Na levnější Radeony RX 7000 se možná bude dlouho čekat. Další karty až v červnu?

11
AMD Radeon RX 7900 XT ilustrace 1600
AMD Radeon RX 7900 XT
-
Zdroj: AMD

Levnější grafiky AMD s novou architekturou RDNA 3 vyjdou asi až nějakou dobu po vypuštění nižších modelů konkurenčních karet Nvidia GeForce RTX 4000.

AMD vydalo na konci roku výkonné modely nové generace grafik, Radeon RX 7900 XT a XTX. Doteď ale nebyla žádná stopa nebo zprávy o nižších levnějších modelech. Vypadá to, že by se na ně mohlo čekat ještě poměrně dlouho. Podle čínských zdrojů další modely prý vyjdou až na začátku léta, a to jak karty založené na levném monolitickém čipu Navi 33, tak výkonnější modely vyššího mainstreamu s pořád čipletovým 5nm Navi 32.

Tato informace přišla od webu MyDrivers. Ten uvádí, že podle zákulisních informací jsou všechny mainstreamovější modely opožděné nebo odložené a je „velká pravděpodobnost“, že vydání připadne až na červen. Údajně by mohlo být načasováno na 18. 6., kdy bývají v Číně velké prodejní akce (nákupní festival „618“, což by snad mělo být něco pořádaného v den založení firmy JD).

Nemusí to být ovšem datum stanovené čistě takto sinocentricky, jak to MyDrivers asi má tendenci vnímat. V podobném termínu (13.–16. 6.) se koná také tradiční herní výstava E3. A to je event, s nímž se novinky v grafických kartách pojí dost často.

Toto datum asi každopádně nemusí být nic pevně daného, jde spíš o to, že vydání směřuje zhruba do druhé poloviny června a tam pak může „gravitovat“ k významným akcím, jako jsou veletrhy nebo podobný den zvýšených nákupů. Zatím jde o nepotvrzený údaj, takže informaci berte spíš pro orientaci a počítejte s tím, že se věci mohou změnit. Jde o zatím první indicii o tom, kdy by dotyčné Radeony mohly vyjít. Absence větších podrobností o těchto grafikách naznačuje, že v nejbližších týdnech se jejich vydání čekat nedá, letní vydání by proto dávalo smysl. Víme sice už delší dobu, jaké jsou parametry GPU z úniku na webu Angstronomics (viz odkaz níže), ale pramálo o tom, jaké parametry budou mít na nich založené desktopové karty.

Více: Detaily RDNA 3 GPU pro Radeony RX 7000: Čipy jsou extrémně malé, budou na Nvidii stačit?

MyDrivers říká, že důvody takto pozdního vydání (které tím pádem nastane o nějaké týdny až měsíce později než vypuštění karet, jako jsou GeForce RTX 4070RTX 4060 Ti od Nvidie) nejsou známé. Mohlo by teoreticky jít o to, že AMD není spokojené s dosaženým výkonem nebo spotřebou GPU a cílem odkladu může být vlastnosti těchto čipů ještě zlepšit. V tuto chvíli je to asi jenom spekulace.

Kromě toho je ale možné jiné vysvětlení. Grafiky s třetím nejmenším čipem Navi 33 už teď jdou do notebooků, takže toto GPU už je ve výrobě. Pravděpodobně by mělo být možné ho již vydat také v desktopu, takže rozhodnutí o vydání až v červnu nemusí být z technických příčin.

Radeony RX 7600M a 7600M XT
Radeony RX 7600M a 7600M XT pro notebooky, založené na čipu Navi 33 (zdroj: AMD, via: techPowerUp)

Podle předchozích zpráv totiž termíny uvádění jednotlivých GPU měly být takové, že nejprve vyjde highend Navi 31, pak levné Navi 33 a až nakonec Navi 32, které patří mezi ně. Ovšem vydávat grafiky nižší kategorie dříve než ty výkonnější a dražší, to firmy nedělají rády z taktických důvodů. Asi nepamatujeme, že by se to někdy stalo u Nvidie.

