Na trh jde rychlejší Radeon RX 460 s 1024 shadery, Sapphire ho nabízí v Číně

3

Ač to na první pohled nedává úplně smysl, AMD se svým druhým 14nm GPU, relativně levným Polarisem 11, udělalo totéž, co v roce 2014 s čipem Tonga, a od uvedení ho prodává jen v ořezané formě. Čipy, které mají všech 1024 shaderů na čipu aktivních, se dají nalézt jen v profesionálních grafikách nebo třeba v noteboocích Apple, karty Radeon RX 460 pro stolní počítače ale dosud byly všechny ořezané. Výjimka se objevila až teď, půl roku po jejich uvedení.

Podle webu VideoCardz se první kompletně odemčená karta objevila v Číně a vyrábí ji Sapphire, tedy hlavní partner AMD. Karta má zcela oficiálně 1024 stream procesorů (a 64 texturovacích jednotek) – je to dokonce vytištěno na krabici i s příslibem 10% navýšení výkonu. Sapphire tedy asi musel od AMD v nějaké formě dostat povolení karty s plnohodnotnými nebo odemčenými čipy vydat.

Dotyčný model je stále označený jako Radeon RX 460, přesněji řečeno RX 460 OC Nitro, což je také provedení použitého chladiče se dvěma axiálními ventilátory. Model má tedy kromě odemčení GPU mírné přetaktování na 1250 MHz. Bohužel nemáme nějakou hodnotu pro TDP, takže nevíme, jak moc se s dalšími CU zvýšilo, karta ale dle fotografií má přídavné napájení šestipinovým konektorem. Karta je vybavená 4 GB paměti GDDR5, která ale zřejmě běží na výchozím taktu 7,0 GHz efektivně. Vstupy jsou v klasické sestavě levných grafik: HDMI 2.0b, DisplayPort 1.4 a digitální DVI.

sapphire-rx-460-nitro-1024sp-6Problémem je, že tuto kartu možná v našich končinách nebude možné sehnat. Sapphire ji má uvedenu jen na své čínské stránce, nikde jinde. Tím pádem by mohlo jít opět o jeden ze speciálů určených výhradně jen pro dálněvýchodní trhy nebo jen samotnou Čínu, jakým je například karta Radeon RX 470D (ořezaný Polaris 10 s 28 aktivními CU, tedy 1792 stream procesory), který AMD vypustilo v říjnu jako reakci na karty GeForce GTX 1050 Ti od Nvidie.

sapphire-rx-460-nitro-1024sp-3I v takovém případě by se na nás ale asi mohlo dostat později v letošním roce, pokud AMD uvede nějaký refresh současných karet. V tom by snad už plně aktivní Polaris 11 být mohl (jako po roce eventuálně přišla karta R9 380X s tím plně aktivním čipem Tonga). Nepravidelný Radeon RX 460 od Sapphire je tak možná jeho generálkou. Do té doby bude ale asi plně aktivovaná verze dostupná jen skrze problematické modifikace BIOSu – minulý měsíc byla totiž objevena možnost stávající karty na 1024 shaderů odemknout.

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE