Na platformě Intel Skylake-X bude podporován RAID až s 20 disků. VROC má ale háčky

4
Adaptér Asus Hyper M.2 x16 Card pro platformu X299 (Zdroj: PC World)

Tento týden odhalil Intel svou novou platformu X299 se socketem LGA 2066. Procesory Skylake-X pro ni určené jsou opět odvozené od serverových Xeonů a zdá se, že od nich převezmou jednu zajímavou funkci, o které Intel při prvotním odhalení nemluvil: technologii označenou VROC. Virtual RAID On CPU je možnost sestavit pole RAID až z 20 disků či spíše SSD a vytvořit tak vysoce výkonné úložiště.

Na desktopových platformách můžete zpravidla vytvořit pole RAID z disků připojených k čipové sadě – která má u Skylake-X osm portů SATA a až tři rozhraní PCI Express 3.0 ×4 lpro NVMe SSD. Technologie VROC ale omezení čipsetu obchází a funguje přímo mezi zařízeními a samotným CPU, bez asistence čipové sady. Dokáže totiž spojit do pole disky připojené přímo na sběrnici PCI Express, kterých může být celkem až dvacet kusů. BIOS desky je pak normálně rozpozná a umožní je spřáhnout do požadovaného pole.

V praxi tato zařízení musí být nějak fyzicky zapojená, což bude vyžadovat určitou asistenci výrobců desek. Na Computexu se podporou technologie VROC pochlubil Asus, který ji předvedl se svými deskami platformy X299. Pro použití VROC budete potřebovat adaptéry do slotu PCI Express ×16 nazvané Hyper M.2 x16 Card. Ta má na sobě pozice pro čtyři moduly M.2 s konektivitou PCI Express 3.0 ×4, do kterých osadíte NVMe SSD. Na fotografiích je vidět i odhalené PCB, nicméně v provozu by mělo být zakrytované, na SSD se s teplovodivou vložkou nasadí pasiv a radiální ventilátor bude prostor s moduly profukovat kvůli chlazení (teplý vzduch odchází záslepkou).

RAID osmi modulů Intel SSD 600p v BIOSu desky
RAID osmi modulů Intel SSD 600p v BIOSu desky (Zdroj: PC World)

S jednou kartou lze tak mít čtyřdiskové pole, s dvěma osm disků a tak dále. Pro maximálních dvacet disků by tedy bylo třeba mít pět karet a tedy pět slotů s konektivitou PCI Express 3.0 ×16 díky PLX můstkům. Zda karty podporují provoz na slotech s jen osmi aktivními linkami, není úplně jasné. Teoretická I/O kapacita pole s 20 NVMe moduly má údajně být až 128 GB/s (za jakých podmínek, to nevím), ale demo, které měl Asus na Computexu, vykazovalo propustnost 12–13 GB/s. Bylo nicméně sestaveno z osmi modulů Intel SSD 600p, což nejsou zdaleka nejvýkonnější NVMe úložiště dneška. Pokud by se použily například Samsungy SSD 960 Pro, byl by celkový výkon určitě vyšší.

Enterprise funkce má svoje háčky

Technologie VROC na desktopové platformě ale bude mít několik omezení, která patrně souvisí s jejím původem v segmentu Enterprise, kde je málo co zadarmo. V základní normálně dostupné verzi bude totiž možné sestavit jen pole RAID 0, tedy se stripingem pro zvýšení výkonu, ale bez jakékoli redundance pro zabezpečení dat. Při poruše jednoho z modulů by tedy byla porušena všechna data. Režimy RAID 1 a 5 nebo další režimy se zrcadlením nebo redundancí budou za příplatek a BIOS základní desky je odemkne pouze pokud připojíte speciálně hardwarový klíč. Za kolik tento „prémiový“ klíč bude, není známo.

Hardwarový klíč nutný pro aktivaci redundantních režimů RAID
Hardwarový klíč nutný pro aktivaci redundantních režimů RAID (Zdroj: PCWorld)

Dalším limitem je, že funkce VROC bude pracovat jen s procesory Core i9 na bázi Skylake-X, které jsou odvozené od stejného křemíku jako Xeony, nikoliv na Kaby Lake-X, které pocházejí z běžného desktopu. Nepodpora Kaby Lake-X je proto naprosto pochopitelná. Méně už to, že Intel se snaží s tímto řešením tlačit vlastní SSD a schopnost běžet s disky jiných výrobců bude omezená. SSD Samsungu, Micronu a dalších výrobců sice jsou normálně podporována, ale z takového pole nelze zavést operační systém. Pokud chcete z VROCu bootovat a mít na něm OS, musíte použít moduly Intel, tedy například ony SSD 600p.

Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE

 1. Ten Intel to je ale zase trdlo. Nejen ze si zahrava s nesmyslnym omezenim funkci u ruznych CPU, ale on chce i omezovat dalsi vyrobce SSD aby nebyli podporovani v BIOSech na Intel CPU deskach? Uff, to uz zavani hodne ghetoidni mentalitou…

  • A na to jste přišel jak? Ono to spíš bude tím, že současné intelácké disky s tím zapojením počítají, zatímco konkurenční nikoliv. Ale to se může snadno změnit.
   Navíc funkce bootování z takového RAIDu, nebude pravděpodbně moc využívaná. Systém bude na nějakém klasickém SSDčku a tohle ssdčkové pole s propustností desítek GB/s bude sloužit jako pracovní prostor nějaké databáze.

   • že to bude složit pro DB to jste vy dedukoval kde Prosím? Co když to bude terminál server, tudíž bude to složit pro vysokém IO mnoha paralelních přístupu na disk. to by třeba nemohlo byt? 😉
    Drobného detaily, že aby jste vůbec mohl treba RAID 10 udělat, potřebujete HW klic. a pokud chcete raid 5 to dokonce ještě jeden.. Tohle je opravdu ‚komfort‘, o jakem se zákazníkovi ani nezdá 😀