Na trh jde B650 deska pro Ryzeny 7000 za méně než 3,5 tisíce, dokonce se slušnou výbavou

19
ASRock B650M HDV M.2 1600
ASRock B650M-HDV/M.2
-
Zdroj: ASRock

Na podzim AMD říkalo, že nejlevnější desky pro Ryzeny 7000 budou od 125 dolarů čili asi 3400 Kč. Už to na to nevypadalo, ale nakonec opravdu taková deska přichází a je docela příjemným překvapením. Má pořád čipset B650, PCIe 5.0 pro SSD i další věci, u nichž se dalo čekat kastrování.

Od příchodu procesorů AMD Ryzen 7000 loni na podzim se kritizuje, že jejich platforma AM5 je o dost dražší než dosavadní AM4. Jednak za to můžou paměti DDR5, které jsou vyžadované, ale poměrně vysoká byla i cena desek: nejlevnější na podzim začínaly až okolo 5000 Kč. Teď se to už snad mění. AMD v létě slíbilo, že nejlevnější desky budou od 125 $, a teď se takový model opravdu objevil. A dokonce nemá čipset A620, stále jde o B650 desku.

Jak se možná dalo čekat, teď nejdostupnější AM5 desku pro Ryzeny 7000 vydává ASRock a nese jméno ASRock B650M-HDV/M.2. Jde o mATX desku, která se teď objevila v amerických obchodech skutečně za onu slíbenou částku 125 dolarů, konkrétně na Neweggu. Evropské e-shopy ji zatím neregistrují, snad to ale bude jen dočasné (Newegg uvádí datum uvedení na dnešek, 10. 3.). U nás by její ceně po připočtení DPH odpovídala částka asi 3370 Kč či 143 €. Nelze ale vyloučit, že 125 $ je nějaká akční cena a obvyklá cena bude dlouhodobě o nějaké stovky vyšší.

Dalo by se čekat, že tento ASRock B650M-HDV/M.2 bude osekaný model s mizivou výbavou, když se prodává za částku, kterou AMD označilo jako minimum. To ale zřejmě neplatí. Deska má poměrně velký pasivní chladič napájecí kaskády (VRM má 8+2+1 fázi). Vyztužený slot PCI Express ×16 pro grafickou kartu a také například napevno přidělaný kryt zadních konektorů (kde je mimochodem tlačítko pro USB flashback).

Obrazové výstupy pro iGPU jsou DisplayPort i HDMI 2.1 a deska má 2,5Gb/s Ethernet Realtek RTL8125BG, také je přítomen slot M.2 pro Wi-Fi modul, který se tak dá s trochou kutění doplnit. Na zadním panelu je USB-C (s rychlostí 5 Gb/s), ale deska má i výstup pro připojení portu USB-C na čelní panel, což bylo ještě nedávno vzácné. Tento port už podporuje 10 Gb/s, ale na ostatních USB na zadním panelu (a na ostatních vývodech) už je podporováno jen 5Gb/s USB.

ASRock B650M HDV M.2 2
ASRock B650M-HDV/M.2 (zdroj: ASRock)

PCIe 5.0 ×4 pro SSD nebylo obětováno

Deska má také osazený header, který umožňuje používat přídavnou kartu s řadičem Thunderbolt, což je u levného modelu zajímavé, ale pořízení karty vám ještě cenu hodně zvýší. Co je však asi nejzajímavější zpráva: tato deska pořád podporuje PCIe 5.0 ×4, takže v ní budou moci svištět nejrychlejší SSD (doufejme jen metaforicky, a ne reálně svými větráčky). Slotů M.2 pro NVMe SSD má deska dvojici, přičemž PCIe 5.0 ×4 umí jeden z nich, druhý je jen na PCIe 4.0. Zde ale asi platí, že nejdůležitější je mít aspoň ten jeden, byť je otázka, jestli by nebylo užitečnější mít tři Gen4 sloty.

Nakonec tedy na tom tato bazální deska není špatně. Svá omezení má: zejména je to přítomnost jen dvojice slotů pro paměti DDR5. To u většiny herních počítačů primárně nevadí, protože budou používat jen dvojici modulů pro lepší výkon (a osazení jen dvěma sloty také zlepšuje schopnost pamětí dosahovat vysokých frekvencí). To, že máte jen dva sloty, bývá problém typicky v pozdějších letech života počítače, pokud zprvu nekoupíte úplně velkou kapacitu RAM a potřebujete ji dodatečně zvětšit.