Proto je možné vysvětlení, že AMD by mohlo hypoteticky třeba již teď v březnu vydat Radeon 7600 XT s Navi 33, ale protože ještě nemůže vypustit Radeony 7800 XT (jména modelů jen odhadujeme), tak musí pozdržet i ty levnější karty s Navi 33, jakkoli je to pro zájemce o koupi nepříjemné. Červen je možná tedy doba, kdy bude reálně připraveno Navi 32, kdežto Navi 33 je blokováno jen „politikou“.

Zdroje: MyDrivers, WCCFtech

Na levnější Radeony RX 7000 se možná bude dlouho čekat. Další karty až v červnu?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů

11 KOMENTÁŘE

 1. Když budeme ignorovat vydání Radeonů RX 7900 XT/7900 na konci roku 2022 (stejně to bylo jen kvůli investorům, aby se mohlo říct že AMD dodržela roadmapy) IMHO ten důvod je proto, že NAVI32 nemá (údajně) trpět neduhy NAVI31. AMD si dalo načas s vyladěním čipu i výroby díky změnám masek. No a ve zhruba stejném období (léto) by mohlo dojít na refresh/opravu NAVI31. NAVI33 asi AMD nechá tak jak je, ale bude cenově výhodná no a tím máme celou RDNA3 rodinu kompletní a v létě, resp na konci prázdnin by mělo už být z čeho vybírat.

  • Ať tak či onak, vydání RX7xxx se prostě moc nepovedlo, škoda, kdyby byla větší konkurence, tak i ceny by musely jít dolů… I CPU do AM5 patice nebyly nejprodávanější, ale tam jim to Intel hodně ulehčuje, u GPU jim Nvidia nic nedaruje
   Já naštěstí upgradovat nemusím, ale příští rok už bych chtěl… tak snad bude z čeho vybírat.

  • Otázka je, jestli celá ta story s „bugem“ a tím, že ho Navi 32 třeba nemá, není vymyšlená.

   Myslím že to stojí na domněnce, že těm GPU nefunguje běžet na vysoké frekvenci.
   Ale už jsem viděl názor, že ve skutečnosti není problém v dosažení frekvencí, ale prostě v tom, kolik spotřeby při tom nadělají. Proto frekvence tolik fluktuujou, protože limit není v samotném boost clocku, ale v TDP.

   A tohle bych neviděl na problém, za který může jenom nějaký izolovaný bug, který se dal nějak eliminovat. Leda že by to byl nějakej problém ve fyzickém návrhu způsobující, že je nutné používat vyšší napětí než bylo v plánu – ale ono myslím na moc vysokém napětí ty Navi 31 nejedou.

 2. Vydání ale nemusí být to samé co zahájení prodeje. A to nemluvě o tom, že z minulosti víme, že i zahájení prodeje může znamenat vyrobení pár sérií karet, které se ani nemusí dostat na globální trh, ale jen regionálně někam, kde je předpoklad v tu chvíli nejvyššího odbytu za co nejzajímavější peníze.

  Navíc vcelku jednoznačně vidíme ty rezervy konkurence, pokud teda před tím někteří nezakrývají oči, což teda dělá hodně lidí z obou táborů. Ono je to vtipné, jeden tábor vykřikuje, že NVidia neumí širokou sběrnici, druhý tábor zase, že ji nepotřebuje. Skutečnost je taková, že NVidia celou generaci Lovelace tou úzkou sběrnicí zaškrtila, aby nebyla moc výkonná. Holt není konkurence a lidi koupí i tohle a hodně draho a za dva roky půjdou nakupovat znovu. Takže, kdyby náhodou u AMD bug opravili, tak NVidii stačí na podzim vydat řadu SUPER, navýšit sběrnici a zase bude o jednu generaci výkonější než AMD. Prostě tenhle RDNA3 nepodarek se AMDéčku krutě nevyplatil, což je fakt škoda.