Pokud sledujete vývoj okolo různých vývojářsko-kutilských jednodeskových počítačů (a neomezujete svou pozornost na platformu ARM), pak si možná vzpomenete na desku Gizmo, založenou na embedded řadě úsporných APU od AMD. Původní Gizmo (psali jsme o něm počátkem loňského roku) bylo založeno na 40nm APU Brazos s architekturou Bobcat, a dnes už tedy příliš neoslní. Mateřská nadace GizmoSphere ovšem nyní uvádí novou generaci tohoto zařízení, Gizmo 2 s 28nm APU Kabini. Opět se navíc jedná o otevřený hardware.

Gizmo 2 je deska s rozměrem 4 × 4 palce (tedy zhruba 10 × 10 cm), postavená na APU GX-210HA, což je SoC s dvoujádrovým CPU taktovaným na 1,0 GHz a integrovaným GPU Radeon HD 8210E běžícím na 300 MHz. SoC má TDP 9 W a chlazen je aktivně (škoda, původní Gizmo nemělo o moc nižší spotřebu, avšak snad i díky tomu, že byla rozložena mezi APU a čipset, bylo chlazeno pasivně). Procesoru slouží jako operační paměť 1 GB DDR3 běžící na 1600 MHz.

Vývojářská deska Gizmo 2 založená na SoCu AMD GX-210HA

Jako úložiště pro systém lze použít paměťovou kartu microSD, zespodu PCB je ale také slot Mini PCI Express, do nějž lze nainstalovat regulérní SSD typu mSATA. Gizmo 2 v podstatě nabízí všechny periférie či porty, které potřebujte od malého PC – má čtyři porty USB, z toho dva jsou USB 3.0; gigabitový Ethernet (Realtek RTL8111), zvukovku Realtek ALC272 s analogovým 3,5mm výstupem a port HDMI pro připojení obrazovky. Přítomny jsou i hodiny reálného času, či vypínač a tlačítko reset na PCB, napájení se řeší externím 12–24V adaptérem.

 

Gizmo 2 je sice co se týče architektury klasickým PC, v prvé řadě ale jde o vývojářskou desku. Nabízí tedy rozhraní jako UART, DAC/ADC, PWM, GPIO, SPI a JTAG pro programování. Další rozhraní, která nejsou přímo vyvedena, jsou k dispozici prostřednictvím rozšiřujících konektorů po straně desky, ke kterým lze připojit rozšiřující desku s příslušnými konektory a sloty. Vyvést je možno další porty USB 2.0, SATA 6 Gb/s, ale také rozhraní PCI Express 2.0 (včetně čtyřlinkového rozhraní, na nějž lze připojit samostatné GPU). Získat se tak dají i další obrazové výstupy – DVI, LVDS a dokonce DisplayPort 1.2.

Vývojářská deska Gizmo 2 založená na SoCu AMD GX-210HA

Co se týče softwarové podpory, Gizmo 2 má nabízet různé Linuxy (TimeSys Embedded Linux, který je předinstalován na přiložené paměťové kartě, ale také Debian), RTOS, poměrně obskurní Minoca OS a také Windows Embedded 7 a 8. GizmoSphere avizuje, že vše okolo desky by mělo být otevřené (jako firmware je použit na Corebootu založený SageBIOS) a postupně by měla být zveřejněna i dokumentace pro hardware.

Koupit se toto zařízení dá přes distributory Symmetry Electronics a Element14, a to za cenu 199 USD, což je nezměněno oproti předchozí generaci zařízení. Zejména třeba ve srovnání s Raspberry Pi je tedy cena poněkud vyšší. Asi ale odpovídá schopnostem zařízení a možnostem, které nabízí vývojářům, jimž je primárně určeno.

Zdroje: GizmoSphere, AMD, element14

Ohodnoťte tento článek!