Platforma Sandy Bridge-E, využívající socket LGA 2011 a čipovou sadu X79 Express, je od svého uvedení neoddiskutovatelným králem desktopu. Její suverénní výkonnostní nadvláda však má i stinnou stránku. Bez konkurence není pokroku, jak se říká. A Intel jako by dělal vše proto, aby tato slova potvrdil. I nejvyšší model highendové platformy se například musí spokojit pouze s šesti aktivními jádry z osmi. A nyní vychází najevo, že se také bude muset spokojit se starší architekturou Sandy Bridge ještě déle, než jsme čekali. Ivy Bridge-E totiž vyjde až za rok.

Podle roadmapy Intelu, kterou zveřejnil server VR-Zone, budeme totiž na příchod vylepšené procesorové architektury čekat až do třetího čtvrtletí následujícího roku. Do té doby zde s námi setrvají stávající Sandy Bridge-E. Budou však podpořena o něco zrychleným modelem. Slajd totiž potvrzuje existenci procesoru Core i7-3970X, o kterém jsme vás již zpravili. Ten na desktopový trůn usedne již příští čtvrtletí, tedy v říjnu až prosinci (októbri až decembri) letošního roku. Na 22nm highendové procesory si však (jak už bylo řečeno) počkáte až do druhé půle roku 2013.

Roadmapa Intelu s procesory Ivy Bridge (Zdroj: VR-Zone)

VR-Zone zároveň tvrdí, že nové highendové procesory by měly fungovat v stávajících deskách s čipovou sadou X79 Express. To by jistě leckoho potěšilo, musím však připomenout, že jde o neoficiální informaci. Do vydání se leccos může změnit, a možnost upgradu může nadto ztroskotat například na neochotě výrobce desky aktualizovat BIOS. Intel také může možnost upgradu zablokovat čistě z obchodních důvodů.

 

Možnost běhu na starších deskách sice nebude k zahození, i tak by ale platforma mohla mít v letech 2013 a 2014 docela problémy. Pokud totiž Haswell opět předvede solidní nárůst výkonu na takt (což je více než pravděpodobné), bude architektuře Ivy Bridge asi docela slušně šlapat na paty. Haswell má přitom přijít o pár měsíců dříve než Ivy Bridge-E, již v druhém čtvrtletí. Může se tak snadno stát největším konkurentem highendové platformy Intelu.

Něco podobného se ostatně děje již dnes. Architektonická vylepšení totiž způsobují, že Core i7-3770K pro socket LGA 1155 má k šestijádrovým Core i7 pro socket LGA 2011 docela blízko. Sandy Bridge-E má tak smysl prakticky jen pro uživatele, kteří dokáží při své práci vytížit dvanáct vláken tohoto šestijádra. Pravda, základní desky s osmi sloty DIMM dokáží také nabídnout velmi slušné velikosti paměti RAM. Z hlediska běžného uživatele to však mnoho neznamená. A s příchodem Haswellu zřejmě atraktivita socketu LGA 2011 klesne ještě více.

Socket LGA 2011

Poměrně pozdní datum uvedení Ivy Bridge-E nicméně prozrazuje ještě další nemilou věc. Intel asi bude chtít tato CPU na trhu udržet alespoň rok, takže Haswell-E pravděpodobně přijde do obchodů s podobně pozdním načasováním. Je však pravda, že tato platforma bude dle všeho závislá na pamětech DDR4. Ke zdržení by u ní tedy asi došlo beztak. Její uvedení současně či jen těsně v závěsu za standardními procesory Haswell je zřejmě z technických důvodů neproveditelné.

Zdroj: VR-Zone

Ohodnoťte tento článek!