Na světě je nová revize SATA s označením 3.2. Co přináší?

0

Organizace SATA-IO (Serial ATA International Organization), která je zodpovědná za jednotlivé specifikace této rozšířené sběrnice, vypustila na svět novou revizi s číslem 3.2. Změny jsou především v podobě nově přidaných funkcí.

Tou hlavní je standard SATA Express, který je určen pro připojení výkonných SATA zařízení prostřednictvím sběrnice PCIe. Připojovaní RAM disků a supervýkonných SSD pomocí sběrnice  PCIe není žádnou novinkou. Nový standard SATA Express slouží na sjednocení těchto postupů a umožňuje to, aby všechna zařízení tohoto typu mohla být v rámci operačního systému připojována prostřednictvím jednoho ovladače (podobně jako je tomu u různých HDD a SSD při klasickém rozhraní SATA). Teoretická přenosová rychlost tohoto druhu připojení je 2 GB/s, tedy téměř trojnásobek standardního SATA 3 rozraní (6 Gb/s, tedy 0,75 GB/s).

Do SATA standardu byl také adoptován výrobní formát (form factor) s označením M.2, který je určen pro výrobu miniaturních úložišť. Při tloušťce 2,75 mm a šířce 22 mm se počítá s délkami 42, 60, 80 nebo 110 mm. V nejmenší variantě (42 × 22 × 2,75 mm) je tak už blízko rozměru klasické SD karty (32 × 24 × 2,1 mm). S výrobním formátem M.2 se však počítá nejenom při budoucích SSD, ale i při Wi-Fi modulech, USB, WWAN kartách a dalších zařízeních.

 Srovnání výrobních formátů mSATA (vlevo) a M.2 (vpravo).

Jednou z důležitých novinek SATA v revizi 3.2 je i přidání technologie DevSleep sloužící pro zlepšení power managementu. DevSleep by měla umožnit speciální uspání diskových zařízení do stavu, kdy je jejich energetický odběr velice blízko úplnému vypnutí, zatímco jejich opětovný start by měl být téměř okamžitý.

Zdroje: tomshardware.com, techspot.com, uk.hardware.info

Ohodnoťte tento článek!