Na frekvencích první české mobilní sítě možná poběží LTE. O2 chce vypnout CDMA

0

Frekvence, na kterých v Česku stála první mobilní síť, změní své využití. O2 požádalo Český telekomunikační úřad, aby u pásma 450 MHz zavedlo technologickou neutralitu. To by operátorovi umožnilo využít kmitočty i pro jinou technologii než dnes jedinou povolenou CDMA.

V případě pokračujícího omezení přídělu na standard CDMA nebude společnost O2 nadále schopna poskytovat své služby za konkurenceschopných podmínek, což povede k vyloučení hospodářské soutěže na daném segmentu trhu, kde v současnosti působí i jiný mobilní operátor, jemuž je ze strany ČTÚ umožňováno kmitočty využívat na technologicky neutrální bázi,“ píše O2 v žádosti.

Pokrytí CDMA sítě O2
Pokrytí CDMA sítě O2 (zdroj: O2)

Oním druhým operátorem je Air Telecom, který letos pod novým majitelem oznámil přechod z CDMA na LTE u podobného pásma 410 MHz. O2 nám už na začátku roku sdělilo, že o nasazení LTE rovněž uvažuje. „Nabízet LTE na frekvenci 450 MHz je možná budoucí varianta využití tohoto pásma. Pokud by k tomu došlo, znamenalo by to skutečně ukončení CDMA služeb, respektive jejich převod na LTE. Možností využití LTE 450 je celá řada. Otázka doby také není dána jen technickými aspekty, ale je nutné vyjasnění regulačního rámce,“ řekla pro Cnews mluvčí O2.

Pásmo v rozsahu 451,3–455,74 a 461,3–465,74 MHz se u nás komerčně využívá od 12. září 1991, tehdy na něm Eurotel spustil analogovou síť NMT (1G). Ta byla v provozu do července 2006. Ještě v roce 2004 na části spektra spustil CDMA (3G). Tu ještě chvíli vylepšoval. V roce 2007 již začal využívat specifikace EVDO Rev. A slibující rychlost až 3,1 Mb/s. Od té doby už se ale technologicky nezlepšovala a ani pokrytí se prakticky nezměnilo.

 

Osobně tipuji, že O2 hodlá pásmo využít pro vlastní IoT síť. Omezená šířka nedovoluje využít vysokých přenosových rychlostí, daná frekvence má ale dlouhý dosah, což jsou typické vlastnosti pro sítě internetu věcí. Všichni konkurenti již takové staví. T-Mobile/SimpleCell a České Radiokomunikace se spoléhají na bezlicenční pásmo 868 MHz a nasazují technologii Sigfox, resp. LoRa. Vodafone rozjede NB-IoT v pásmu 900 MHz. A zmíněný Air Telecom rovněž počítá s využitím pro IoT.

Zdroj: ČTÚ

Ohodnoťte tento článek!