Na trh přijdou GeForce GTX 780 a GTX 780 Ti s 6 GB paměti. Chystá je Evga

0

Zdá se, že modely Radeonů s dvojnásobnou velikostí paměti nakonec nenechaly konkurenční Nvidii v klidu. Podle různých zvěstí Nvidia původně nedovolila výrobcům karet nabízet karty GeForce GTX 780 a GTX 780 Ti vybavené 6 GB paměti (ačkoliv nižší modely jako GTX 760 jsou k dispozici se zdvojnásobenou, 4GB pamětí), což mělo zřejmě být výsadním lákadlem luxusního modelu GTX Titan. Tato politika se ale očividně změní a zvětšená paměť se dostane i na obě dostupnější karty založené na čipu GK110.

Nvidii možná přimělo změnit stanovisko firma Sapphire, která chystá Radeony R9 290X s rovnou 8 GB GDDR5. Minimálně jeden z výrobců karet, a to Evga, nakonec přece jen na trh uvede 6GB GeForce GTX 780 a GTX 780 Ti. Potvrzeno je to již oficiálně přímo na webu firmy, včetně toho, že 6 GB dostane nejen GeForce GTX 780 Ti, ale i starší a levnější model GTX 780. Velikost grafické RAM samozřejmě není vše a ve většině úloh asi 6 GB (respektive 8 GB u Radeonů) nepřinese radikální zlepšení výkonu, minimálně pro marketing ale význam mít bude. Je také možné, že si tyto karty eventuálně lépe poradí s hrami o vyšších nárocích, které vyjdou v následujících letech.

Evga chystá grafické karty GeForce GTX 780 a 780 Ti s 8 GB paměti

Až na přítomnost 6 GB paměti GDDR5 parametry karet zatím nejsou známé, takže nevíme, zda se třeba nebudou lišit takty. Podle obrázku krabice to vypadá, že Evga použije svůj chladič ACX s dvojicí axiálních ventilátorů. Naopak provedení s původním referenčním chladičem prý dle představitelů firmy plánováno není. Údajně by ale měla přijít také 6GB karty GeForce GTX 780 Ti Kingpin Edition, tedy poměrně luxusní varianta určená pro ty movitější z nadšenců. Vzhledem k tomu, že se jedná o jakýsi nejexkluzivnější nereferenční model v nabídce, je zde vydání 6GB verze docela logické.

Karty s 6GB pamětí budou vcelku pochopitelně stát více než běžné modely. U GeForce GTX 780 by se doporučená cena údajně měla pohybovat okolo 550 USD (příplatek by tedy činil asi 50 dolarů) a podobně to nejspíš bude vypadat i u varianty Ti. Tyto karty by také měly být součástí programu Step-up, kdy kupující mohou při splnění určitých podmínek požádat o výměnu za nový model, pokud si předchozí generaci karty koupili jen nedávno (90 dní a méně).

 

Evga ještě tyto grafické karty oficiálně neuvedla. Model GeForce GTX 780 by měl být dostupný během několika málo týdnů, avšak na GeForce GTX 780 Ti s 6 GB paměti si v případě zájmu počkáte déle – naplánována je údajně na květen nebo červen (máj/jún). U edice Kingpin datum uvedení naznačeno nebylo.

Zdroje: Evga, VideoCardz

Ohodnoťte tento článek!