Na Nvidia Shield už se nebudou dát streamovat hry pomocí GameStream, funkce bude odebrána

7
Nvidia GeForce Now na konzoli Shield TV
Nvidia GeForce Now na konzoli Shield TV
-
Zdroj: Nvidia

Máte nějaké zařízení Nvidia Shield a používali jste ho k hraní skrze funkci GameStream? S tou se teď budete muset rozloučit, Nvidia oznámila její konec. Naštěstí existují alternativy…

Jednou z horkých novinek Nvidie v roce 2013 byla její vlastní mobilní herní konzole Shield, z které později vznikl ještě Shield Tablet a konzole a set-top box Shield TV. Tato zařízení dostala tehdy jednu důležitou funkci: možnost streamovat po domácí síti plnohodnotné PC hry z vašeho vlastního počítače na handheld nebo televizor v obýváku. Tato funkce nazvaná GameStream se ovšem nedožije desetiletého výročí, Nvidia oznámila její konec.

Nvidia podle příspěvků na Redditu nyní posílá uživatelům funkce GameStream na zařízeních Shield e-maily, v nichž jim ohlašuje předem, že tato služba přestane fungovat. Jde sice o lokálně běžící funkci, kterou obstarává váš vlastní hardware, ale Nvidia plánuje streamování her z PC přes GameStream odstranit z aplikace Nvidia Games. A právě ta obstarávala klientskou část streamování do zařízení Shield, ke kterému byla připojená televize, na které se hra zobrazovala. Pokud tedy pořád ještě nepoužíváte originální Shield nebo Shield Tablet, které mají vlastní obrazovku. Dnes už asi většinu uživatelů budou tvořit majitelé set-top boxů Shield TV.

Podle Nvidie bude GameStream odstraněn z aplikace Nvidia Games na zařízeních Shield v aktualizaci, která vyjde někdy uprostřed února (februára) 2023. Pokud zařízení aktualizujete, nebude už funkce dostupná. Je pravděpodobné, že Nvidia ještě nějakou dobu bude udržovat „vysílací“ část v ovladačích grafických karet GeForce a softwaru GeForce Experience, takže asi bude možné prodloužit fungování funkce GameStream, pokud pozdržíte aktualizování aplikace Nvidia Games. Ovšem už to bude nepodporované a dřív nebo později asi spolupráce přestane fungovat na straně ovladačů GPU (které také mohou odstranit svou část komponent). Nvidia vám toto nedoporučuje, jak se asi dalo čekat. Upozorňuje, že neaktualizováním aplikace v zařízení Shield zase můžete přijít o jiné funkce, jako je GeForce Now.

Nvidia Shield TV Pro 2017
Nvidia Shield TV Pro 2017 (zdroj: Nvidia)

Oficiální alternativy: GeForce Now, Steam Link

Uživatelům, které toto zaskočilo, Nvidia nabízí dvě alternativy – jednou je přechod na streamování her pomocí GeForce Now, což je ale cloudová služba Nvidie. U té streamujete hru ze vzdáleného serveru, takže jsou kladené určité požadavky na kvalitu připojení a lag (který cloudové hraní vždy zvyšuje, ale GameStream také asi měl svou latenci, která také nemusela být nejnižší). Zásadní rozdíl je samozřejmě v tom, že za toto musíte Nvidii měsíčně platit, protože nejde o službu zadarmo.

Nicméně, je tu i druhá alternativa, totiž přechod na jinou službu nebo technologii, která dokáže provádět lokální streamování v rámci vašich vlastních zařízení a sítě. Nvidia samotná doporučuje uživatelům jako alternativu ke předplatnému GeForce Now přechod na Steam Link od Valve. To je aplikace pro Windows, macOS, Linux, mobily a další hračky Applu i pro telefony, tablety, set-top boxy a televize s Androidem (podporovaná je dokonce i na novějších Raspberry Pi).

Steam Link umožňuje streamovat hru z vašeho herního PC s nainstalovaným Steamem (a dokonce to může být i vzdálený počítač, případně se dá připojit a hrát s kamarádem/kou na jeho/jejím PC). A důležité je, že tuto aplikaci lze nainstalovat do zařízení Shield a použít ho pak jako klienta. Steam Link by tedy měl být schopen nahradit plně základní funkci GameStreamu.

Steam Link pro iOS
Steam Link pro iOS (zdroj: Valve)

Co Nvidia už neuvádí, ale neodpustil si to web VideoCardz, který na tuto událost upozornil, je, že alternativou k zrušenému GameStreamu budou také konkurenční grafiky Radeon. Firma AMD totiž před časem spustila svou vlastní aplikaci nazvanou AMD Link, která podporuje streamování her na mobilní zařízení (či televize a tak dále) podobně jako Steam Link.

AMD Link 4.0 1
AMD Link 4.0 (zdroj: AMD)

Také u AMD Linku si toto můžete provádět pomocí vlastního hardwaru a sítě soukromě u vás doma, ale aplikace totéž dokáže i přes internet, kdy vaše PC zůstane doma, ale vy hrajete jinde (musíte ale mít připojení). AMD Link podporuje i multiplayer pro víc lidí. Ovšem je samozřejmě dostupný jen pro uživatele grafických karet Radeon.

Zdroje: VideoCardz, Reddit, Nvidia

Na Nvidia Shield už se nebudou dát streamovat hry pomocí GameStream, funkce bude odebrána
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 4 hlasů

7 KOMENTÁŘE

  1. Vážený uživateli,
    chtěli bychom vás touto cestou informovat, že z naší mikrovlné trouby s grilem NVidia RTX uWave Super Ti jsme odebrali funkci grilování. Pokud přesto chcete grilovat, doporučujeme vám využít podobné služby – ohniště s tyčí na grilování.
    Děkujeme za pochopení.
    Vaše NVidia.

    WTF???

  2. NV bohuzial gamestream neudrziava uz nejaku dobu. Mal aj problem s podporou HDR a NV nic neriesila. Teraz ako alternativu spominaju Steam Link. Ten je sice dostacujuci, ale vykonovo na horsej urovni. Napriklad taky Deathstranding mi siel cez Steam Link iba okolo 20FPS v 4K, zatialco cez gamestteam to bolo 2krat tolko (samozrejme obe na rovnakom PC s i7 3770K a GTX 1080. Nakoniec som pouzival Moonglight, ktory mozem odporucit. Bohuzial sa budu musiet aj oni vysporiadat s koncom gamestream-u, pretoze pouzivaju jeho cast na host PC, ktora je sucastou Geforce Experience, kde sa ocakava, ze bez ziadneho klienta ktory by hu vyuzival, bude vyradena. Pracuje sa uz na alternative, ktora ale nie je zatial na podobnej vykonovej urovni ako gamestream. Viac info je na https://github.com/moonlight-stream/moonlight-docs/wiki/NVIDIA-GameStream-End-Of-Service-Announcement-FAQ.