Na síť unikla Windows 10 build 9901. Obsahují Cortanu a řadu dalších novinek

0

Krátce po předchozím úniku přichází další. Na síť se dostalo sestavení 9901. Co je na něm zajímavé? Tato verze Windows 10 oproti předchozím obsahuje řadu vylepšení, včetně Cortany. I na její podobizně je vidět, že se prostředí vyvíjí a vypadá stále lépe. Designeři postupně proměňují také další části operačního systému.

Tip: Microsoft představil Windows 10. Rozumně vyřeší krizi identity

Nové tapety snad ani nepočítám. Hlavní panel už není průhledný, ale černý. Vezmou i všechny poslední zbytky efektu průhlednosti za své? Mimochodem, podobně tmavá záhlaví oken jste mohli spatřit ve Windows Vista při maximalizaci okna. Záhlaví oken se mění i ve Windows 10, zatím pouze u aplikací pro prostředí Metro. Je čistší a rovněž tmavé.

Při přepínání mezi úlohami vaše oko potěší animace. Postranní panel s nastavením aplikace se už nevyskytuje na straně obrazovky, stejně jako tomu bylo ve Windows 8.1, nýbrž se zobrazí v okně s aplikací. Až v celoobrazovkovém režimu tak panel uvidíte opět na straně obrazovky. Obchod s aplikacemi se za života Windows 8.x dočkal několika předělání.

 

Čeká ho další. Prozatím není kompletní, ale něco nám naznačuje. Především se v něm nebudeme navigovat horizontálně, ale vertikálně. Navíc Windows Store obsahuje sekce s hudbou, filmy a seriály. Tedy nejen aplikace a hry, na jednom místě nakoupíme všechen digitální obsah, co Microsoft poskytuje.

Microsoft se stále snaží nahradit staré desktopové Ovládací panely moderním přehledem nastavení, vhodným též pro dotykové obrazovky. Systém obsahuje úplně novou podobu nastavení, která spíše připomíná Ovládací panely než moderní Nastavení počítače. Ani na aplikace se nezapomnělo a konečně jsme svědky omlazení.

Úplně nové jsou Xbox a Remind Me, stejně jako nástroj pro kontaktování podpory a s nápovědou pro začátečníky. Oživeny byly aplikace Kamera, Budíky, Kalkulačka, Mapy, Fotografie.

Zdroj: SuperSite for Windows | The Verge
Obrázky: The Collection Book

Na síť unikla Windows 10 build 9901. Obsahují Cortanu a řadu dalších novinek

Ohodnoťte tento článek!