Na světě je miliarda webový stránek. Surfují na nich tři miliardy uživatelů

0

V roce 1991 vznikla první webová stránka. Její autor, tvůrce www a protokolu HTTP, dnes upozornil, že webů je už více než miliarda. Tim Berners-Lee se opírá o čísla ze stránek internetlivestats.com, které sbírají statistiky a odhady z různých zdrojů a promítají je do přehledné infografiky.

Webovek je už miliarda
Webovek je už miliarda

Existenci miliardy stránek odhaduje společnost Netcraft, jež se mimo jiné zabývá internetovou bezpečností a data miningem. V srpnu naměřila 992 milionů tzv. hostnames a 179 milionů active sites. To první značí domény, to druhé skutečně aktivní stránky, kde se nachází obsah. Aktivních stránek je tedy jen 18 %. 

Zdá se vám těch domén nějak hodně? Podle Verisignu je domén nejvyššího řádu (gTLD a ccTLD) asi 276 milionů. Netcraft ale počítá i se subdoménami a jejich zvláštními stránkami. Na seznam.cz kupříkladu najdete vyhledávač, ale email.seznam.cz slouží e-mailové službě, jde tak o úplně jiný web.

 

Na zmíněné stránce internetlivestats.com najdete ještě hromadu dalších statistik a odhadů. Celkový počet uživatelů internetu už brzy přeskočí třímiliardovou laťku. Během jedné sekundy se odešle více než dva miliony e-mailů, vyhledá 45 000 dotazů na Googlu, zhlédne 90 000 videí na YouTubu nebo nasdílí 1300 fotek na Instagramu.

Na světě je miliarda webový stránek. Surfují na nich tři miliardy uživatelů
Ohodnoťte tento článek!