ASRock B650M HDV M.2 1
ASRock B650M-HDV/M.2 (zdroj: ASRock)

Kromě toho deska také postrádá slot PCIe 5.0 pro grafiku, což ale platí pro ostatní dražší desky B650 také (pokud ho chcete, musíte už sáhnout po B650E). Ty, kdo chtějí kvalitnější audio, také nepotěší, že je tato deska osazená jen základním Realtekem ALC897. Opět je ale třeba říct, že tato horší zvukovka se objevuje i na dražších modelech.

Na této desce spíš oceňujeme to, že se vzdor ceně výrazně nižší proti ostatním modelům nešetřilo úplně všude, takže zůstalo USB-C či ta 2,5gigabitová síťovka. Přetaktování by díky čipsetu B650 stále mělo být povolené. Také jsme se báli, že na nejlevnějších deskách třeba bude holá napájecí kaskáda bez chladiče. To zde naštěstí nenastalo. Toto zároveň slibuje, že eventuálně s dalšími řezy a čipsetem A620 se ty vyloženě lowendové desky budou moci prodávat za ještě nižší částky (100 $ a asi i méně).

Samozřejmě teprv uvidíme, jak si tato deska povede v testech a v praxi. Doufejme že zde nebudou problémy třeba s nepoužitelně vysokými teplotami VRM nebo se neobjeví jiné vady. Ale potenciál na výhodnou koupi tu je. Chtělo by to takových víc, ovšem.

Zdroje: ASRock, Newegg, VideoCardz

Na trh jde B650 deska pro Ryzeny 7000 za méně než 3,5 tisíce, dokonce se slušnou výbavou
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 8 hlasů

19 KOMENTÁŘE

 1. USB-C na straně desky nevyužiju, 2,5Gb síťovku nevyužiju, ale nějakou lepší zvukovku bych chtěl. Nepotřebuju žádný hi-fi zázrak, ale ALC1200 nebo ALC4080 už vidim jako podmínku pro koupi desky do budoucna.

  • To by asi chtel kazdy principielne, ale cilove skupine, pro kterou je takova ‚levna‘ deska urcena, to bude celkem jedno, co tam ma. Z toho je potreab vychazet.
   Pokud si koupis nejakylepsi DAP na muziku, ktery prilepis pres USB, nemusis tohle uz ‚dozivotne‘ resit.

    • A co Vam brani pouzivat DAP (nerikam, ze mate)?
     Jestli mate DAP v zesaku a privedete digital a nebo nebo pouzijete DAP jako meziprvek je jen na Vas. Napr. pokud mate kvalitni „mp3“ prehravac s DAP, muzete jej pripichnout pres USB opet k Notebooku, PC, atd a/nebo z neho vest dal do cehokoliv. Typicky treba sluchatka.

  • Omezovat se zvukovým čipem při výběru desky je fakt kravina. Tenhle „problém“ jsem kdysi vyřešil doživotně externí zvukovkou. Dneska ani to není nutné, když se zvuk dá dostat ven přes grafiku v digitální formě.

   • Ono vybrání MB s kvalitní zvukovkou vyjde jednorázově mnohem levněji, než kupovat ekvivalent DAC na usb. Proto mi vůbec nebylo líto při pořizování B550 desky připlatit cca 500 kč za desku s kvalitní zvukovkou.

   • „Tenhle „problém“ jsem kdysi vyřešil doživotně externí zvukovkou.“

    Jo, to mi pripomina starý sounblastery, které firma zarizla jednoduše tak, že nevydala ovladače pro nové Windoze a se starými to nejelo… Takže s tou doživotností bych byl opatrný.

   • Tak oboje jde řešit externě. Osobně ale zvukovku třeba vůbec nepotřebuji, buť to jde do monotoru a záleží co svede nebo mám bezdrátové sluchátka kde je zase jedno co je za zvukovku v počítači.

    Wifi se ale v počítači hodí ke spojení s dalšími zařízeními – třeba když chci kopírovat data z tabletu/mobilu do počítače a naopak, nebo na miracast. A samozřejmě i pro připojení k síti. Tam je hlavně svoboda, zvláště u polohovacích stolů, kde ti stačí připojit jen jeden kabel pro elektřinu a ne další kabely, navíc i u nepolohovacího stolu je snazší odpojit jeden kabel a stůl převézt na jiné místo, kde ani nemusíš být v dosahu ethernetové zásuvky, pokud je tedy nemáš vždy u každé elektrické.

 2. Přesně,kabely u pevného počítače, který stojí pořád najednom místě mi vůbec nevadí, jsou za stolem, kde nesjou vidět, co nechápu je používáni wifiny u pevného pc. chápu, žene každý má doma rozvody v 2,5G provedení jako já, ale i 1G roozvody jsou lepší než zahlcená wifina. Tu možná tak u notebooku. Takže za mě 2,5G etehrnet důležitá věc.