Na co nezapomenout při nákupu notebooku

0

1. Externí disk

Ve výbavě majitele notebooku dnes jednoznačně nesmí chybět externí disk. Za prvé pro archivaci dat, které se vám do omezené kapacity pevného disku samotného počítače nevejdou, za druhé pro zálohování pracovních i osobních dat, o které můžete při ztrátě notebooku přijít. Díky nízkým cenám doporučuji sáhnout po malé přenosné variantě, tedy buď 2,5″ (v nabídce jsou nyní běžně do velikosti 640 GB, dokonce i 1 000 GB), nebo opravdu maličký disk o velikosti 1,8″ s velikostí 120 GB.

Cena: od 1 200 Kč (160 GB – 2,5″)


2. Televizní tuner

Ano, i z notebooku můžete velmi snadno vytvořit plnohodnotnou televizi, včetně nahrávání pořadů. Na chatě, chalupě či na dovolené si tak můžete dopřát komfort domova. Malý externí tuner připojitelný přes USB můžete pořídit ve variantě pro příjem analogového i digitálního televizního vysílání DVB-T a rádia. Digitální tuner si většinou dobře poradí s příjmem signálu i pomocí dodané mini antény. Vždy je ale možné připojit přes kabel i standardní televizní anténu na střeše. Když už se pro tuner rozhodnete, vyberte si rovnou model s kvalitním dálkovým ovládáním.

Cena: od 600 Kč


3. Chladicí podložka

Dobrý notebook by neměl hlučet, neměl by se příliš zahřívat a neměl by vyžadovat dodatečné chlazení. Bohužel ale má spousta přenosných počítačů právě s chlazením problémy. Určitě si nepřejete, aby se váš mobilní elektronický přítel choval jako rozzlobený vysavač. Pořiďte si chladicí podložku. Zajistí lepší proudění vzduchu pod přístrojem i odvod tepla. Varianty s větráčky sice chladí lépe, jsou ale většinou hlučné a jejich účel se tak částečně míjí s původním záměrem. Podložka také může pomoci při práci na pohovce nebo sledování filmů v posteli.

Cena: od 450 Kč


4. Numerická klávesnice

Pracujete-li často s čísly, mnohá notebooková klávesnice (zvláště úhlopříčky menší než 15″) vás příliš nepotěší. Můžete si ale snadno pomoci dokoupením malé externí klávesnice, která navíc může sloužit u některých modelů jako samostatná kalkulačka s vlastním displejem.

Cena: od 250 Kč


5. Wi-Fi

Snad každý dnešní notebook nabízí integrované rozhraní pro připojení k bezdrátové síti Wi-Fi. Pokud ale váš starší elektronický miláček Wi-Fi nemá, z nějakého důvodu nefunguje nebo chcete-li začít využívat rychlejší standard 802.11n, můžete si dokoupit Wi-Fi adaptér do USB, se kterým se snadno ihned připojíte.

Cena: od 300 Kč


6. Není karta jako karta

Již mnoho let je možné některé notebooky rozšířit pomocí zásuvných karet o síťové rozhraní Ethernet, Wi-Fi, různé adaptéry, modemy a další. Velkým problémem jsou ovšem zmatky ve standardech. Obecně dnes existují tři: PCMCIA (nejstarší), PC CARD a ExpressCard. U nového notebooku se setkáte snad výhradně s posledně jmenovaným, tento typ karty ovšem navíc existuje ve variantě ExpressCard/34 a ExpressCard/54 (což značí fyzický rozměr karty v milimetrech). Při nákupu tohoto doplňku si tedy pečlivě ověřte, zda je kompatibilní s vaším notebookem!

Cena: od 450 Kč (závisí na typu zařízení)


Na co nezapomenout při nákupu notebooku

Ohodnoťte tento článek!