadšencům do cvakacího psaní to moc nevadí, přijde mi tato částka docela dobrá.

Ohodnoťte tento článek!

6 KOMENTÁŘE

  1. Nemusi to bejt spatny, ale uz jsem si klavesnici (mechanickou) za 4.000 Kc koupil a ocekavam, ze uz ji mam do konce zivota, jedna vec je dat 4 tacy za klavesnici a druha vec je davat ty penize opakovane.
    Do tohohle bych stejne ale nesel z duvodu chybejiciho numerickeho bloku. Jsem na nej zvyknutej a nedovedu si to predstavit bez.

  2. „Pokud beru v úvahu, že u zcela obyčejných mechanických klávesnic jsou běžné cenovky někde okolo dvou tisíc“
    za 2 tisice nejsou obycejne klavesnice, za takove penize jsou klavesnice multimedialni, bezne obycejne klavesnice stoji okolo 2-3 stovek (nejlevnejsi obyc klavesnice jsou okolo 120-130 korun s dani), tedy az desetinu tech vasich 2 tisic 😉 ja treba leta frcel na K200 za tusim 250 kacek, a nyni jedu na K120 za 3 kilca a oproti teto ma navic i numerickou cast, proste klavesnici necistim tak dukladne, jen obcas vyficim sprejem, a jednou za cas rozbalim novou a starou zahodim, tak co 1.5 – 2 roky, K120tek mam v zasobe jeste 3 kousky, stejne jak mysi, jsem zvyklej na M500 ktere mam taky ted jeste 5 rezervni a nerozbalene, za tech 5 let stoupla jejich cena tusim dvojnasobne, ja je kupoval tusim 400 za kus a dnes stojej okolo 8 stovek 😀

  3. Sem koupil tu puvodni verzi K70 Vengeance s cervenyma linearnima (ta bez ovladacu) a po 3 letech chcipla…
    Prej to byla nejaka vada ty serie ci co ale za ty prachy sem cekal ze vydrzi alespon 7 let, ted chci znova mechanickou ale na gaming sracky od Corsairu uz seru a zkusim Leopold