Na trh jde třetí Radeon R9 Fury, model od PowerColoru. GPU je prý nedostatek

0

Zatímco od první karty s čipem Fiji, Radeonu R9 Fury X, uvedlo své modely vícero obvyklých výrobců, u levnějšího a vzduchem chlazeného Radeonu R9 Fury nastala dlouho nevídaná věc. Kartu uvedly jen dvě značky, a sice Asus a Sapphire. Podle recenzí se tyto kousky sice povedly, neexistence alternativ je ale zvláštní a svádí ke spekulacím, že GPU pro ně není dostatek. Dnes nabídku nicméně nabídku rozšířil třetí výrobce, firma PowerColor.

Radeon R9 Fury nemá žádné referenční verze, ale jen karty se specifickými chladiči toho kterého výrobce. To platí i pro PowerColor, jenž představil otevřený chladič, který také nehledí na malé rozměry GPU s pamětí HBM a dosahuje klasické highendové délky. Na první pohled je podobný kartě od Sapphire, nicméně stejná karta to (pokud se dobře dívám) není. Tedy až na PCB, které je zřejmě u obou referenční. Chladič je mnohem větší než samo PCB karty, se třemi axiálními ventilátory o průměru 90 mm. Do pasivu, jehož žebrování se táhne přes celou délku karty, rozvádí teplo šest 8mm heatpipe.

Radeon R9 Fury od PowerColoru
Radeon R9 Fury od PowerColoru

PowerColor je Sapphiru podobný také v tom, že zatímco první dva větráky foukají přes pasiv do PCB, třetí už je díky krátké desce „ve vzduchu“ a pasiv volně profukuje, takže teplý vzduch uniká skrz kartu nahoru do skříně, místo aby vycházel po straně a pod kartou, kde ho ventilátory opětovně nasávají. Karta Sapphire s podobným chladičem dosahuje velmi slušných teplot a úrovní hluku, takže doufám, že použití tohoto „okna“ pomůže k dobrému výsledku i zde.

Radeon R9 Fury od PowerColoru

Zatímco Sapphire má referenční i nereferenční model, u PowerColoru je zatím karta jen jedna s referenčními takty. To znamená, že GPU Fiji s 3584 stream procesory běží na taktu 1 GHz, což je také efektivní takt pamětí HBM o kapacitě 4 GB (s 4096bitovou sběrnicí je propustnost u všech modelů Fury/Fury X 512 GB/s). Podle specifikací má karta PowerColoru také obvyklé výstupy, tedy tři DisplayPorty a jedno HDMI 1.4 z referenčního PCB (jedinou kartou, která se v tomto liší, je zatím Fury R9 Strix od Asusu, která má navíc i DVI).

 

 

Další výrobci se chystají, za zdržením je prý nedostupnost čipů

Co se onoho nízkého množství karet na trhu týká, podle webu HardwareLuxx za ním údajně stojí problémy s výtěžností GPU samotného a HBM (i když osobně bych řekl, že problém bude spíše jen s pamětí, neboť s uvedením se údajně čekalo na ně, zatímco Fiji bylo připravené s předstihem). HardwareLuxx se zde odvolává na informace od výrobců karet. Z těch také údajně vyplývá, že R9 Fury nemá být exkluzivní záležitostí Asusu a Sapphire (článek vyšel včera, jak vidíme, mezitím už je zde třetí karta od PowerColoru) a další výrobci se mají přidat. V jakém horizontu, to známo není, ale zdá se, že prodleva zde není proto, že by firmy jako MSI nebo Gigabyte karty uvést nechtěly, nýbrž spíš proto, že zatím nemohou.

Radeon R9 Fury od PowerColoru

Zdroje: VideoCardz, PowerColor, HardwareLuxx

Ohodnoťte tento článek!